SPRAWDŹ STATUS ZAMÓWIENIA
POMOC I KONTAKT
Ulubione
Kategorie

Chack (twarda)

Gracze. Opowieść o szulerach

O Akcji

Akcja Podziel się książką skupia się zarówno na najmłodszych, jak i tych najstarszych czytelnikach. W jej ramach możesz przekazać książkę oznaczoną ikoną prezentu na rzecz partnerów akcji, którymi zostali Fundacja Dr Clown oraz Centrum Zdrowego i Aktywnego Seniora. Akcja potrwa przez cały okres Świąt Bożego Narodzenia, aż do końca lutego 2023.
Dowiedz się więcej
  • Promocja
    image-promocja

książka

Wydawnictwo Literackie
Data wydania 2018
Oprawa twarda
Liczba stron 656
  • Dostępność niedostępny
  • DPD dostawa za półdarmo

Opis produktu:

Kim był Chack? Nie sposób odnaleźć go na kartach historycznych opracowań i podręczników. Wiadomo jedynie, że Chack, czyli Ignacy Chadźkiewicz vel Chodźkiewicz, istniał naprawdę. Wiedzieli o nim nawet Mickiewicz i Słowacki, ale z biegiem lat historia zapomniała o Chacku. A była to postać nietuzinkowa - uchodził za mistrza karcianych szulerów i polskiego Casanovę. Jak wieść niosła, był agentem targowiczan, carskiej Rosji, Francji, a także ... generałem policji w Neapolu.

Włodzimierz Bolecki, znany krytyk i historyk literatury, postanowił wydobyć go z cienia i uczynić główną postacią swej powieści. Jednak w tym wielowątkowym i polifonicznym utworze bohaterów jest wielu i nic nie jest takie, jakim się wydaje...

Chack to powieść o ludziach uwikłanych w wielką historię, o wzniosłych hasłach i pięknych ideach, a równocześnie o towarzyszących im na każdym kroku niskich pobudkach i szkaradnych postępkach. Przez niemal każdą stronę przewija się korowód arcyciekawych postaci - są tu zwolennicy reform i Konstytucji 3 maja, ale przede wszystkim są targowiczanie, między którymi porusza się, czasem na pierwszym planie, czasem w tle, tytułowy bohater Chack.

Czy to on rozdaje karty w grze o los Polski?

Bolecki z wielką dbałością o historyczne detale, ale i z dużą dawką literackiej odwagi odtwarza epokę przemian i niepokojów, gdy w blasku dokonującej się we Francji rewolucji upadała I Rzeczpospolita. Przywołuje dokumenty, opracowania i pamiętniki, a kiedy wymaga tego powieściowa gra - nie cofa się przed literackim kamuflażem. Dzięki temu czytelnik wciągany jest w grę równie mocno, jak uwikłani są w nią powieściowi bohaterowie.

Prozatorski debiut znanego badacza literatury to wielki historyczny fresk, powieść łotrzykowska i silva rerum w jednym.

`Wspaniałe, imponujące dzieło, porywające - w głąb naszego jądra ciemności`.

prof. Andrzej Nowak
S
Szczegóły
Dział: Książki
Wydawnictwo: Literackie
Oprawa: twarda
Okładka: twarda
Rok publikacji: 2018
Wymiary: 145x210
Liczba stron: 656
ISBN: 9788308065822
Wprowadzono: 01.11.2018

RECENZJE - książki - Chack, Gracze. Opowieść o szulerach - Włodzimierz Bolecki

Zaloguj się i napisz recenzję - co tydzień do wygrania kod wart 50 zł, darmowa dostawa i punkty Klienta.

4.4/5 ( 5 ocen )
  • 5
    4
  • 4
    0
  • 3
    0
  • 2
    1
  • 1
    0

Wpisz swoje imię lub nick:
Oceń produkt:
Napisz oryginalną recenzję:

Beata Igielska

ilość recenzji:1

brak oceny 12-12-2018 18:29

?Chack? to napisana z ogromnym rozmachem powieść o zapomnianej postaci historycznej i o upadku I Rzeczypospolitej. Obok prawdziwych patriotów poznajemy zdrajców, szpiegów oraz interesownych polityków, którzy ? jako żywo! - przypominają swoją zmiennością sylwetki współczesnych ludzi władzy. Są też osiemnastowieczni lobbyści i bohaterowie z półświatka. Brzmi znajomo, prawda?

Kim był tytułowy bohater powieści Włodzimierza Boleckiego? Na to pytanie trudno odpowiedzieć jednym zdaniem, tym bardziej, że do dziś nie wiadomo, jak dokładnie wyglądała pisownia jego nazwiska.

Chack, czyli Ignacy Chadźkiewicz (a może Chodźkiewicz?) to człowiek-legenda.
Podobno bardzo wygadany i przystojny ? podbijał niewieście serca, najczęściej w konkretnym celu i z wyrachowaniem.
Inteligentny i sprytny ? pracował jako agent dla kilku europejskich rządów, policji i rozdimych sprzedajnych targowiczan.
Podstępny, zręczny, miał doskonałą pamięć - zasłynął jako szuler grający w karty i zazwyczaj zgarniający główną pulę.
Pozbawiony skrupułów ? nie miał wyrzutów sumienia, ograbiając przeciwników w trakcie hazardowych zmagań z resztek majątków i puszczając ich z torbami.
Elokwentny i czarujący ? potrafił omamić nawet największych spryciarzy swoich czasów, chociaż nieraz zdarzało się, że trafiała kosa na kamień.

Jak skończył? Tego też do końca nie wiadomo, gdyż istnieje kilka wersji jego śmierci, a żadna nie została w stu procentach potwierdzona.
Domysły, domniemania, poszlaki... Jak z takich urywków stworzyć przekonującą opowieść o człowieku, który popadł w zapomnienie?

Autor udowadnia, że można, jeśli wykona się wcześniej tytaniczną pracę, zbierając materiały, analizując je i stając się historycznym detektywem.
O ile o Sejmie Czteroletnim, zakończonym w 1791 roku, uchwaleniu Konstytucji 3 Maja, o konfederacji targowickiej i trzech rozbiorach Polski można bez trudu znaleźć informacje w szkolnych podręcznikach, fachowej literaturze i innych źródłach, to sylwetka wplecionego w te zdarzenia Chacka wciąż pozostaje owiana tajemnicą.

W swojej powieści Bolecki odsłania wiele prawd na temat tej intrygującej postaci, uwikłanej w polityczne rozgrywki, które ostatecznie doprowadziły do utraty niepodległości.
Czasem autor zwodzi jednak czytelnika na manowce, żonglując różnymi formami, przeplatając epicką narrację z pamiętnikarskimi zapiskami, które brzmią jak autentyczne dokumenty. Czy jednak są nimi faktycznie? Na to pytanie pisarz odpowiada z przymrużeniem oka na ostatnich stronach.

?Chack? to nie tylko brawurowa opowieść o nietuzinkowym człowieku. To także historyczny fresk, w którym ? jak w lustrze ? odbijają się autentyczne wydarzenia i prawdziwe postacie: król Stanisław August Poniatowski, caryca Katarzyna Wielka i książkę Potiomkin, Braniccy, Potoccy, Sapiehowie, Rzewuscy, Kossakowscy, reformatorzy z Kołłątajem na czele...
Co ciekawe, w obrębie tych samych polskich rodów magnackich można było odnaleźć i zdrajców, i patriotów.

W politycznym kontekście tytuł powieści może nabierać nowego znaczenia ? szulerami okazują się nie tylko karciarze, ale i polityczni gracze, którzy często podejmowali decyzje, kierując się prywatą.
A upadek hazardowych oszustów może być analogiczny z upadkiem, jakim były rozbiory Polski.

Całość czyta się z zainteresowaniem. Emocje dodatkowo podgrzewają różnej maści intrygi. Mimo iż zna się ostateczny finał Targowicy i rozpadu państwa, śledzi się wydarzenia z zapartym tchem.

?Chack? na pewno wymaga od czytelnika skupienia i wiedzy historycznej, jednocześnie jednak skłania do jej bogacenia (przyznam z ręką na sercu, że nieraz musiałam przypomnieć sobie różne niuanse).
Nie jest to lektura lekka, łatwa, ale jest przyjemna, gdyż zmusza do wielu historiozoficznych refleksji i odsłania sporo mało znanych powszechnie epizodów z osiemnastowiecznej przeszłości Polski. BEATA IGIELSKA

Czy recenzja była pomocna?

Czytanie Naszym Życiem

ilość recenzji:1

brak oceny 17-11-2018 22:04

Wiem, wiem... Nie ocenia się książki po okładce. Jednak nie zamierzam ukrywać, że to właśnie piękna okładka przyciągnęła mnie do siebie! Później zwróciłam uwagę na chwytliwy tytuł, a następnie na treść. Okazuje się, że trafiłam na wyjątkową książkę, która zapewne wiele zmieni. Dlaczego?





Pewne jest to, że Chack nie jest typową powieścią historyczną. Już sama konstrukcja tej książki jest oryginalna, co zapewne niektórym będzie przeszkadzało. Dlatego od razu zaznaczę, żebyście nie spodziewali się typowej powieści z uporządkowanymi rozdziałami, dokładnie określonym narratorem, logiczną fabułą itp. Tutaj autor bazuje na wielu tekstach źródłowych. Gołym okiem widać, jak wiele pracy musiał włożyć w swoje dzieło, po jakie teksty i jak głęboko musiał sięgać... Ogromny szacunek za tak wielki wysiłek!



Chack opowiada przede wszystkim o Ignacym Chadźkiewiczu, który stanowi jedną wielką zagadkę, a praktycznie nikt nie wie o jego istnieniu. Okazuje się, że jest to postać autentyczna, o której najzwyczajniej w świecie się nie mówi... Tymczasem, jak można przeczytać w książce Boleckiego, Łotr, po którym płaczą po całym świecie i którego śmierci żałują sto razy więcej, aniżeliby żałowano śmierci najpoczciwszych i najlepszych. Nie są to, co prawda, słowa Boleckiego, ale cytat, który został użyty w tej książce. Mimo wszystko chyba nikt nie ma wątpliwości, że to jedno zdanie wskazuje na to, że Chack rzeczywiście był intrygującym człowiekiem, więc zapewne warto dowiedzieć się o nim czegoś więcej. Nie zrobicie tego jednak przy pomocy podręczników do historii ani nawet Internetu! Pogłębienie wiedzy z tego zakresu wymaga sięgnięcia po rzetelne źródła książkowe.



Jednak Chack to nie tylko opowieść o Chadźkiewiczu. To również bardzo dobre ukazanie problemów I Rzeczpospolitej, a przede wszystkim o jej upadku. Mowa tu bowiem o wydarzeniach z końca XVIII wieku, a wszyscy doskonale wiemy z lekcji historii, że był to trudny czas dla Polski. Wiemy również, że w dużej mierze sami jesteśmy sobie winni...



Uważam, że naprawdę warto sięgnąć po tę książkę, ale z nastawieniem "do pracy". Mam na myśli to, że nie jest to typowo relaksująca historyjka, ale ważne dzieło wymagające skupienia. W związku z tym polecam ją w szczególności osobom zainteresowanym historią - zwłaszcza jej tajemniczą częścią. :)

Czy recenzja była pomocna?