Bzyczące - Thor Hanson - Książka | Gandalf.com.pl
Ulubione
Kategorie

Bzyczące (twarda)

Rzecz o naturze i roli pszczół

książka

Bzyczące, Rzecz o naturze i roli pszczół - opis produktu:

Najnowsza książka nagradzanego autora i biologa Dr Thora Hansona zapoznaje nas bliżej z niezwykłymi istotami, jakimi są pszczoły. Choć w ostatnim czasie wielu innych autorów zgłębiało ten temat (zarówno po stronie fiction, jak i n-f), książka Dr Hansona w typowym dla niego stylu łączy historię, biologię, a także reportaż. To jego bardzo osobiste spojrzenie na zanikający świat pszczół i pszczelarzy na całym świecie i próba zmierzenia się z coraz bardziej ponurymi faktami.

Pszczoły pozostają w newsowej czołówce od dłuższego czasu. Tylko w ubiegłym roku Google News odnotowało 2,500 artykułów na ich temat. Rok 2016 przyniósł kolejne fatalne doniesienia jeśli chodzi o światową populację pszczół. Ten rok najprawdopodobniej nie będzie lepszy. Także w Polsce problem masowego wymierania pszczół przybiera niepokojące rozmiary.
Tymczasem rośnie też zainteresowanie pszczelarstwem, także wśród młodszych pokoleń. Powstają małe pasieki, gdzie pszczołom zapewnia się doskonałe warunki życia, pszczelarze wracają do bardziej tradycyjnych metod, walczą o certyfikaty ekologiczne.

Przede wszystkim jednak pszczoły to fascynujące stworzenia, o których wszyscy powinniśmy wiedzieć więcej. Dr Hanson będzie świetnym przewodnikiem po ich świecie.

Dr Thor Hanson jest stypendystą Guggenheima, stypendystą ds. Środowiska w Switzer oraz niezależnym biologiem zajmującym się ochroną środowiska z Wysp San Juan. Otrzymał granty badawcze od Organizacji Badań Tropikalnych, Fundacji DeVlieg oraz Programu IGERT National Science Foundation. Prowadzi kursy terenowe, recenzeruje czasopisma naukowe, konsultuje się z grupami zajmującymi się ochroną przyrody i agencjami rządowymi oraz jest poszukiwanym mówcą publicznym. Wiele występów medialnych Hansona miało miejsce w NPR Fresh Air, PRI The World i The Current w CBC.
S
Szczegóły

Książkowe bestsellery z tych samych kategorii

 • -35%
Cyberpunk 1982-2020

Michał Wojtas

twarda
29,18 zł 44.90
Zapowiedź - 5.3.2020
 • -32%
Ciało Instrukcja dla użytkownika

Bill Bryson

twarda
33,93 zł 49.90
 • -29%
Kosmiczne rozterki

Grasse Tyson Neil de

twarda
24,84 zł 34.99
 • -38%
Niewidzialna obrona

Matt Richtel

miękka
30,93 zł 49.90
 • -34%
21 lekcji na XXI wiek

Yuval Noah Harari

twarda
32,85 zł 49.78

Zobacz również

 • -40%
Dorota Kozińska opowiada o koniach

Dorota Kozińska

twarda
27,00 zł 44.99
 • -38%
Średniowiecze Obalanie mitów

Jacek Kowalski

miękka
30,93 zł 49.90
 • -20%
Transformacja w coachingu

Monika Chmielecka miękka

35,92 zł 44.90
 • -37%
 • -40%
Krótka historia psychologii

Joanna Zaręba

miękka
20,99 zł 34.99
 • RecenzjeRecenzje
 • Książka
 • Bzyczące, Rzecz o naturze i roli pszczół
4/5 ( 1 ocena )
  5
  0
  4
  1
  3
  0
  2
  0
  1
  0

Uwaga!!! Nie jesteś zalogowany. zaloguj się by zgłosić recenzję do konkursu i mieć szansę na wygraną w cotygodniowym plebiscycie!

imię, nazwisko lub nick:
Twoja ocena:
Twoja recenzja:
Wprowadź tekst z obrazka:

W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.

Coś Na Półce

 • 12-11-2019
 • 23:40

Coś o pszczołach :)

Pszczoły - małe bzyczące owady wokół nas, których istnienia prawie nie zauważamy, choć robią one dla całego otoczenia (w tym także dla nas samych) tak wiele dobrego. Thor Hanson zabiera nas w książkową podróż do bzyczącego świata tych fascynujących owadów, które jako zbiór różnych gatunków kryją w sobie niejedną tajemnicę.

Dobrze powyżej przeczytaliście - pszczoły to zbiór różnych gatunków. Bzycząca rodzina tych owadów to bowiem nie tylko najbardziej znani i najlepiej przez nas kojarzeni "zwykli" twórcy miodu, ale pszczołami są także trzmiele, murarki, pszczolinki, porobnice, makatki, zadrzechnie... i wiele, wiele innych. Człowiek biorąc do ręki tę książkę żyje w przeświadczeniu, że sedno istoty pszczół rozumie, że wie jacy istnieją przedstawiciele tego gatunku, a spojrzawszy tylko na listę wspomnianych przez autora rodzin W RAMACH tego gatunku człowiek stwierdza, że jednak na ten temat nie wie nic... ;)

Nie o samych jednak gatunkach, ich specyfikacjach, czy zwyczajach będzie tutaj mowa. Thor Hanson, jak sam twierdzi, starał się oddać pszczołom w niniejszej publikacji swoisty hołd. Warto bowiem te owady docenić, albowiem na ich barkach spoczywa często istnienie całych ekosystemów. A dobrze wiadomo, że zaburzenie jednego tylko elementu w jakimkolwiek ekosystemie grozi jego zniszczeniem. Pszczoły to nie tylko twórcy miodu, zapylacze roślin, przenosiciele pyłków (jak to się mówi, "z kwiatka na kwiatek" ;) ) , ale to także żywy czynnik warunkujący przetrwanie wielu naturalnych środowisk w ich obecnym kształcie.

W świetle powyższych słów szalenie istotne jest przesłanie Hansona - przewija się ono mniej lub bardziej przez całą książkę - dotyczące tego, że... z pszczołami i z ich istnieniem niestety nie jest dobrze. Jest wręcz bardzo źle... Bezmyślnie tępione, pozbawiane siedlisk, mylone z innymi owadami i w konsekwencji traktowane, chociażby, pestycydami... Los pszczół jawi się niestety na podstawie przytoczonych przez autora faktów i przykładów wręcz fatalnie. Sama taka na przykład Dolina Kalifornijska jest praktycznie rzecz biorąc pszczół pozbawiona - a wszystko przez niszczycielską i perspektywicznie bezmyślną działalność człowieka. I się w efekcie powoli - dosłownie - wyjaławia... Nikt bowiem za pszczoły niczego nie zapyli, a jeśli coś nie zostanie zapylone - nie wyda owoców. Bez owoców smakiem obejdą się ci, którzy je spożywają, co z kolei skutkuje głodem drapieżników... No i błędne koło się kręci. To wszystko co teraz piszę to ogromne wręcz uproszczenie, jednak ma ono na celu (co także przyświeca autorowi niniejszej książki) wykazanie, iż jeśli pęka jedno ogniwo łańcucha, to cały łańcuch przestaje pełnić swoją rolę i się zwyczajnie... przerywa. Skutki? Katastrofalne.

Jak widzicie wiele miejsca w "Bzyczących" poświęcono przestrogom oraz walącym w czytelnika jak obuchem ponurym - lecz realnym - opisom faktycznego stanu rzeczy i smutnej pszczelej rzeczywistości. Ale pomimo pesymistycznych tematów znajdziecie na kolejnych stronach także przykłady napawające optymizmem, jak choćby część poświęconą skutecznej, praktycznej ochronie pszczół, czy też przykłady ponownego ich wprowadzania do środowisk i na tereny z których zniknęły. W wielu przypadkach to się udaje. Można więc, pomimo ogólnie złego obrazu sytuacji, być chwilami ostrożnie optymistycznym.

"Bzyczące" przybliżają nam nieco to, co stanowi sedno natury: kruchą równowagę, która pomimo swej delikatności jest jednocześnie piękna. A także zagrożona... Wydawać by się mogło, że książka o pszczołach nie będzie ani ciekawa, ani zajmująca, a nadawać może się ewentualnie jako niezły środek usypiający; nic bardziej mylnego! Ta książka jest nie tylko ciekawa, ale także pouczająca i skłaniająca do refleksji. A każda książka będąca w stanie wywołać takie reakcje jest warta przeczytania.

Polecam.

Czy recenzja była pomocna?
image

Rekomendowane

 • -39%
Dom z niebieskiego szkła

Anna Lubczyk

miękka
18,29 zł 29.99
 • -34%
Mrok we krwi Kroniki Dwuświata

Paweł Kopijer

miękka
26,33 zł 39.90
 • -47%
W ślady ojca/ Obsada

Danielle Steel

pakiet
31,74 zł 59.89
 • -35%
Władca marionetek Tajemnica Askiru Tom 3

Richard Schwartz

miękka
29,18 zł 44.90
Zapowiedź - 22.3.2020
 • -35%
Światła i Cienie Tir Alainn, Tom 2

Anne Bishop

miękka
25,94 zł 39.90
Zapowiedź - 21.6.2020
 • -35%
Ostatnia walka Czarny Mag. Tom 4

Rachel E. Carter

miękka
27,24 zł 41.90
Zapowiedź - 27.3.2020
 • -40%
Beksiński Tom 1 - 4

Zdzisław Beksiński

twarda
239,94 zł 399.89
 • -35%
Te wiedźmy nie płoną

Isabel Sterling

miękka
25,94 zł 39.90
Zapowiedź - 13.3.2020