Byłam tu / Gayle Forman | Książka w Gandalf.com.pl
Ulubione
Kategorie
przeczytaj fragment

Byłam tu (miękka)

książka

 • Wydawnictwo Bukowy Las
 • Oprawa miękka
 • Ilość stron 328
 • Wysyłamy w 24h - 48h + czas dostawy

Byłam tu - opis produktu:

Ta przejmująca do głębi powieść jest historią Cody Reynolds, zmagającej się z samobójstwem najlepszej przyjaciółki. Poszukiwanie odpowiedzi na pytanie: "czemu Meg odebrała sobie życie?" rzuci Cody w wir podróży tropem przyjaciółki, która z zapyziałego miasteczka wyjechała na prestiżowe studia, ale też do granic samopoznania i na spotkanie z wielkim niebezpieczeństwem. Bohaterka będzie zmuszona zakwestionować wszystko, co dotąd uważała za pewnik. Nie tylko swoją relację z wspaniałą, charyzmatyczną Meg - ale i znaczenie takich pojęć, jak życie, miłość, śmierć i przebaczenie.

Gayle Forman w najwyższej formie znów pisze o najistotniejszych życiowych problemach ­- nie tylko młodych ludzi.

Gayle Forman jest nagradzaną amerykańską pisarką. Zanim zaczęła pisać powieści, pracowała jako dziennikarka, publikując się m.in. w `Seventeen`, `Cosmopolitan` i `Elle`. Po rocznej podróży dookoła świata w 2002 r. napisała swoją pierwszą powieść. Mieszka z rodziną w Nowym Jorku

inne wydania :

produkt cyfrowy
 • -15%

E-book

Byłam tu - mobi, epub

Gayle Forman

25,02 zł 29.44
S
Szczegóły

Książkowe bestsellery z tych samych kategorii

 • -38%
Hej, Przedziadku!

Paul McCartney

twarda
27,90 zł 44.99
 • -33%
 • -35%
Klub fanek W.M. Alicja

Majka Milejko

miękka
19,44 zł 29.90
Zapowiedź - 12.2.2020
 • -22%
Chłopiec, kret, lis i koń

Charlie Mackesy

twarda
30,33 zł 38.89
 • -41%
Nela w krainie orek

Nela

twarda
26,49 zł 44.90
 • -40%
Zawsze i na zawsze Chłopcy. Tom 3

Jenny Han

miękka
22,13 zł 36.90

Gayle Forman - przeczytaj też

 • -23%
Nie wiem, gdzie jestem

Gayle Forman

miękka
29,19 zł 37.91
 • -15%
Ten jeden rok

Gayle Forman

miękka
29,60 zł 34.82
 • -25%
Wróć, jeśli pamiętasz

Gayle Forman

miękka
20,13 zł 26.84
 • -25%
Zostań, jeśli kochasz

Gayle Forman

miękka
18,64 zł 24.84
 • -18%
Zostaw mnie

Gayle Forman

miękka
31,08 zł 37.91

Zobacz również

 • -40%
Grudniowy gość

Siri Spont

twarda
29,94 zł 49.90
 • -37%
 • -32%
Ranczo Fantazja Tom 1 Droga w nieznane

Oliwia Natecka

miękka
20,34 zł 29.90
 • -32%
Klub fanek W.M. Oliwia

Majka Milejko

miękka
20,34 zł 29.90
 • -38%
 • RecenzjeRecenzje
 • Książka
 • Byłam tu
4.6/5 ( 13 ocen )
  5
  11
  4
  1
  3
  0
  2
  0
  1
  1

Uwaga!!! Nie jesteś zalogowany. zaloguj się by zgłosić recenzję do konkursu i mieć szansę na wygraną w cotygodniowym plebiscycie!

imię, nazwisko lub nick:
Twoja ocena:
Twoja recenzja:
Wprowadź tekst z obrazka:

W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.

brak oceny

Joanna Korneta

 • 29-09-2015
 • 21:15

Cztery książki, a dwie opowieści Gayle Forman wydała Nasza Księgarnia: to bestsellerowa "Zostań, jeśli kochasz" (ze wznowieniem, gdy na ekrany kin wszedł wzruszający film na podstawie fabuły powieściowej) i jej "odwrotna strona", czyli "Wróć, jeśli pamiętasz" - a także "Ten jeden dzień" z rewersem w postaci "Tego jednego roku". Piąty tom autorki podbijającej serca nie tylko młodych odbiorców publikuje Bukowy Las. W "Byłam tu" Forman rezygnuje z tematu miłości, co każe podejrzewać, że nie będzie literackiego "odbicia" tej fabuły. Tu bohaterką jest Cody, osiemnastolatka borykająca się z samobójczą śmiercią najlepszej przyjaciółki. Cody czuje, że zawiodła: nie wiedziała, co dzieje się z Meg - ani że dziewczyna rozpaczliwie potrzebuje pomocy. Nie wiedziała też o jej chorobie. Teraz przeżywa żałobę, a porządkując rzeczy Meg, trafia na trop pewnej tajemnicy. Odkrywa fora internetowe dla potencjalnych samobójców i próbuje wytropić człowieka, przez którego jej przyjaciółka odebrała sobie życie. "Byłam tu" to książka pozbawiona prostych wzruszeń i oczywistości, spodoba się więc nastolatkom myślącym - zwłaszcza że napisana jest w stylu Forman, to jest - z dobrze rozłożonymi punktami kulminacyjnymi i niespodziankami w fabule.

Czy recenzja była pomocna?
brak oceny

Agnieszka

 • 21-11-2015
 • 17:16

Gayle Forman to znana amerykańska pisarka. Ma na swoim koncie kilka bestsellerowych powieści dla młodzieży. Jedną z nowych jej książek jest Byłam tu wydane w 2015 roku przez Bukowy Las. Pozycja ukazała się w serii Myślnik.
Cody nie za bardzo może poradzić sobie ze śmiercią swojej przyjaciółki Meg. Dziewczyna była pełna życia, miała świetne stypendium, wielu znajomych i nowe życie poza domem rodzinnym, a jednak popełniła samobójstwo. Dla Cody to niepojęte. Gdy rodzice Meg proszą Cody o to, by pojechała na uczelnię ich córki i spakowała jej rzeczy wszystko się zmienia. Cody odkrywa, że Meg prowadziła tu całkiem inne życie niż w domu i nie mówiła o tym swojej przyjaciółce. Miała przelotny romans z pewnym chłopakiem, adoptowała koty, zaczęła udzielać się na forum dla samobójców. Cody postanawia, że dowie się, czemu Meg targnęła się na swoje życie ? może to da jej spokój od wyrzutów sumienia, które powracają jak bumerang i ciągle szepczą ?dlaczego nic nie zauważyłam??.
Cody jest narratorką, która bardzo subiektywnie podaje informacje czytelnikowi. Często mówi o tym, co myśli, co sądzi, nie jest tylko biernym obserwatorem. Poznajemy jej uczucia, dowiadujemy się też o tym, jak traktuje ją matka. Czasem pojawiają się wspomnienia, doskonale wplecione w fabułę tu i teraz, które dają nowe światło na obecną sytuację. Jednak równie często możemy doświadczyć przeskoków czasowych ? skrócenie akcji następuje niespodziewanie i można się czasem zdziwić.
Głównym tematem powieści jest śmierć i radzenie sobie z nią. Cody doznała straty nie mniejszej niż rodzice Meg. Dla niej przyjaciółka była niczym siostra, zresztą nie można się dziwić ? to jej rodzina wychowała Cody. Poza żałobą trzeba zwrócić też uwagę na inne rzeczy związane z tą sytuacją ? po pierwsze niepewność. Cody nie wie, jak się zachować wobec rodziców i brata Meg. Odcina się od nich. Poza tym mamy tu wyrzuty sumienia. Cody czuje, że to jej wina, że Meg nie żyje ? przecież nic nie zauważyła. Ma milion pytań, chce wyjaśnić tę sprawę. I na koniec zaskoczenie ? nie tylko Cody i rodzina Meg cierpią. Inni, o których dziewczyna by nie pomyślała, też są zasmuceni.
Można powiedzieć, że dodatkowym wątkiem książki jest rozwiązywanie zagadki. Cody zbiera dowody i prowadzi prywatne śledztwo. Z niego dowiadujemy się, że istnieje coś takiego jak forum dla chcących popełnić samobójców. to coś na kształt grupy wsparcia. Jednak nie można ich winić za śmierć Meg.
Byłam tu to powieść młodzieżowa, w której nie brakuje także wątków miłości i przyjaźni. To pocieszające, że nawet w trudnych okolicznościach jest szansa na poznanie kogoś wartościowego. Oczywiście, nie zapełni on pustki, która została po śmierci bliskiej osoby, ale może dać coś nowego.
Muszę przyznać, że na własne potrzeby podzieliłam sobie powieści młodzieżowe na dwie kategorie ? dystopie i problematyczne. Ta książka zdecydowanie należy do tej drugiej kategorii. Bohaterowie są uniwersalni, nie zmagają się z wrogim systemem, nie walczą o wolność, muszą jednak stawić czoła problemom, które są na poziomie dziennym. To pozycje o chorobach, śmierci, cierpieniu, zagubieniu, szukaniu siebie, poznawaniu ?ja?. Tu właśnie umieściłabym tę książkę.
Polecam tym, którzy lubią lektury młodzieżowe, w których bohaterowie muszą zmagać się z ważnymi rzeczami. To powieść o poważnym problemie i sposobie na radzenie sobie z nim. Dobra, nieźle napisana, na pewno nie dotyczy tylko młodych ludzi.

Czy recenzja była pomocna?
brak oceny

Sia

 • 26-10-2015
 • 18:26

Są takie książki, które od samego początku pochłaniają nas tak, że nie możemy przestać ich czytać. Tak jest również w przypadku książki ?Byłam tu? Gayli Forman, autorki dwóch wielkich bestsellerów ? ?Zostań, jeśli kochasz? oraz ?Wróć, jeśli pamiętasz?.

?Kapsuła na szczycie rakiety stanowiła nasz własny, magicznie odrębny świat. (?) Ktoś wyrył na metalu krótkie: ?BYŁAM TU?. Meg strasznie się to spodobało (?Co więcej można powiedzieć, nie??). Wypisała sobie tę frazę na ścianie i groziła, że kiedyś przerobi ją na tatuaż.?

Samobójstwo Meg było dla całej jej rodziny, znajomych ze studiów, a także dla jej przyjaciółki Cody, bardzo traumatycznym przeżyciem. Dziewczyna nikomu nie mówiła o swoich problemach - nawet swojej przyjaciółce - dlatego jej odebranie sobie życia było dla wszystkich wielką zagadką.
Niemal wszystkie myśli Cody pochłonęło pytanie: ?Dlaczego Meg tak naprawdę popełniła samobójstwo??. Wydawać, by się mogło, że właśnie jej, swojej najlepszej przyjaciółce, Meg powinna mówić najwięcej. Tymczasem Cody, od czasu, gdy Megan wyjechała na studia, niewiele wiedziała o jej życiu. Jej przyjaciółka jednak za wszelką cenę chciała dowiedzieć się, co tak naprawdę skłoniło Meg do ?postawienia ostatniego kroku?. W rozwiązaniu zagadki bardzo pomocni okażą się przyjaciele Megan, a szczególnie Ben, który, jak się okazuje, znał zmarłą dziewczynę bardzo dobrze.

?Dostałaś stertę kamieni. Wyczyściłaś je do połysku i zrobiłaś ładny naszyjnik. Meg dostała klejnoty i powiesiła się razem z nimi.?

Meg miała pozornie wszystko; jej rodzice starali się, by nigdy jej niczego nie brakowało. Chodziła do jednego z lepszych college?ów, miała wielu znajomych, a nawet udało jej się znaleźć chłopaka, z którym prawdopodobnie, gdyby nie choroba (depresja), byłaby szczęśliwa. Cody nie miała połowy tego, co miała jej przyjaciółka, a jednak nie załamywała się z tego powodu ? intensywnie żyła swoim życiem, pomimo, że nie zawsze było idealne: wychowała się bez ojca, mama nie była wstanie zaspokoić jej wszystkich zachcianek, Cody musiała sama dorabiać jako sprzątaczka w domach mieszkańców jej małego miasteczka.

Gayle Forman w swojej książce porusza jeszcze jeden ważny problem. Mianowicie, problem uzależnienia od internetu i zbyt dużego przywiązania do internetowych przyjaźni. Ten problem jest dzisiaj bardzo aktualny wśród młodych ludzi (choć nie tylko młodych). Często komunikujemy się z innymi osobami chociażby przez Facebook?a. Przez internet poznajemy wiele osób, które ? wydaje nam się ? że bardzo dobrze nas rozumieją. Z czasem nie potrafimy sobie wyobrazić nawet tygodnia bez pisania z daną osobą. Być może nie każdy widzi w tym problem, jednak takie zachowanie jest bardzo niebezpieczne, szczególnie, gdy po pewnym czasie wolimy rozmawiać ze znajomymi na internetowym czacie niż w realnym świecie.

?Nie wiem, jak można tak wiele zawrzeć w jednej wymianie spojrzeń, ale najwyraźniej jest to możliwe. Skomplikowane i splątane w jakiś zupełnie popieprzony węzeł? To dobry sposób, by nas opisać. Być może taka właśnie jest miłość.?

?Byłam tu? to pierwsza książka Gayle Forman, którą przeczytałam, ale zdecydowanie skutecznie mnie zachęciła, by sięgnąć po kolejne jej powieści. Książka ta od samego początku zaciekawiła mnie tajemnicą, którą w sobie skrywała. Odkrycie ?drugiej strony? Meg, było dla mnie niesamowitą przyjemnością, a poznanie osobowości Cody i Bena udowodniło mi, że nawet jeżeli coś jest skomplikowane to nie znaczy, że jest niemożliwe.

*recenzja dostępna również na moim blogu:
http://miedzy-brzegami.blogspot.com/

Czy recenzja była pomocna?
brak oceny

KZTK - Kosz Z Tanimi Książkami

 • 5-10-2015
 • 18:31

Byłam tu ? utraciłam swoją lepszą połowę

Książek dla młodzieży poruszających trudne tematy, mówiących zarówno o życiu jak i śmierci, nie brakuje na polskim rynku. Jak wśród nich wypada nowa powieść Gayle Forman zatytułowana ?Byłam tu?? Zapraszam abyście przekonali się o tym razem ze mną.

Historia zaczyna się wyjątkowo mocnym wejściem, a mianowicie informacją o samobójstwie najlepszej przyjaciółki głównej bohaterki i narratorki ? Cody Reynolds. Jej oczami obserwujemy pogrążone w smutku miasteczko, najbliższe osoby zmarłej, rodzinę i odczuwamy ból wynikający ze straty, żal ze względu na fakt iż nic się nie zauważyło, ani nie zrobiło by zapobiec katastrofie oraz nieustające pytanie o powód, który popchnął Meg do tak drastycznego kroku. Te wszystkie czynniki sprawiają, że Cody postanawia się odkryć co popchnęło Meg na ścieżkę, z której nie ma już powrotu, jednocześnie starając się ukoić własne sumienie.

?Byłam tu? to kolejna książka, w której poruszany jest temat śmierci, próby pogodzenia się ze stratą, miłości i nauki jaką wartością jest ludzkie życie. Cała historia przybiera charakter śledztwa, okraszonego tajemnica i nie narzucającym się czytelnikowi wątkiem romantycznym, który dla jednych będzie zaletą, dla innych zaś nie będzie specjalnie rzucał się w oczy i przeszkadzał w lekturze.

Głowna bohaterka Cody jest osobą o dość specyficznym charakterze, co dla mnie akurat było dużym plusem, gdyż autorce udało się stworzyć niebanalną postać. Która choć z początku może odrzucać od siebie czytelnika, zyskuje wraz z rozwojem historii. Wychowana przez samotną matkę, nieznająca swojego ojca, dziewczyna od małego musiała sobie radzić sama, a Meg i jej rodzice pokazali jej co znaczy słowo rodzina. Nie mająca pieniędzy by rozpocząć studia wraz z przyjaciółką, Cody i Mag rozdzieliły się, a wieść o samobójstwie przyjaciółki mocno wstrząsnęła bohaterką. Choć trudno to dostrzec na pierwszy rzut oka. Cody to postać złożona i interesująca, która zaskakuje swoimi zachowaniami, zazwyczaj w pozytywny sposób. Jest typem osoby, która nie poddaje się w dążeniu do raz obranego celu i za to zasługuje na duży plus.

?Nasza kultura zna wiele tabu. Na przykład śmierć. Inne kultury postrzegają ją jako część cyklu: narodziny, życie, śmierć. Samobójstwo jest tam uważane za odważną i honorową ścieżkę życia. Samuraj Yamamoto Tsunetomo napisał: Śmierć jest drogą wojownika, To oznacza wybieranie śmierci, ilekroć pojawia się wybór między nią a życiem. Nie znaczy to nic więcej niż właśnie to: możliwość widzenia spraw na wskroś, możliwość podjęcia decyzji. Myślę, że masz w sobie wojownika, Świetliku.?

Inni bohaterowie także zasługują na uwagę i widać, że pełnią w historii ważną rolę, a nie stanowią jedynie tła dla głównej bohaterki. Meg, pomimo iż już martwa, pozostaje duchem obecna przez całą historię, rzucając cień nie tylko na Cody i swoich bliskich, ale także na osoby, które miały z nią, zdawałoby się jedynie sporadyczny kontakt. Autorka pokazuje w ten sposób iż coś co zdaje się jedynie nasza własną decyzją i drogą na ucieczkę od bólu, jest jedynie samolubnym zrzuceniem go wielokrotnie wzmocnionego na innych.

Bardzo spodobała mi się droga jaką obrała autorka, nie mamy tutaj jedynie historii dziewczyny, która nie umiała sobie poradzić ze swoimi problemami i wybrała zdawałoby się najkrótsza drogę ucieczki od nich. Gayle Forman pokazuje na przykładzie Meg funkcjonowanie i sposoby działania tak zwanych grup wsparcia dla samobójców, ujawniając jak popychają ludzi ku śmierci. Element ten z pewnością wyróżnia książkę i sprawia, że lektura staje się głębsza, ujawniając metody jakimi można manipulować innymi ludźmi.

Wydanie książki prezentuje się bardzo dobrze i widać, że postarano się aby okładka pasowała stylistycznie do innych książek autorki dostępnych na polskim rynku. Niech was jednak nie zmylą żywe kolory i zdawałoby się optymistyczne zdjęcia, jak na książkę o samobójstwie. To tylko pozory i uważny obserwator zauważyły nie tylko pożegnalny list Meg na jednym ze zdjęć, ale także samotność i uczucie starty, które nie opuści was ani an chwilę podczas lektury.

Niektórym może przeszkadzać, że książka zawiera w sobie i powiela elementy znane chociażby z książek Johna Greena, jednak nie zmienia to faktu iż Gayle Forman serwuje czytelnikowi naprawdę dobrą i inteligentną powieść. ?Byłam tu? zawiera wszystkie element, których poszukujemy sięgając po tego książki młodzieżowe typu young adult. Poruszająca ważne dla młodych ludzi problemy, z nutka romansu i tajemnicy, do tego napisana lekkim, przyjemnym w odbiorze językiem z pewnością zapewni wam kilka godzin dobrej lektury. Niebanalna historia, która z pewnością skłoni was do refleksji. Jeżeli lubicie tego typu historie, ta książka z pewnością was nie zawiedzie.

Ocena: 8/10

Czy recenzja była pomocna?
image

Rekomendowane

 • -35%
Dziedziczka jeziora

Maria Dahvana Headley

miękka
23,98 zł 36.90
Zapowiedź - 12.2.2020
 • -34%
Źródło Jak zmienić swoje życie na lepsze

Tara Swart

twarda
26,33 zł 39.90
 • -34%
Żywica

Ane Riel

twarda
26,33 zł 39.90
 • -20%
Niebo na uwięzi

Christina Leunens

miękka
31,92 zł 39.90
 • -31%
Skaza / Wada

Robert Małecki

pakiet
34,35 zł 49.77

Ciekawe pomysły Gandalfa

 • 28.92 zł
  26.03 zł

  Książka ta jest opisem życia w obozie koncentracyjnym widzianym oczyma młodej, dwudziestoletniej dziewczyny, która zostaje wyrwana z kręgu kochającej rodziny, od matki, ojca, czterech sióstr i dwóch braci do całkiem innego świata, gdzie każdego dnia i w każdej chwili ocierała się o śmierć. Trzeba...

 • 23.95 zł
  22.04 zł

  Black Velvet to pseudonim kobiety, która przeżyła dwa związki z mężczyznami o odmiennej orientacji seksualnej. Każdy z nich dał jej córkę. Lecz czy coś tak bezcennego może być usprawiedliwieniem dla całego zła, które ją z ich strony spotkało? `Byłam żoną biseksualisty` zawiera wierną i...

 • Miałam 17 lat, kiedy wyszłam za niego za mąż. Jestem jedyną ofiarą, która mu uciekła... Szokująca opowieść kobiety, która przeżyła małżeństwo z jednym z najbardziej przerażających seryjnych morderców. Cathy miała szesnaście lat i zaczynała samodzielne życie, kiedy spotkała czarującego,...

 • Wstrząsająca i głęboko poruszająca historia Polki, którą zgubiła miłość. Julia poznaje Tarka podczas zabawy w jednym z nocnych klubów. Przystojny Syryjczyk oczarowuje dziewczynę, rozkochuje ją, a następnie zabiera ze sobą w egzotyczną podróż do Dubaju. Brzmi pięknie? Nie jest to jednak...

 •   Opowieść o Bibi Shaik, jednej z milionów służących w bogatych krajach Zatoki Perskiej, żyjącej w systemie współczesnego niewolnictwa. Laila Shukri wysłuchała jej historii, aby móc opowiedzieć ją światu.   Dziesięcioletnia Bibi zostaje wysłana przez swoją matkę do pracy do Kuwejtu. Musi...

 • 31.62 zł
  26.87 zł

  Psychologiczne napięcie, horror, obsesja i szaleństwo. Eileen jest tak samo pogmatwana, mroczna i nieprzewidywalna jak jej główna bohaterka. - Entertainment Weekly Eileen Dunlop, skromnej młodej kobiecie, życie upływa między opieką nad uzależnionym od alkoholu ojcem w domu, którego nędza jest...