Bieguni, Olga Tokarczuk - Olga Tokarczuk - Książka | Gandalf.com.pl
Ulubione
Kategorie

Bieguni, Olga Tokarczuk (miękka)

książka

Bieguni, Olga Tokarczuk - opis produktu:

Książka `Bieguni` Olgi Tokarczuk to jeden z największych polskich sukcesów od lat. Tokarczuk wydała ją w roku 2007, a rok później została nagrodzona i otrzymała za nią nagrodę Nike.

Bieguni to filozofia podróżowania. Autorka pisze o nieustannym byciu w drodze, tym samym kreśli wizje współczesnej kultury. Tytułowi bieguni, jest to odłam starowierców prawosławnych. Uważają oni, że jedynym sposobem ratunku przed otaczającym nas złem jest ruch, niezadamawianie się nigdzie i niegromadzenie dóbr. Jak wielu mamy dziś biegunów? Książka Tokarczuk jest właśnie o tych ludziach podróży, często nas samych, o tym, że ciekawość świata i odkrywanie go, mogą stanowić pewną receptę na ból istnienia. Powieść ta nie ma granic, prowadzi czytelnika przez różne miejsca i czasy, dzieje się na całym świecie. Jest to fascynująca opowieść, ponieważ autorce udało się w sposób niezwykły, inteligentny i wrażliwy opisać otaczający nas świat. Sama forma jest równie ciekawa. Nie jest to linearna narracja, a zbiór różnorodnych zapisków, krótkich not, filozoficznych dociekań i opowiadań.

BIEGUNI - SPRAWDŹ, CZY JESTEŚ WIECZNYM WĘDROWCEM
- Powieść jest pretekstem do refleksji nad naturą podróżowania.
- To idealna propozycja dla miłośników pisarstwa Olgi Tokarczuk.
- Tokarczuk zabiera czytelników w niezwykłą wędrówkę po najdalszych zakątkach świata.
S
Szczegóły

Książkowe bestsellery z tych samych kategorii

 • -35%
Dotyk anioła miękka
22,69 zł 34.91
Zapowiedź - 9.4.2020
 • -40%
Testamenty twarda
29,94 zł 49.90
 • -38%
Złodziejka truskawek miękka
24,80 zł 39.99
 • -18%
Dziecko z Auschwitz miękka
32,72 zł 39.90
 • -35%
Quichotte twarda
32,43 zł 49.90
Zapowiedź - 5.5.2020
 • -39%
Opowieść podręcznej miękka
24,34 zł 39.90

Olga Tokarczuk - przeczytaj też

 • -35%
Anna In w grobowcach świata, Olga Tokarczuk miękka
21,34 zł 32.82
 • -35%
Księgi Jakubowe, Olga Tokarczuk twarda
45,33 zł 69.73
 • -35%
Opowiadania bizarne, Olga Tokarczuk twarda
24,64 zł 37.91
 • -35%
Podróż ludzi Księgi, Olga Tokarczuk twarda
24,64 zł 37.91
 • -34%
Prowadź swój pług przez kości umarłych twarda
29,56 zł 44.78
 • -35%
Szafa miękka
16,15 zł 24.84
 • -34%
Zgubiona dusza, Olga Tokarczuk twarda
32,85 zł 49.78

Polecane

 • -34%
Rysio Snajper twarda
29,69 zł 44.99
 • -30%
Śmierć Jezusa miękka
27,99 zł 39.99
 • -39%
Testamenty miękka
24,34 zł 39.90
 • -35%
Pragnienie miękka
22,69 zł 34.90
 • -31%
Uległość miękka
27,59 zł 39.99
 • -43%
 • RecenzjeRecenzje
 • Książka
 • Bieguni, Olga Tokarczuk
4.1/5 ( 73 oceny )
  5
  41
  4
  14
  3
  6
  2
  5
  1
  7

Uwaga!!! Nie jesteś zalogowany. zaloguj się by zgłosić recenzję do konkursu i mieć szansę na wygraną w cotygodniowym plebiscycie!

imię, nazwisko lub nick:
Twoja ocena:
Twoja recenzja:
Wprowadź tekst z obrazka:

W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.

brak oceny

Bergisel

marta.pajecka.bergisel(at)vp.pl
 • 26-07-2008
 • 18:57

recenzja nagrodzona 2.00pkt

Jak każda książka Tokarczuk, „Bieguni” pozwalają nam na odkrycie samego siebie i poznanie sposobu funkcjonowania w społeczeństwie. Tym razem zajmujemy się podróżą i w tych kategoriach obserwujemy człowieka. Autorka wręcza nam magiczne szkiełko, przez które dostrzegamy szczegółowe mechanizmy i charakterystyczne formy współczesnej ludności koczowniczej. Zaczynamy od ogromnych, przepełnionych terminali, które zaczynają spełniać funkcje domów-przystani naszych „biegunów”, gdzie można kupić i znaleźć wszystko: pamiątki z krajów, do których się dopiero wybieramy, kosmetyki w maleńkich opakowaniach, wszystko podróżne. Te z pozoru błahostki wysuwa autorka na pierwszy plan pokazując nam przystosowawcze skrzywienia społeczeństwa, gdy wszystko zdąża ku jednemu celowi, w tym przypadku - podróży. Z drobnostek, kokieteryjnej gry producentów gadżetów przenosimy się w obszar naszej duchowości. Książka uświadamia nam, że wieczna podróż to zatracenie umiejętności zapuszczania korzeni, ciągłe zmiany poglądów i zdań, brak stabilności psychiki.
Wprowadzony w książce klimat lekkości i nierealności pozwala nam na łatwy odbiór, czasem dość surowej, a z pewności zawsze trafnej i wnikliwej, oceny naszego otoczenia. Autorka pozwala wzbić się nad siebie samego i spojrzeć na wszystko z perspektywy, dostrzec schematy, wyśmiać absurdy, zrozumieć świat. To Tokarczuk robi po raz kolejny najlepiej.
Warto się pochylić, chociażby ze względu na tegoroczną nominację do Nagrody Nike.

Czy recenzja była pomocna?

mynick

 • 30-03-2020
 • 17:26

Nadaje sie tylko na skup makulatury, jak cała twórczość tej pani

Czy recenzja była pomocna?
brak oceny

ilo99

 • 14-05-2019
 • 18:06

Książka o podróżach. Oraz o podróżnych. Bardziej impresje na temat, niż konkretne przykłady. Czasem to podróż wewnętrzna, czasem podróż w czasie. Niestety, nie znalazłam takiej, która przykułaby moją uwagę na dłużej, bądź skłoniła mnie do refleksji. Zatem przerzucałam strony szukając tej jedynej z rosnącym rozczarowaniem. Lekturę porzuciłam w połowie. Możliwe, iż to błąd, lecz zapał mój zgasł, jak zdmuchnięta świeczka. Nie ośmielę się polecić.

Czy recenzja była pomocna?
brak oceny

Monika Bojanowska

 • 13-01-2011
 • 16:03

Droga Pani Narratorko!
W pierwszych słowach mego skromnego listu, chciałam bardzo serdecznie podziękować za Pani kolejną, wyjątkową powieść. Znów mnie porwała, zniewoliła i unosiła wysoko przez cały czas lektury. Podobnie jak z poprzednimi Pani powieściami: „Dom dzienny dom nocny”, „Prawiek i inne czasy” czy „Gra na wielu bębenkach”, tak z „Biegunami” przeżyłam niezapomniane chwile. Unosiłam się niczym zefirek z opowieści do opowieści, z miejsca na miejsce, z człowieka na człowieka, bo przecież ta ostatnia Pani książka to nieustanny ruch i przemieszczenie, migracja. Razem z Panią oddychałam tamtym powietrzem, przesiąkałam życiem przeszłym i teraźniejszym wszystkich odwiedzonych przez Panią miejsc. Jakże Pani potrafi sugestywnie snuć opowieści…
Teraz mój wzrok stał się bardziej uważny, skupiony, ponieważ pragnę podobnie jak Pani ostro widzieć osoby, rzeczy, zjawiska. Nawet te oglądane na co dzień, w Pani opowieści wychylają się ze swej statycznej szarzyzny, mrugają zachęcająco i dostają rumieńców. Przystawałam wraz z Panią w tej podróży i preparowałam wrażenia niczym ciała z gabinetu osobliwości. Odbywałam te wszystkie podróże do wnętrza ludzkiego ciała, po ludzkich problemach, troskach, a potem dalej i dalej za Panią biegłam w zadyszce, by doświadczyć czegoś innego, gnać w nieznane, uciekać od beznadziejnej szarości. Unosiłam się lekko ponad granicami, morzami, górami wciąż do nowych miejsc, ludzi, wrażeń. Od hotelu do hotelu, z lotniska na dworzec, z dworca na prom. Bez końca w niezwykłej podróży wraz z przewodniczką-narratorką.
Tylko jedno mnie trapi… Co, do cholery, działo się z żoną Kunickiego przez trzy dni?!

Czy recenzja była pomocna?
brak oceny

Kuba / http://dzienniknakrecaczy.wordpress.com/

shimues(at)gmail.com
 • 19-08-2009
 • 02:20

Do tej książki zbierałem się czas jakiś i gdy w końcu wybrać się miałem do Kołobrzegu, stojąc wobec wizji 8-godzinnej podróży pociągiem, sięgnąłem właśnie po nią. Jak się okazało był to wybór jak najbardziej słuszny – idealne nadaje się bowiem do przemieszczania się z jednego miejsca w drugie.

Powieść “Bieguni” Olgi Tokarczuk, to – wstyd powiedzieć – dopiero moje drugie spotkanie z prozą autorki (pierwszą była nie należąca do “kanonu” “Anna Inn w grobowcach świata”), ale urzeczony już chcę więcej.

Pomimo, że akcje ma poszatkowaną, ba!, właściwie nie posiada głównych bohaterów, ani naczelnych wątków, to czyta się ją z zapartym tchem. Jest to właściwie zbiór opowieści różnorakich, niepełnych, jakoby zasłyszanych, wyłapanych w biegu. Czytając myślałem o rozmowach, których biernym uczestnikiem byłem wielokrotnie, siedząc obok rozmówców i przez nich niezauważony. W autobusie, tramwaju, pociągu. A jednak chłonąłem, co mówią, wyłapywałem strzępy, składałem w głowie we własną całość.

Mężczyzna szuka żony i dziecka zaginionych podczas podróży po Chorwacji. Człowiek zajmujący się preparowaniem ludzkich zwłok i przygotowywaniem do badań lub rozrywki przybywa do żony swego zmarłego mistrza. Wykładowcy filozofii podróżnej rozsiani po lotniskach świata. Współcześni nomadzi – bieguni, żyjący gdzieś poza głównym nurtem w przeludnionej Moskwie. Wszyscy ci, których w podróży mijamy, wymieniamy słowo lub dwa, bądź w ogóle nie zwracamy uwagi na siebie. W środkach komunikacji lub podczas przesiadek. To, co ich łączy, to my. To, że o nich wiemy, że minęliśmy ich, usłyszeliśmy przelotem ich historię.

Oddając na chwilę – jak wszyscy recenzenci – głos autorce:

“Ta książka stara się być lojalna wobec kakofonii i dysonansu naszego doświadczenia świata, wobec niemożliwości jego ujednolicenia, wobec jego chaosu, rozpadania się i ponownego tworzenia nowych konfiguracji.

Jestem w niej wierna peryferiom, obszarom niedopowiedzianym, zamazanym. Powtarzam w niej własne błędy i wydaje mi się to absolutnie konieczne.”

Postaci i wydarzeń jest wiele, można je pochłaniać pomiędzy jedną zasłyszaną historią a przesiadką. I każda historia wciąga i zachwyca. I pozostawia niedosyt, większy lub mniejszy. Jak w życiu.

Słyszałem już opinie, że książka nudzi. Mówili to ludzie, którzy czytali ją w domu. Może jest to tego typu historia, którą poznać prawdziwie można jedynie w podróży.

Czy recenzja była pomocna?
brak oceny

Dorota

dorota.mrozowicz(at)gmail.com
 • 31-01-2009
 • 10:33

Bóg utracił moc. Piekło jest na ziemi. Na każdą istotę czyha śmiertelne niebezpieczeństwo. Można się przed nim ustrzec poruszając się. Tylko ruch bowiem, może sprawić, że zło będzie unieszkodliwione.
W moc ruchu wierzyli Bieguni, czyli odłam prawosławnych starowierców. Wbrew tytułowi swego najnowszego dzieła, to nie o nich pisze Olga Tokarczuk. Laureatka Nike pisze bowiem o samotności, która sprawia, że ludzie nie potrafią się zatrzymać. Zamieniają się w pielgrzymów, by zetknąć się z innymi samotnikami. Tylko, co stanie się, gdy jeden pielgrzym napotka na swej drodze drugiego? Niestety, miną się. Mimo swej samotności i chęci przylgnięcia do drugiego człowieka, miną się, bo nie będą potrafili porozmawiać, otworzyć się na Innego. Autorka porusza tu problem jakże istotny w dzisiejszym, popkulturowym społeczeństwie.
Bieguni ma strukturę labiryntu, jest niczym papierowy hipertekst. Opowiadania o ludziach spotkanych w podróży, przeplatają się z luźnymi esejami, traktującymi, np. o psychologii podróży. Jest to zabieg, który świetnie podkreśla tematykę książki. Czyli brak stałości, zakorzenienia, ciągłe poszukiwania własnej tożsamości i drugiego człowieka.
Warto przeczytać Bieguni, choćby po to, by zastanowić się, czy w konfrontacji z Obcym będziemy potrafili dołączyć go do swego świata, czy też przejdziemy obojętnie…

Czy recenzja była pomocna?
brak oceny

wioletta

wiko8(at)op.pl
 • 4-01-2010
 • 20:15

recenzja nagrodzona 2.00pkt

Bieguni to zbiór opowiadań i refleksji dotyczących podróżowania. Temat ten ujęty został zadziwiająco wszechstronnie, ponieważ narracja wprowadza czytelnika w świat typowy dla turystyki (zwiedzanie, wypoczynek, przygoda) i przemieszczania się w przestrzeni (podróż związana z pracą, korzystanie z różnych środków lokomocji, oczekiwanie i pasjonujące obserwowanie współtowarzyszy podróży), ale jest też swoistą podróżą w głąb ludzkiego ciała, wynikającą z zafascynowania jego tajemnicą, precyzją i złożonością tkanek. Moim zdaniem to także podróż do kresu życia, uporządkowanie spraw i dokonań całego życia, przekazanie spuścizny potomnym. Swobodne refleksje przeplatają się z niedługimi opowiadaniami, co powoduje, że można na chwilę przerwać lekturę i zastanowić się nad sensem przebywania w ciągłym ruchu.... Przesłanie jest proste: Ruszaj się, ruszaj. Błogosławiony, który idzie. Mimo że znaczna część książki pozbawiona jest fabuły, która układając się w misterną historię powoduje, iż czytamy ją z zapartym tchem i wypiekami na twarzy, to jednak całość wynagradza nas zadziwiającym bogactwem języka i metaforyki, a także trafnością spostrzeżeń. Jednym zdaniem: perfekcyjna współczesna proza polska.

Czy recenzja była pomocna?
brak oceny

MadGa

magdalenamag(at)o2.pl
 • 12-08-2009
 • 12:49

recenzja nagrodzona 2.00pkt

Oto masz czytelniku w ręku książkę przewrotną i wieloznaczną. Zanim więc zasiądziesz do niej wyzbądź się wszelkich oczekiwań, ta powieść nie jest jedną z wielu, które już czytałeś. Bieguni to odłam prawosławnych innowierców. Odrzucili oni kościół, wierząc, iż jedyną mocą jest zło. A jedynym sposobem, by uchronić się przed złem jest ruch, podróż. W tej powieści Tokarczuk opisuje współczesnych "biegunów", ludzi, któzy nie mają stałego miejsca zamieszkania, wciąż zmieniają położenie geograficzne, wciąż podróżują. Tokarczuk przekazuje pewną prawdę: Ruch oznacza życie. Jeśli się nie ruszasz, nie przemieszczasz, jeśli nie działasz to tak naprawdę nie żyjesz. Jedynie trwasz. Życie jest nieustanną podróżą, niekończącą się drogą. Jeśli nią nie podążysz, życie Cię ominie. Ta powieść jest przewrotna i niejednokrotnie pisarka zaprzecza sama sobie. Pisze na przykład tak: "Prawda jest straszna: opisać znaczy zniszczyć. Dlatego trzeb bardzo uważać. Najlepiej nie używać nazwy, kluczyć i kręcić (...). Używać do tego wszystkich możliwych środków, metafor, parabol, zająknięć, nie dokończonych zdań, nie zważać, że zdanie urwie się w połowie." I tak właśnie robi autorka: kręci czytelnikiem za pomocą barwnych historii, krótkich opowieści, jeszcze krótszych relacji. Niczego nie chce powiedzieć wprost, tak jakby bała się wziąć odpowiedzialność za własne słowa. Zachowuje daleko posuniętą ostrożność. Niejasne historie, którego mogą odrobinę zdezorientować czytelnika, mają na celu zwieść jego uwagę, porwać go. Wszak to co najważniejsze jak zwykle znajduje się między zdaniami. Opowieści podzielone na fragmenty wymieszane między sobą tworzące chaos, wywodzą czytelnika w pole tak by nie orientował się w tej dziwnej mapie słów, tak by nie odnalazł za szybko drogi do domu, wszak przygoda ma trwać. Powieść Olgi Tokarczuk to przygoda ze słowem i czasem, gdzie ani jedno ani drugie nie jest jednoznaczne i obiektywne. Tokarczuk patrzy, lecz nie chce, by ktoś ją widział. Podgląda świat. Jest obserwatorem idealnym. Stoi z boku. Widzi świat we fragmentach, gdyż innego tak naprawdę nie ma. Są momenty,okruchy, chwilowe konfiguracje, które raz zaistniwszy, rozpadają się na części. Czas wydaje się być prostym narzędziem do mierzenia próbnych zmian, szkolną linijką z uproszczoną podziałką-to zaledwie trzy punkty: było, jest i będzie". Tokarczuk próbuje stworzyć mapę człowieka współczesnego i przeszłego zarazem, wszak w tej kwestii niewiele się zmieniło. Podróż, którą odbywa jest tylko tłem. Bo tak naprawdę każda podróż służy odnalezieniu siebie, w twarzach innych ludzi, w zabytkach, budynkach, pałacach. Tak naprawdę szukamy prawdy o sobie. Bo czasem trzeba wyjechać bardzo daleko, by siebie odnaleźć. Trudno opowiedzieć o tej powieści, jest magiczna. W sumie można powiedzieć, że "Bieguni" jest próbą nawania tego co nienazywalne.

Czy recenzja była pomocna?
brak oceny

Olga

ksu89(at)op.pl
 • 16-07-2009
 • 21:06

recenzja nagrodzona 2.00pkt

Podróżować znaczy żyć. Żyć wielokrotnie – jak pisał Andrzej Stasiuk. „Bieguni” Olgi Tokarczuk, bądź co bądź, laureatki Literackiej Nagrody NIKE, są księgą o podróżowaniu. O wędrówce rozumianej bardzo, ale to bardzo różnie.
Tytułowi bieguni to prawosławni starowiercy, który bezgranicznie wierzyli w to, że świat pełen jest zła. Aby się przed nim uchronić, człowiek powinien stale znajdować się w ruchu, podróżować. Zło działa tylko wówczas, gdy ludzie osiadają na jakimś miejscu, zaniec[...]ąc wypraw. Księga jest jednym, wielkim zaproszeniem do świata pełnego małych i dużych podróży. Do świata wędrowców, ludzi prowadzących koczowniczy tryb życia, którzy nigdzie nie potrafią osiąść na stałe. To skarbnica pełna opowiadań, felietonów i wykładów, których motywem przewodnim jest właśnie wędrówka.
Podczas lektury podróżujemy wspólnie – my i pani pisarka, która w ekshibicjonistyczny sposób zdradza nam intymne szczegóły podróży nie tylko swoich, ale i owych nieszczęśliwych podróżnych, którzy mieli przyjemność wędrować razem z nią. Poznajemy przeróżne życiowe historie, jesteśmy świadkami wielu decydujących rozmów. Bez żadnego skrępowania dowiadujemy się o najskrytszych marzeniach, najgłębiej ukrytych myślach anonimowych wędrowców, których los gdzieś, kiedyś rzucił obok pani autorki. Choć początkowo trudno nam wgryźć się w lekturę, później łapiemy się na tym, że zaczynamy pożerać ją po kartce. Gdy nasz wspólny rejs dobiegnie końca, czujemy tylko niewymowny smutek, że owa wędrówka – pełna zaskakujących przygód, magicznych chwil i frapujących przemyśleń dobiega już końca. Ale mam dla was pocieszającą wiadomość – wszak możemy ją rozpocząć od początku. I kontynuować. Stać się podobni tytułowym biegunom. Polecam.

Czy recenzja była pomocna?