25 lat samorządu terytorialnego w Polsce - Paweł Antkowiak - Książka | Gandalf.com.pl
Ulubione
Kategorie

25 lat samorządu terytorialnego w Polsce (miękka)

książka

25 lat samorządu terytorialnego w Polsce - opis produktu:

Obchodzona w tym roku 25 rocznica restytucji samorządu terytorialnego w Polsce skłania do pogłębionej refleksji na temat tego fenomenu. Rozwój samorządu terytorialnego jest jednym z kluczowych czynników, które przyczyniły się do demokratyzacji systemu politycznego w Polsce. Odwołanie się do idei samorządności należy uznać za jeden z fundamentów ustrojowych III Rzeczypospolitej. Ustawa z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie terytorialnym (obecnie gminnym) stanowiła pierwszy krok do dalszych reform samorządowych zwieńczonych ustanowieniem samorządu powiatowego i wojewódzkiego. W konsekwencji z dniem 1 stycznia 1999 r. wprowadzono zasadniczy trójstopniowy podział terytorialny państwa, którego jednostkami stały się gminy, powiaty i województwa. Tak dalece posunięta decentralizacja wykreowała samorząd na wszystkich szczeblach zarządzania. Należy to niewątpliwie postrzegać jako wzmocnienie struktur państwa, w którym znaczącą rolę odgrywa czynnik obywatelski. Według zamierzeń twórców reform samorządowych podstawowymi celami ich wprowadzenia miała być decentralizacja państwa poprzez przeniesienie wielu zadań i kompetencji z centrum do jednostek samorządowych, uporządkowanie ładu terytorialnego, a także budowa instytucji demokracji obywatelskiej. Warto zatem zastanowić się nad sukcesami procesu decentralizacji władzy publicznej w Polsce, ale także nad tym jakie popełniono błędy, wreszcie w jakim kierunku powinny zmierzać dalsze modyfikacje systemu demokracji lokalnej w Polsce?

Opis stanowi fragment Wstępu

Książka 25 lat samorządu terytorialnego w Polsce pochodzi z wydawnictwa Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Autorem książki jest Paweł Antkowiak. Należy do gatunków: nauki społeczne, polityka. Książka 25 lat samorządu terytorialnego w Polsce liczy 186 stron. Jej wymiary to 170x240. Oprawa jest miękka.
S
Szczegóły

Recenzje
image Nie wiesz, czy kupić? Sprawdź recenzje
Książka
25 lat samorządu terytorialnego w Polsce

0/5 ( brak ocen )
  • 5
  • 4
  • 3
  • 2
  • 1

Zaloguj się i napisz recenzję na min. 700 znaków. Akceptując regulamin bierzesz udział w cotygodniowym plebiscycie. Do wygrania kupon 50 PLN i 15 punktów klienta.

imię, nazwisko lub nick:
Twoja ocena:
Twoja recenzja:
Wprowadź tekst z obrazka:

W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.

Podobał Ci się ten tytuł? Zainspirował Cię? A może nie zgadzasz sie z autorem, opowiedz nam o tym, opisz swoje doznania związane z lekturą.