SPRAWDŹ STATUS ZAMÓWIENIA
POMOC I KONTAKT
Ulubione
Kategorie

100 na 100

Antologia komiksu na stulecie odzyskania niepodległości

O Akcji

Akcja Podziel się książką skupia się zarówno na najmłodszych, jak i tych najstarszych czytelnikach. W jej ramach możesz przekazać książkę oznaczoną ikoną prezentu na rzecz partnerów akcji, którymi zostali Fundacja Dr Clown oraz Centrum Zdrowego i Aktywnego Seniora. Akcja potrwa przez cały okres Świąt Bożego Narodzenia, aż do końca lutego 2023.
Dowiedz się więcej
  • Promocja
    image-promocja

książka

Wydawnictwo WSiP Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne
Oprawa zintegrowana
Liczba stron 232
  • Wysyłamy w 24h - 48h
  • DPD dostawa za półdarmo

Opis produktu:

Chmielewski Henryk Jerzy, Szyszko Marek, Polch Bogusław, Kasprzak Zbigniew
WSiP
Chmielewski Henryk Jerzy, Szyszko Marek, Polch Bogusław, Kasprzak Zbigniew
WSiP
Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne (WSiP S.A.) ? największy i najstarszy polski wydawca podręczników szkolnych (rok zał. 1945) wydawca legendarnego ?Elementarza? M. Falskiego wydaje specjalną jubileuszową publikację: 100 na 100. Antologia komiksu na stulecie odzyskania niepodległości.

W skład publikacji wchodzi 17 komiksów historycznych poruszających tematy z zakresu: polityki lokalnej - Rzeczpospolita Zakopiańska, Listopadowe dni; polityki europejskiej - Upadek zaborców, Gra o granice; polityki światowej - Paderewski w Białym Domu; wojennej - Pierwsza krew, Pociecha duchowa, W ostatniej chwili, Pod Radzymin i z powrotem, Góra św. Anny; kultury ? Jeszcze raz w Polsce, Niespokojna podróż Mistrza; życia codziennego - Ostatni skok; edukacji - Pierwsza lekcja oraz praw kobiet ? Głos Kobiet. Każdy komiks poprzedzony jest wstępem historycznym ? przybliżający kontekst wydarzeń tamtych dni, warto zaznaczyć iż niejednokrotnie jest to wiedza spoza podręczników do historii. Notki biograficzne rozpoczynające każdy komiks prezentują twórczość i sylwetki rysowników oraz scenarzystów.

Tytuły komiksów:
1. Henryk Jerzy Chmielewski. TYTUS, ROMEK I A?TOMEK OBCHODZĄ 100-LECIE ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI POLSKI Z WYOBRAŹNI PAPCIA CHMIELA NARYSOWANI
2. Marek Szyszko (rys.), Michał Derlacki (scen.) PIERWSZA KREW
3. Janusz Wyrzykowski (rys.), Paweł Chmielewski (scen.) PADEREWSKI W BIAŁYM DOMU
4. Artur Chochowski (rys.), Robert Zaręba (scen.) UPADEK ZABORCÓW
5. Zbigniew Kasprzak (rys.), Tomasz Kołodziejczak (scen.) PIERWSZA LEKCJA
6. Tomasz Niewiadomski (rys.), Maciej Parowski (scen.) JESZCZE RAZ W POLSCE
7. Berenika Kołomycka (rys.), Paweł Niewiadomy (scen.) SZCZYPIORNIAK
8. Przemysław Kłosin (rys.), Grzegorz Niewiadomy, Paweł Niewiadomy (scen.) RZECZPOSPOLITA ZAKOPIAŃSKA
9. Jacek Michalski (rys.), Maciej Jasiński (scen.) LISTOPADOWE DNI
10. Aleksandra Czubek-Spanowicz (rys.), Grzegorz Janusz (scen.) POCIECHA DUCHOWA
11. Krzysztof Budziejewski (rys.), Witold Tkaczyk (scen.) NIESPOKOJNA PODRÓŻ MISTRZA
12. Katarzyna Babis GŁOS KOBIET
13. Andrzej Łaski (rys.), Grzegorz Janusz (scen.) GRA O GRANICE
14. Andrzej O. Nowakowski (rys.), Maciej Jasiński (scen.) W OSTATNIEJ CHWILI
15. Bogusław Polch (rys.), Maciej Parowski (scen.), Wojciech Bem (tusz) POD RADZYMIN I Z POWROTEM
16. Jacek Przybylski (rys.), Daniel Gizicki (scen.) GÓRA ŚWIĘTEJ ANNY
17. Paweł Zych (rys.), Bartosz Sztybor (scen.) OSTATNI SKOK

Dodatkowo publikacja została wzbogacona o 8 artykułów publicystycznych autorstwa wybitnych historyków, pisarzy, językoznawców, badaczy, twórców i krytyków komiksu.
1. Prof. Jerzy Kochanowski WYBOISTA DROGA DO NIEPODLEGŁEJ
2. Prof. Jerzy Bralczyk KOMIKS
3. Prof. Jerzy Szyłak KRÓTKA HISTORIA KOMIKSU HISTORYCZNEGO
4. Dr Adam Rusek GRZEŚ, WALEK I HANYS, CZYLI JAK GALICJANIN, POZNANIAK I ŚLĄZAK DZIELNIE WALCZYLI O POLSKIE GRANICE
5. Witold Tkaczyk BAWI, UCZY, PRZYPOMINA
6. Maciej Parowski KOMIHISTORESEJ. SZTUKA, JĘZYK, NAMIĘTNOŚĆ, EDUKACJA
7. Prof. Janusz Morbitzer O INNOWACJI W EDUKACJI W KONTEKŚCIE KULTURY OBRAZU I KOMIKSU
8. Dr Wojciech Birek KOMIKS I EDUKACJA
W antologii została wykorzystana pierwszy raz w historii czcionka ?Brygada 1918?, która pochodzi z okresu II Rzeczypospolitej ? najprawdopodobniej powstała około 1928 r., czyli na 10-lecie Niepodległości Polski w Odlewni Idźkowski i S-ka. Zastosowanie nigdy wcześniej nie wykorzystanej czcionki ? zapomnianej przez lata i odnalezionej w 2016 roku podczas porządkowania zbiorów matryc w Muzeum Książki Artystycznej ? stanowi nie tyle ciekawostkę dotyczącą techniki druku co realne zakodowanie historii w tej publikacji.
Antologia to idealna formuła do wykorzystania na lekcjach języka polskiego, historii, WOS-u lub na godzinie wychowawczej.
S
Szczegóły
Dział: Książki
Kategoria: komiks,  historyczny
Wydawnictwo: WSiP Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne
Oprawa: zintegrowana
Wymiary: 205x285
Liczba stron: 232
ISBN: 978-83-02-18044-6
Wprowadzono: 02.10.2018

RECENZJE - książki - 100 na 100, Antologia komiksu na stulecie odzyskania niepodległości - Henryk Jerzy Chmielewski, Zbigniew Kasprzak, Marek Szyszko, Bogusław Polch

Zaloguj się i napisz recenzję - co tydzień do wygrania kod wart 50 zł, darmowa dostawa i punkty Klienta.

4.5/5 ( 34 oceny )
  • 5
    27
  • 4
    2
  • 3
    2
  • 2
    2
  • 1
    1

Wpisz swoje imię lub nick:
Oceń produkt:
Napisz oryginalną recenzję:

Michał Lipka

ilość recenzji:1980

brak oceny 13-10-2018 15:07

NIE TYLKO DLA MIŁOŚNIKÓW HISTORII

W tym roku Polska obchodzi stulecie odzyskania niepodległości, ale z tym właśnie jubileuszem wiąże się jeszcze jeden wart wspomnienia, o którym łatwo zapomnieć. O czym mowa? Oczywiście o przypadających na przyszły rok setnych urodzinach komiksu polskiego, który powstał tuż po odrodzeniu się wolności w naszym kraju. Niniejsza antologia komiksowa w obliczu tego faktu nabiera zupełnie nowego znaczenia. To wszystko nie ma jednak to właściwie jedynie ciekawostka, liczy się bowiem tylko to czy ?100 na 100? to dobry album i jak wypada jego wymiar edukacyjny. Na szczęście twórcom obie te rzeczy udały się całkiem nieźle.

Wojna i pokój. Zabory i niepodległość. Życie i śmierć. Trzydziestu twórców, siedemnaście historii ukazujących nam różne aspekty mrocznego czasu naszego narodu i budzącą się nadzieję, ziszczoną w końcu po wielu trudach i poświeceniach.

Nie jestem miłośnikiem historii, jeśli już to wolę ciekawostki, o których nie piszą szkolne podręczniki, niż typowe fakty, dlatego nie będę oszukiwał, że to dla treści sięgnąłem po ten album. Co mnie do niego przekonało? Oczywiście lista twórców, kilku mistrzów komiksu, kilka legend i parę współczesnych mniej lub bardziej gorących nazwisk, wspartych kilkoma debiutującymi w obrazkowej branży. A kogo tu właściwie mamy? Papcio Chmiel serwuje nam fragment swojego najnowszego albumu o Tytusie (poświęconego właśnie stuleciu niepodległości), Robert Zaręba, który dał nam kilka ciekawych komiksów historycznych z pomocą Artura Chochowskiego, wspinającego się tu na wyżyny swojego talentu, pokazuje opowieść o upadku zaborców. Pojawiają się też Zbigniew Kasprzak (?Yans?), Maciej Parowski (?Wiedźmin?), Maciej Jasiński (?Miś Zbyś na tropie?), Witold Tkaczyk (założyciel Zin Zin Press), Tomasz Kołodziejczak (pisarz i człowiek u steru Klubu Świata Komiksu), Andrzej Łaski (komiksy o Jakubie Wędrowyczu), Andrzej Nowakowski (?Noc sprawiedliwych pięści?) czy Bogusław Polch (?Funky Koval?).

Powyższa lista, choć niepełna, robi wrażenie, prawda? Z wykonaniem czasem bywa różnie, bo np. u Polcha widać regres w stosunku do dawnych prac, ale ileż sentymentów budzi wiele z nich. Jednak abstrahując od tego typu uczuć, większość z siedemnastu komiksów tu zebranych jest udana i ciekawa. Czasem zdarza się autorom popaść w ton typowy dla lekcji historii, ale na szczęście twórcy prezentują nam krótkie, łatwe w odbiorze i ciekawe shorty. Nie ma tu łamania konwencji gatunkowej, nie ma eksperymentów ? każda z historii (poza Tytusem) to rzecz stricte historyczna, poważna i często poruszająca trudne tematy. Bo wojna i walka o niepodległość to nie są lekkie rzeczy. Nie znajdziecie tu jednak treści niewłaściwych dla dzieci, więc nie musicie obawiać się przed daniem albumu swoim pociechom.

A dać warto, jeśli chcecie je w ciekawy i przystępny sposób nauczyć o wydarzeniach sprzed stu lat. A wszystko to dobrze, różnorodnie (choć zdarzają się prace słabsze ? taki już jednak urok antologii) zilustrowane. Do tego dochodzi też całkiem spora dawka publicystki pisanej przez gigantów (pop)kultury, jak prof. Jerzy Bralczyk czy Jerzy Szyłak. I nie tylko tej historycznej, ale i komiksowej, w ujęciu zarówno bardziej prywatnym, jak i ogólnym. A na koniec zostaje bardzo dobre wydanie, które też nie jest przecież bez znaczenia.

Miłośnicy rodzimego komiksu powinni się zainteresować tym albumem, jest tego wart. Nawet jeśli nie lubicie historii, dzięki pracującym nad nim twórcom nie pożałujecie. Ja ze swej strony polecam i mam nadzieję, że nie zabraknie podobnych pozycji w nadchodzącym, jubileuszowym dla polskich opowieści graficznych, roku.

Czy recenzja była pomocna?