SPRAWDŹ STATUS ZAMÓWIENIA
POMOC I KONTAKT
Ulubione
Kategorie

Thorgal to jedna z najbardziej kultowych komiksowych serii wszechczasów. Thorgal seria komiksowa łączy w sobie wiele gatunków z pogranicza fantasy, science-fiction, ale i historii oraz dramatu.  Łączy w sobie kilka motywów i legend, od mitologii nordyckiej i historii Atlantydy, po science fiction oraz takie gatunki, jak mroczny dramat, horror i przygoda. Została stworzona przez europejski duet, w którego skład wchodził również polski rysownik Grzegorz Rosiński. Ta niesamowita kolekcja ukazała się do tej pory w ponad 50 tomach, licząc jako Thorgal kolekcja również serie poboczne. Ich na przestrzeni lat nie brakowało do tego stopnia, że ilością oraz treści dogoniły prawie oryginalną wersję komiksu Thorgal.

Komiks Thorgal – geneza

Seria komiksowa po raz pierwszy ukazała się w belgijsko-francuskim czasopiśmie branżowym Tintin. Stało się to ponad 40 lat temu, w roku 1977. Pierwsze wydanie, które zapoczątkowało wszystkie części Thorgal było efektem wspólnej pasji polskiego rysownika, Grzegorza Rosińskiego, pracującego również przy takich projektach jak np. Kapitan Żbik jak również belgijskiego scenarzysty Jeana Van Hamme odpowiedzialnego też za XIII. Obaj artyści poznali się gdy Grzegorz Rosiński przyjechał na studia do Belgii w ramach stypendium. Obaj szybko stworzyli dynamiczny duet rysowniczy odpowiedzialny za powstanie pierwszej Książki Thorgal. Trzy lata od pierwszej publikacji, w 1980 r. rozpoczęła się pełnoprawna Thorgal książka, która wydawana była już oddzielnie przez wydawnictwo Le Lombard. Seria została przetłumaczona na kilkanaście języków, w tym polski, i wydrukowano ponad 11 milionów jej egzemplarzy. W 2002 roku Thorgal komiks doczekał się też adaptacji do gry komputerowej Thorgal: Curse of Atlantis oraz trzech spin-offów.

Seria Thorgal

Bohaterem serii jest tytułowy Thorgal Aegirsson. Mimo, że nie jest on wikingiem, los sprawia, że wychowuje się on wśród nich. Z początku jego pochodzenie nie jest znane, gdyż jako dziecko zostaje on odnaleziony na brzegu morza i uznany za posłańca bogów – tak zwane gwiezdne dziecko. Stąd też bierze się imię bohatera książki Thorgal – Thor gal – posłaniec Thora, jednego z bogów w mitologii skandynawskiej.

Thorgal wszystkie części podstawowe to ponad 37 tomów, które wydawane były z przerwami od 1980 r. W pracy nad poszczególnymi częściami udział brali różni artyści. Część tomów nie wyszła spod ręki obu autorów oryginalnej książki Thorgal. Zbiorczo sprawiają, że jest to jedna z najdłużej ukazujących się serii komiksowych na rynku europejskim oraz najpopularniejszy tytuł we Francji.

Fabuła komiksów Thorgal

Na morzu szaleje sztorm, a statek przywódcy Wikingów, Leifa Haraldsona, gubi się na morzu. Nagle, dzięki tajemniczemu światłu we mgle, odnajduje jednak drogę do domu. Przesądni Wikingowie uznają to za znak od bogów. Na brzegu znajdują swego rodzaju kapsułę, która wydaje się być źródłem owego światła. Gdy Leif ją otwiera, odkrywa w niej niemowlaka. Nazywa go Thor-gal Aegirs-son, czyli syn Thora i Aegira, władców piorunów i morza. Przywódca bierze go pod swoją opiekę, jako przybranego syna. Gdy bohater komiksu, Thorgal, dorasta, często spotyka się z ostracyzmem rówieśników, którzy uważają, że nie jest ‘prawdziwym’ Wikingiem. Przez to staje się coraz bardziej ciekawy swojego pochodzenia. Na szóste urodziny Leif wręcza mu dwa artefakty, które znalazł przy chłopcu w kapsule. Jeden to klejnot, który na zawsze wiąże losy Thorgala z jego przyszłą żoną Aaricią. Drugi dar pomaga mu odkryć jego prawdziwą tożsamość i pochodzenie.

Komiks Thorgal – główni bohaterowie

Tytułowy bohater komiksu, Thorgal Aegirsson, jest synem Varth i Haynee, wnukiem Xargosa – kapitana statku kosmicznego, który rozbił się w drodze na Ziemię. Został wychowany przez Wikingów, ale posiada cechy charakteru i moralność, które wielu jego z nich uważa za oznakę słabości. W razie potrzeby Thorgal jest odważnym i zręcznym wojownikiem oraz wyjątkowo utalentowanym łucznikiem. Jego celem życiowym jest znalezienie miejsca dla rodziny i spokojne życie. Żoną głównego bohatera komiksów Thorgal jest Aaricia, córka Gandalfa Szalonego. To porywcza kobieta o silnej woli, która bardzo kocha swoją rodzinę. Ich syn, Jolan, posiada nadprzyrodzone moce, m.in. dezintegracji obiektów. Choć początkowo nie do końca je kontroluje, z czasem uczy się nad nimi panować. Córka Thorgala i Aaricii, Louve, potrafi z kolei komunikować się ze zwierzętami. W serii komiksów Thorgal pojawia się także Kriss de Valnor, młoda, piękna, pozbawiona skrupułów wojowniczka. Kiedy Thorgal traci pamięć, podstępnie nakłania go do uwierzenia, że ​​są małżeństwem i zachodzi z nim w ciążę, rodząc syna Aniela.

Pełna kolekcja Thorgal

Thorgal kolekcja to jednak nie tylko podstawowe kilkadziesiąt tomów. Powstały również liczne spin-offy serii, które opowiadają o losach bohaterów pobocznych serii. Thorgal wszystkie części zawierają dzieje między innymi Kriss de Valnor czy córki Thorgala. Jeden z komiksowych cykli pobocznych przenosi czytelników również w czasy młodości głównego bohatera.

Sukces Thorgala

Niewątpliwy sukces komiksu Thorgal zawdzięcza z pewnością ciekawie zbudowanej koncepcji świata, który jest zarówno zakorzeniony w historii jak i podkoloryzowany inspiracjami ze świata fantasy. Thorgal jest ciekawym bohaterem, którego poczynania zyskały rzeszę fanów. Cała kolekcja Thorgal została do tej pory wydana w ponad 12 milionach egzemplarzy. Seria Thorgal doczekała się również adaptacji w ramach gry komputerowej oraz wielu implementacji na koszulkach czy innych gadżetach. Komiks został przetłumaczony na wiele języków świata i dostępny jest w całej Europie oraz na pozostałych kontynentach. Książka Thorgal zebrała również bardzo dobre opinie od recenzentów na rynku amerykańskim.

Współautor komiksów Thorgal – Grzegorz Rosiński

Urodził się 3 sierpnia 1941 roku w Stalowej Woli. Ukończył warszawską Akademię Sztuk Pięknych. Komiksy rysował już w szkole średniej, a później na studiach, gdzie nie doceniono jednak jego zamiłowania do realizmu. Po obronie pracy dyplomowej ilustrował książki, czasopisma i pocztówki. Jako artysta komiksowy zadebiutował w 1968 roku – ukazał się wówczas zeszyt Diadem Tamary z serii Kapitan Żbik. Grzegorz Rosiński jest autorem 11 tomów z tego cyklu, a także innych znanych tytułów, jak Pilot śmigłowca oraz Legendarna Historia Polski. Pod koniec lat 70. zaczął współpracować z wydawcami belgijskimi. W 1981 roku osiadł na stałe w Szwajcarii. To dziś jedyny polski twórca komiksowy, który osiągnął światowy sukces. Najpopularniejszym dziełem Rosińskiego jest komiks Thorgal. Oprócz historii obrazkowych artysta maluje również akty, krajobrazy i sceny bitewne. Ceniony jest za mistrzostwo, dynamikę i precyzję. Ma niezwykły zmysł wizualny i wyczucie do opowiadania historii za pomocą rysunków. Za swoje prace, w tym komiksy Thorgal, artysta otrzymał liczne nagrody i wyróżnienia.


... ...
Zobacz więcej produktów