Seria książek Thorgal - wszystkie części | Księgarnia Gandalf.com.pl
tel: +48 42 252 39 23 email: info@gandalf.com.pl
Ulubione
Kategorie

z5

Thorgal

z5

Thorgal

Thorgal to jedna z najbardziej kultowych komiksowych serii wszechczasów. Thorgal seria komiksowa łączy w sobie wiele gatunków z pogranicza fantasy, science-fiction, ale i historii oraz dramatu. Została stworzona przez europejski duet, w którego skład wchodził również polski rysownik Grzegorz Rosiński. Ta niesamowita kolekcja ukazała się do tej pory w ponad 50 tomach, licząc jako Thorgal kolekcja również serie poboczne. Ich na przestrzeni lat nie brakowało do tego stopnia, że ilością oraz treści dogoniły prawie oryginalną wersję komiksu Thorgal.

Komiks Thorgal – geneza

Seria komiksowa po raz pierwszy ukazała się w belgijsko-francuskim czasopiśmie branżowym Tintin. Stało się to ponad 40 lat temu, w roku 1977. Pierwsze wydanie, które zapoczątkowało wszystkie części Thorgal było efektem wspólnej pasji polskiego rysownika, Grzegorza Rosińskiego, pracującego również przy takich projektach jak np. Kapitan Żbik jak również belgijskiego scenarzysty Jeana Van Hamme odpowiedzialnego też za XIII. Obaj artyści poznali się gdy Grzegorz Rosiński przyjechał na studia do Belgii w ramach stypendium. Obaj szybko stworzyli dynamiczny duet rysowniczy odpowiedzialny za powstanie pierwszej Książki Thorgal. Trzy lata od pierwszej publikacji, w 1980 r. rozpoczęła się pełnoprawna Thorgal książka, która wydawana była już oddzielnie przez wydawnictwo Le Lombard.

Seria Thorgal

Bohaterem serii jest tytułowy Thorgal Aegirsson. Mimo, że nie jest on wikingiem, los sprawia, że wychowuje się on wśród nich. Z początku jego pochodzenie nie jest znane, gdyż jako dziecko zostaje on odnaleziony na brzegu morza i uznany za posłańca bogów – tak zwane gwiezdne dziecko. Stąd też bierze się imię bohatera książki Thorgal – Thor gal – posłaniec Thora, jednego z bogów w mitologii skandynawskiej.

Thorgal wszystkie części podstawowe to ponad 37 tomów, które wydawane były z przerwami od 1980 r. W pracy nad poszczególnymi częściami udział brali różni artyści. Część tomów nie wyszła spod ręki obu autorów oryginalnej książki Thorgal. Zbiorczo sprawiają, że jest to jedna z najdłużej ukazujących się serii komiksowych na rynku europejskim oraz najpopularniejszy tytuł we Francji.

Pełna kolekcja Thorgal

Thorgal kolekcja to jednak nie tylko podstawowe kilkadziesiąt tomów. Powstały również liczne spin-offy serii, które opowiadają o losach bohaterów pobocznych serii. Thorgal wszystkie części zawierają dzieje między innymi Kriss de Valnor czy córki Thorgala. Jeden z komiksowych cykli pobocznych przenosi czytelników również w czasy młodości głównego bohatera.

Sukces książki Thorgal

Niewątpliwy sukces komiksu Thorgal zawdzięcza z pewnością ciekawie zbudowanej koncepcji świata, który jest zarówno zakorzeniony w historii jak i podkoloryzowany inspiracjami ze świata fantasy. Thorgal jest ciekawym bohaterem, którego poczynania zyskały rzeszę fanów. Cała kolekcja Thorgal została do tej pory wydana w ponad 12 milionach egzemplarzy. Seria Thorgal doczekała się również adaptacji w ramach gry komputerowej oraz wielu implementacji na koszulkach czy innych gadżetach. Komiks został przetłumaczony na wiele języków świata i dostępny jest w całej Europie oraz na pozostałych kontynentach. Książka Thorgal zebrała również bardzo dobre opinie od recenzentów na rynku amerykańskim.