SPRAWDŹ STATUS ZAMÓWIENIA
POMOC I KONTAKT
Ulubione
Kategorie

Opowieści z Narnii

Opowieści z Narnii seria to klasyka dziecięcej literatury fantasty. C.S. Lewis stworzył świat, który od lat zachwyca czytelników i to nie tylko tych najmniejszych. Opowieści z Narni książka opowiada o przygodach zwyczajnych dzieci, które tworzą czteroosobową zgraną paczkę: Piotra, Zuzi, Edmunda i Łucji, które w czasie II wojny światowej z Londynu zostają ewakuowane do wielkiego domu na wsi Profesora Kirke. Uciekają z bombardowanej stolicy Anglii, aby w spokoju przeczekać czas wojny. Dzieci są zafascynowane nowym miejscem. Jest to jednak dopiero początek przygód bohaterów Opowieści z Narnii. Kiedy w czasie jednego z deszczowych popołudni otwierają drzwi starej szafy, odkrywają, że za ubraniami i płaszczami kryje się magiczny świat. Tak zaczynają się ich przygody, które pozwalają odkryć nierzeczywisty świata magii, miejsca, gdzie zwierzęta mówią ludzkim głosem, a dobro walczy ze złem. Opowieści z narnii to seria, która otwierzyła przed ogromną ilością młodych czytelników wrota wyobraźni oraz zachęciła do poznania świata fantasy.

Opowieści z Narnii wszystkie części

Z niezwykłymi przygodami głównych bohaterów serii Opowieści z Narnii zapoznać można się na kartach aż siedmiu książek. Na cykl składają się tytuły: Siostrzeniec czarodzieja, Lew, czarownica i stara szafa, Koń i jego chłopiec, Książę Kaspian, Podróż Wędrowca do Świtu, Srebrne krzesło, Ostatnia bitwa. Porządek ten to kolejność książek według opisywanych w serii wydarzeń, a nie daty wydania. Biorąc pod uwagę czas w jakim poszczególne opowiadania ujrzały światło dzienne na serię opowieści składają się następujące tomy: Lew, czarownica i stara szafa, Książę Kaspian, Podróż Wędrowca do Świtu, Srebrne krzesło, Koń i jego chłopiec, Siostrzeniec czarodzieja oraz Ostatnia bitwa.

Seria opowieści z narnii i jej fantastyczny świat

W każdej z przygód zadaniem głównych bohaterów jest przynieść ratunek mieszkańcom Narnii, którym grozi niebezpieczeństwo. W trudnej misji dzieci wspiera Lew Aslan oraz cały zastęp innych fantastycznych postaci, takich jak faun, czarownice czy pegazy. Wiele z bohaterów zamieszkujących świat Narnii ma swoje pierwowzory w mistycznych stworzeniach z baśni i legend. Wszystkie części Opowieści z Narnii zawierają zwłaszcza faunę spotykaną w mitologii greckiej i germańskiej, dla których to charakterystycznymi elementami są na przykład centaury oraz karły.

Okoliczności i inspiracje stojące za cyklem książek

Książki wchodzące w skład cyklu Opowieści z Narni napisane były pomiędzy 1949 a 1954 rokiem. Od początku ich wydania zaczytywały się w nich dzieci, a także nieco starsi fani literatury fantasty. Dziś Opowieści z Narnii książki stanowią serię przetłumaczoną na ponad 40 języków, pięknie wydane i bogato ilustrowane obrazkami stworzonymi przez Pauline Baynes. W wielu krajach są traktowane jako obowiązkowa lektura szkolna i stanowią nieodzwoną część wychowania młodego pokolenia. Autor oryginału, C.S. Lewis wiele miejsc zawartych w książce wzorował na własnym życiu. Dom, w którym wychowywali się bohaterowie Opowieści z Narnii wzorowany był na miejscu, w którym on mieszkał w dzieciństwie. Lewis z pewnością czerpał również inspiracje ze środowiska, w którym się obracał. Był między innymi przyjacielem J.R.R. Tolkiena, z którym znał się nie tylko towarzysko, lecz dzielił również wspólne miejsce pracy – Wydział Filologii Angielskiej na Uniwersytecie w Oxfordzie.

Popularność Opowieści z Narnii książki

Popularność serii sprawiła, że we współczesnej kulturze masowej można znaleźć wiele odniesień do kultowych postaci i wydarzeń Opowieści z Narnii. Sama seria doczekała się adaptacji filmowej. Powstały trzy pełnometrażowe filmy, które łączą wydarzenia rozgrywające się w tomach Książę Kaspian, Podróż, Wędrowca do Świtu. Premiera Opowieści z Narnii: Lew, Czarownica i stara szafa miała miejsce w 2005 roku. Kolejne części ujrzały światło dzienne w 2008 i 2010 roku.

Opowieści z Narni wystawiane były również na deskach teatru, opracowano ich radiową adaptację, stworzono audiobooki, gry komputerowe, a także wydaniu płyty CD z muzyką odnoszącą się do przygód Piotra, Zuzi, Edmunda i Łucji.


... ...