SPRAWDŹ STATUS ZAMÓWIENIA
POMOC I KONTAKT
Ulubione
Kategorie

Magiczne Drzewo

Magiczne Drzewo to cykl powieści autorstwa Andrzeja Maleszki. Opowiada o zaczarowanych przedmiotach i kłopotach, jakie sprawiają. Powstały one w 2000 roku, gdy w Dolinie Warty burza powaliła tytułowe drzewo – stary dąb. Z magią zmaga się w książkach trójka rodzeństwa: Tośka, Filip i Kuki.

Magiczne drzewo książka i jej bohaterowie

Głównymi bohaterami Magicznego Drzewa Andrzeja Maleszki są Tosia, Kuki i Filip Rossowie. Najstarszy brat, czyli Filip, ma 12 lat. Jest odważny i silny, a także uzdolniony muzycznie. Przewodzi młodszemu rodzeństwu, często straszy Kukiego. Lubi wszelkiego rodzaju przygody. Tosia jest bardzo opanowaną, spokojną i mądrą jedenastolatką. Kieruje się rozsądkiem i rozwagą, często ratuje z opresji swoich braci. Podobnie jak Filip jest utalentowana muzycznie. Ma bujną wyobraźnię, ale równocześnie uparcie dąży do celu. Najmłodszy bohater serii Magiczne Drzewo – Kuki, choć skończył już 8 lat, wciąż traktowany jest przez resztę rodziny jak malutkie dziecko. To właśnie za jego sprawą dzieci rozpoczynają swoje magiczne przygody. Kuki często pakuje się w kłopoty, ale umie wykazać się również dużą odwagą.

Autor Magicznego Drzewa – Andrzej Maleszka

Powieści z serii Magiczne Drzewo stworzył reżyser, scenarzysta i pisarz Andrzej Maleszka. Jest jednym z najbardziej znanych twórców sztuki dla dzieci. W swoich dziełach stara się przedstawiać świat w taki sposób, w jaki widzą go najmłodsi: łącząc realne wydarzenia z nutą fantazji. Autor realizuje przede wszystkim spektakle, filmy i seriale. Do najbardziej znanych należą Mechaniczna Magdalena, Mama-Nic, Maszyna zmian czy właśnie Magiczne drzewo. Andrzej Maleszka tworzył serial pod takim tytułem w latach 2003-2006. W 2007 roku zdobył on nagrodę Emmy w kategorii produkcji telewizyjnych dla dzieci i młodzieży. Dwa lata później na ekrany kin trafił z kolei film Magiczne drzewo. Niemal w tym samym czasie na rynku ukazała się również pierwsza książka autora.

Magiczne drzewo wszystkie części

Seria Magiczne Drzewo liczy obecnie 12 tomów. W części pierwszej Magiczne Drzewo: Czerwone krzesło poznajemy głównych bohaterów i ich rodzinę. Ich przygody rozpoczynają się od znalezienia w rzece tytułowego mebla. Okazuje się, że krzesło spełnia życzenia – ale nie tylko te dobre… Przysparza im sporo problemów, gdy przemienia ciotkę w małą dziewczynkę, stwarza klona Kukiego albo groźnego olbrzyma. W kolejnych tomach rodzeństwo i ich przyjaciele stykają się również z innymi przedmiotami wykonanymi z Magicznego Drzewa, m.in. Mostem Zapomnienia, kostką do gry, figurką, łukiem i strzałami czy berłem. Wszystkie części Magicznego Drzewa ukazały się nakładem wydawnictwa Znak. Na okładkach i ilustracjach książek występują dziecięcy aktorzy.

Seria Magiczne drzewo – film

Wspomniany już film Magiczne drzewo pojawił się na ekranach kin w 2009 roku. Opowiada o tym, jak Kuki, Filip i Tosia Burza znajdują magiczne krzesło. Okazuje się, że potrafi ono spełniać życzenia. Dzieci nieopatrznie wysyłają w ten sposób rodziców na statek Queen Victoria, gdzie ci zatrudniają się w orkiestrze. Rodzeństwo pozostaje pod opieką ciotki, która za sprawą – a jakże! – magicznego krzesła zmienia się w małą dziewczynkę. Wszyscy wyruszają więc na wyprawę w poszukiwaniu rodziców. Główne role w Magicznym Drzewie Andrzeja Maleszki zagrali Andrzej Chyra (tata), Agnieszka Grochowska (mama), Hanna Śleszyńska (ciotka), Maja Tomawska (Tosia), Filip Fabiś (Filip) oraz Adam Szczegóła (Kuki). Film zdobył Złotego Lwa za najlepszą scenografię, której autorką była Elwira Pluta. Nominowany był również do Złotych Kaczek oraz Złotych Koziołków.


... ...