SPRAWDŹ STATUS ZAMÓWIENIA
POMOC I KONTAKT
Ulubione
Kategorie
Autor

Bolesław Leśmian - biografia

Bolesław Leśmian pochodził z niezwykle utalentowanej rodziny, jego stryjecznym bratem był Jan Brzechwa, wujem – Antoni Lange, a wnuczką – aktorka Gillian Hills. Leśmian pisał między innymi erotyki. Niezwykłe erotyki. Gdy nie znajdował słów, jak nazwać to, co chciał wyrazić, tworzył własne słowa. Nie wszyscy rozumieli tę manierę. Nie doceniali jego twórczości. Może dlatego poeta wypalał nawet 75 papierosów dziennie! Przez to nie dożył sędziwego wieku. Gdy miał 60 lat, zmarł na zawał serca.

Bolesław Leśmian życiorys


Bolesław Leśmian urodził się… No właśnie, kiedy? Prawdopodobnie 22 stycznia 1877 r. w Warszawie (to data z metryki chrztu, sporządzona 10 lat po jego narodzinach), ale sam podawał, że był to rok 1878. Żeby było jeszcze zabawniej, na płycie nagrobnej wielkiego polskiego poety widnieje data: 1879 r. Ojciec Bolesława, Izaak Lesman był księgarzem. Matka, Emma (Estera) z domu Sunderland pochodziła z rodziny prawników. Oprócz Bolesława Lesmanowie mieli jeszcze dwie córki: Kazimierę i Aleksandrę. Gdy Bolek miał 10 lat, jego ojciec zmienił wyznanie na rzymskokatolickie, imię na Józef, a nazwisko na Leśmian. W tym samym roku, gdy to się stało, na gruźlicę zmarła mama chłopca. Bolesław Leśmian skończył studia prawnicze w Kijowie. W czasie ich trwania pisał publikowane w rosyjskich gazetach wiersze. Jako poeta tworzący po polsku zadebiutował w 1895 r. w warszawskim Wędrowcu. Teksty krytyczne a także wiersze publikował później jeszcze w innych gazetach.

Bolesław Leśmian niedoceniany za życia


W latach 1903-1906 Bolesław Leśmianpodróżował po Europie. Poznał wtedy swą żonę, malarkę Zofię Chylińską. Po kilkunastu latach od poślubienia jej związał się z Dorą Lebenthal, młodą lekarką, która została miłością jego życia (to dla niej poeta napisał erotyk W malinowym chruśniaku). W latach 1901-1907 Leśmian współpracował z Chimerą, redagowaną przez Zenona Przesmyckiego (Miriama). Współpracował też z Teatrem Artystycznym w Warszawie. Bolesław Leśmian książki wydawał od 1912 r. Wtedy to pojawił się jego tom wierszy pt. Sad rozstajny. Po I wojnie światowej poeta zamieszkał w Hrubieszowie i zaczął pracę jako rejent. W 1922 r. Leśmian przeniósł się do Zamościa, tam też został rejentem. Oprócz pracy zawodowej, której zresztą nie znosił, wciąż poświęcał się swojej pasji – pisaniu. Drugi tom poezji, Łąka wydał w 1920 r. I te wiersze nie zostały dobrze ocenione przez krytykę. W 1933 r. poeta został członkiem Polskiej Akademii Nauk. Przeniósł się z żoną i dwiema córkami do Warszawy, gdzie zmarł 5 listopada 1937 r.

Bolesław Leśmian doceniony po śmierci


Jak osobiście oceniał swoją poezję? Mawiał, że nie była ani dobra, ani zła. Być może na jego skromną ocenę miał wpływ brak uznania jego wierszy przez czytelników i krytyków. Dlaczego? Bo nie ulegał literackim prądom Młodej Polski, a potem XX-lecia międzywojennego (jako ciekawostkę można dodać fakt, że do stolika, przy którym siadali skamandryci, nie został dopuszczony). Pisał, co chciał i jak chciał. Jego teksty oderwane były od spraw społecznych, a nie brakowało w nich elementów ludowych i baśniowych. Tworzył neologizmy, nazwane od jego nazwiska leśmianizmami. W wierszach Leśmiana powtarzają się trzy tematy: przyroda, erotyka i metafizyka. Pisał też baśnie. Po wielu latach stopniowo zaczął znajdować wyznawców. Apogeum zainteresowania poezjami Bolesława Leśmiana przypadło na lata 60. i 70. XX wieku. Współcześnie teksty Leśmiana śpiewają tacy artyści, jak: Daria Zawiałow, Stanisław Sojka, Grzegorz Turnau czy zespół Stare Dobre Małżeństwo.
... ...
Zobacz więcej produktów