SPRAWDŹ STATUS ZAMÓWIENIA
POMOC I KONTAKT
Ulubione
Kategorie
Autor

Wojciech Jagielski - biografia

Wojciech Jagielski jest polskim dziennikarzem i korespondentem. Niegdyś jako publicysta był związany z Gazetą Wyborczą. Obecnie spełnia się jako autor książek z gatunku reportaż, literatura faktu i literatura podróżnicza. Wojciech Jagielski jest laureatem wielu nagród, w tym Nagrody im. ks. Tischnera, Nagrody „Rzeczpospolitej” im. Dariusza Fikusa, nagrody PEN Clubu, Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich i Studenckiej Nagrody Dziennikarskiej MediaTory. Nominowany do Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego i Nagrody NIKE.

Wojciech Jagielski – wykształcenie i życie prywatne


Autor bestsellerowych reportaży urodził się 12 września 1960 roku. Jest absolwentem Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Wojciech Jagielski ukończył go w 1984 roku z bardzo dobrym wynikiem. W latach 1986-1991 był pracownikiem Polskiej Agencji Prasowej. Następnie jako publicysta związał się z Gazetą Wyborczą, gdzie pracował do 2012 roku. Wtedy powrócił do współpracy z Polską Agencją Prasową. Od 2017 roku Wojciech Jagielski jest członkiem redakcji Tygodnika Powszechnego. Współpracuje również z BBC i Le Monde. Wojciech Jagielski pełnił również funkcję korespondenta wojennego. Był stałym obserwatorem wydarzeń w Afganistanie od wiosny 1992 roku, gdy mudżahedini zajmowali Kabul, porzucony przez komunistyczne władze, do jesieni 2001 roku, gdy mudżahedini wyparli z Kabulu reżim talibów. Jesienią 1996 roku był świadkiem przejmowania przez Talibów władzy w Kabulu.

Książki Wojciecha Jagielskiego


Tematyka książek Wojciecha Jagielskiego jest związana z Afganistanem, Czeczenią i Kaukazem, Ugandą i RPA. Autor jest specjalistą od spraw Afryki, Kaukazu i Azji Środkowej. Razem z wybitnym fotografem Krzysztofem Millerem tworzyli duet reporterski, podróżując w rejony konfliktów zbrojnych między innymi do Afganistanu, Tadżykistanu, Czeczenii i Gruzji. Jego teksty na ten temat pojawiały się między innymi na łamach Tygodnika Powszechnego. W bibliografii Wojciecha Jagielskiego znajdziecie książkę Strona świata. Reporter o świecie, który gwałtownie się zmienia, będącą zbiorem najciekawszych aktualnych tekstów Wojciecha Jagielskiego, publikowanych właśnie w Tygodniku Powszechnym. Mistrz reportażu, opowiadając o Bliskim Wschodzie, Afryce, Indiach i krajach Kaukazu, łączy swoją rozległą wiedzę, dogłębną znajomość miejsc i charakterystyczny dla siebie styl. Z opowieści zwykłych ludzi i biografii władców tworzy barwny i spójny obraz współczesnego świata. Pozwala nam poznać i zrozumieć miejsca, w których rozstrzyga się kształt przyszłości.

Wojciech Jagielski – bestsellerowy reportaż, który poruszył miliony na całym świecie


O jednej z książek Wojciecha Jagielskiego słyszał prawdopodobnie każdy z fanów reportaży. Została ona nominowana w Plebiscycie Książka Roku 2015 lubimyczytać.pl w kategorii literatura faktu. Wszystkie wojny Lary Wojciecha Jagielskiego to poruszająca historia matki, Rusińskiej Czeczenki. Lata temu jej synowie – Szamil i Raszid wyruszyli do Polski i zostali Europejczykami. Później postanowili jednak udać się dalej na Zachód, gdzie zakładają rodziny. Po jakimś czasie jednak świat, który wydawał im się być istnym rajem, zaczyna ich odpychać i przerażać swoją obcością i pustką. Wciąga ich święta wojna. Wojna o wartości, które ich zdaniem są najważniejsze. Tak trafiają do Syrii. Lara wciąż walczy o to, by wrócili do domu. To kolejny reportaż Wojciecha Jagielskiego, której sens wykracza poza opisywane w nim wydarzenia i który pobawią czytelnika komfortu stereotypowego myślenia.

Honorowe odznaczenia Wojciecha Jagielskiego


W 2009 roku Wojciech Jagielski otrzymał Odznakę Honorową Bene Merito, czyli polskie resortowe odznaczenie cywilne, nadawane przez Ministra Spraw Zagranicznych. Pięć lat później został również uhonorowany Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Wojciech Jagielski otrzymał więc drugie pod względem starszeństwa polskie państwowe odznaczenie cywilne, zaraz po Orderze Orła Białego. Jest nadawane za wybitne osiągnięcia na polu oświaty, nauki, sportu, kultury, sztuki, gospodarki, obronności kraju, działalności społecznej, służby państwowej oraz rozwijania dobrych stosunków z innymi krajami.

W księgarni internetowej Gandalf znajdziesz 9 książek, których autorem jest: Wojciech Jagielski. Dostępne formaty: miękka, twarda.
Tytuły autora dostępne są w kategoriach: literatura faktu, publicystyka, nagrody literackie, promocje książkowe, Znak.

Na książki autora Wojciech Jagielski mamy rabaty sięgające do 24%.
... ...