SPRAWDŹ STATUS ZAMÓWIENIA
POMOC I KONTAKT
Ulubione
Kategorie
Autor

Leigh Bardugo - biografia

Leigh Bardugo to niezwykle popularna ostatnimi czasy amerykańska pisarka, która urodziła się w Jerozolimie. Słynie z literatury młodzieżowej (tzw. young adult), która utrzymywana jest w konwencji fantasy. Sławę przyniosła jej trylogia Grisza, podbijająca listę bestsellerów. Na Netflix możemy obejrzeć ekranizację pierwszego tomu tych powieści, czyli Cień i kość. Jej książki zostały przetłumaczone na ponad dwadzieścia języków i sprzedane w milionowych nakładach.

Leigh Bardugo – kim jest?


Mimo że Leigh Bardugo urodziła się w Jerozolimie w 1975 roku, dorastała w Los Angeles. Wychowywali ją dziadkowie. Jej rodzina składa się z niepraktykujących Żydów pochodzenia hiszpańskiego, litewskiego i rosyjskiego. Jest absolwentką Uniwersytetu Yale, a przed publikacją pierwszej powieści pracowała jako copywriterka i dziennikarka oraz jako wizażystka przy efektach specjalnych. Hobbystycznie śpiewa w zespole Captain Automatic. Cierpi na jałową martwicę kości. Ten element autobiograficzny pojawia się w jej powieści Szóstka wron, w której to jeden z głównym bohaterów Kaz musi poruszać się za pomocą laski tak jak ona czasami w rzeczywistości. Aktualnie mieszka w Hollywood.

Leigh Bardugo – Grisza


Zasłynęła dzięki stworzeniu uniwersum Griszów. W wykreowanym przez nią świecie kluczową rolę odgrywają Griszowie, czyli postaci obdarzone nadnaturalnymi zdolnościami; nazywane wiedźmami. Przez niektórych są one wielbione i czczone, w innych środowiskach urządzane są na nie polowania, a następnie osobników tego rodzaju się morduje lub sądzi. Książki Leigh Bardugo osadzane są często w rzeczywistości rosyjskiej. Pisarka fascynuje się Rosją i językiem rosyjskim, dlatego imiona, nazwy własne, toponomastyka są stylizowane w ten sposób i mocno powiązane z tymi obszarami. Jedna z wymyślonych krain, Ravka, utożsamiana jest z cesarskim imperium XIX wieku.

Leigh Bardugo – jak czytać?


Jeśli zastanawiasz się, od czego zacząć swoją przygodę z twórczością Leigh Bardugo, spieszymy z odpowiedzią. Debiutancka powieść Cień i kość wprowadzi Cię w świat Griszów, dzięki czemu łatwiej będzie zrozumieć całą trylogię, a następnie pozostałe powieści, jak na przykład Szóstka wron Leigh Bardugo. Cień i kość to historia osieroconej Aliny Starkov, która wstępuje do wojska, a tam zostaje pomocnicą kartografa. Kiedy wraz z oddziałem musi wejść w przerażającą Fałdę Cienia wypełnioną potworami, wyzwala w sobie tajemniczą moc. Alina okazuje się legendą – kimś, na kogo wszyscy czekali od tysięcy lat, ponieważ według przekonań to jej wyjątkowy dar ma zniszczyć Fałdę. Jej mocą szczególnie interesuje się potężny generał Zmrocz. Dziewczyna wkracza w świat pełen intryg, w którym nie można zaufać nikomu. Następne w kolejności są Oblężenie i nawałnica oraz Zniszczenie i odnowa, które opowiadają dalszą historię Aliny i Zmrocza.

Leigh Bardugo – kolejność


Po zakończeniu historii Aliny Starkov, które fani uznali za naprawdę udane, Leigh Bardugo otworzyła nowy cykl, którego akcja przenosi się do Ketterdamu (współczesnego Amsterdamu). Szóstka wron Leigh Bardugo i drugi tom Królestwo kanciarzy ma nowych bohaterów, ale wciąż pozostaje w świecie Griszów. Wrony, czy też kanciarze, a może po prostu szóstka wyrzutków społecznych ma do wykonania misję – włamać się do miejsca, do którego włamać się nie można, a co jeszcze trudniejsze – z którego nie można wyjść. Czy nagroda warta jest swojej ceny? I czy niemożliwy skok przetrwają wszyscy? Najnowsza seria po zakończeniu dylogii Szóstka wron to Król z bliznami, czyli historia Nikołaja, króla wypełnionego mroczną mocą, który stara się scalić kraj po wojnie domowej. Pisarka ma w swoim dorobku także inne książki, między innymi pierwszą powieść dla dorosłych, Dziewiąty dom.

W księgarni internetowej Gandalf znajdziesz 39 książek, których autorem jest: Leigh Bardugo. Dostępne formaty: miękka, twarda.
Tytuły autora dostępne są w kategoriach: dla dzieci, fantastyka, Religie i mitologie, Dla młodzieży, literature, dla dzieci i młodzieży, fantastyka, religie, Książki na prezent 🎁, bestsellery wszech czasów, ebooki na ekranie, Książkowe ferie zimowe, Top 100 Gandalfa, Bestsellery.

Na książki autora Leigh Bardugo mamy rabaty sięgające do 21%.
... ...
Zobacz więcej produktów