Filmy Star Wars – DVD, Blu-Ray, 4K | Sklep Internetowy Gandalf.com.pl
tel: +48 42 252 39 23 email: info@gandalf.com.pl
Ulubione
Kategorie

z1

Filmy Star Wars

z1

Filmy Star Wars

Star Wars, czy też po polsku Gwiezdne Wojny, to amerykańska franczyza i gigantycznych wręcz rozmiarów system rozrywkowy. Tytuł zapoczątkowała filmowa trylogia, której autorem jest George Lucas. Pierwsza produkcja z cyklu ukazała się w 1977 roku i zwana jest dzisiaj Część IV. Nowa nadzieja. W następnej kolejności do kin trafiły dwa sequele: Imperium kontratakuje (1980) oraz Powrót Jedi (1983). Po latach wrócono do projektu, realizując kolejną trylogię, tym razem prequeli – Mroczne widmo (1999), Atak klonów (2002) i Zemsta Sithów (2005). Świat myślał, że więcej filmów Star Wars nie będzie, ale w 2012 roku Walt Disney Company wykupił LucasFilm (za ponad 4 miliardy dolarów), zyskując w ten sposób prawa do zarządzania marką i dystrybucji kolejnych filmów. Ostatnią reaktywacją, podobno zamykającą opowieść o rodzie Skywalkerów – jeden z głównych „klanów” sagi ­– jest trylogia ukazująca się od 2015 roku: Gwiezdne wojny: Przebudzenie mocy, Ostatni Jedi (2018) i Skywalker. Odrodzenie (2019). Jednocześnie obok kolejnej trylogii ukazały się dwa spin-offy – Łotr 1 (2016) i Han Solo (2018). Najnowszy cykl zarobił jak dotąd ponad 10 miliardów dolarów. Wiadomo, że Disney zamierza produkować kolejne seriale i filmy Star Wars.

Co poza filmami? Star Wars Expanded Universe

Od momentu premiery pierwszego filmu Gwiezdne wojny, seria zaczęła gromadzić wokół siebie całą rzeszę fanów. Liczni odbiorcy nie tylko stopniowo ugruntowali pozycję franczyzy Star Wars jako największego systemu rozrywkowego na świecie (aktualnie pozycję tę zajmuje już Marvel) i zapewnili Georgowi Lucasowi mnóstwo pieniędzy, ale też aktywnie angażowali się w jego rozbudowę. Od lat 70. powstało mnóstwo książek, seriali i gier komputerowych rozgrywających się w świecie Gwiezdnych wojen. Były momenty, że walczono z tymi przejawami uwielbienia. Z czasem jednak zaczęto dzielić teksty kultury na te wpisujące się w kanon i te spoza kanonu, formując Star Wars Expanded Universe. W ramach serii Gwiezdne wojny powstało i wciąż powstaje wiele komiksów, seriali (aktorskich i animowanych), animacji, słuchowisk etc.

O czym są filmy Star Wars DVD?

Trudno uwierzyć, że istnieje na świecie ktoś, kto nie ma pojęcia, o czym opowiadają filmy Gwiezdne wojny. Wiele z wypowiedzi filmowych postaci na trwałe trafiło już języka potocznego (jak: „jestem twoim ojcem” czy „mam co do tego złe przeczucia”). Każdy film Star Wars DVD poprzedza plansza ze zdaniem „Dawno, dawno temu w odległej galaktyce…”, która lokuje odbiorców w konkretnym miejscu i czasie. Całość ma niemal baśniowy charakter – każda historia to swoista opowieść sprzed wieków, o której narosło już tyle legend, że nie wiadomo, czy w ogóle miała miejsce. Wszystkie filmy Gwiezdne wojny koncentrują się przede wszystkim na idei istnienia równowagi we wszechświecie. W ramach walki o jej zachowanie do walki stają między innymi Jedi i Rebelianci. Po Ciemnej Stronie Mocy znajdują się: Imperium, Sithowie oraz Pierwszy Porządek. Świat Star Wars to świat wysoko rozwiniętej technologii, w której powszechne są takie rozwiązania, jak hipernapędy pozwalające na błyskawiczne podróże między galaktykami. Z drugiej jednak strony raczej nie stosuje się tu broni palnej, lecz nowoczesne blastery i charakterystyczne dla cyklu miecze świetlne.

Gadżety ze Star Wars filmy

Rozmiary marki i liczebność fanów wszystkich filmów Star Wars doprowadziły do powstania ogromnego rynku gadżetów związanych z serią. Tak naprawdę w sklepach znajdziemy dziś każdego rodzaju produkt sygnowany przez Gwiezdne wojny – od bardziej typowych drobiazgów, jak klocki Lego (chociaż słowo „drobiazg” w obliczu wartych kilka tysięcy wielkich zestawów nie jest tu może najbardziej fortunne), figurki albo gry planszowe; przez koszulki, album i lalki; aż po rękawice bokserskie, repliki mieczy świetlnych, tudzież elektroniczne, wydające dźwięki bohaterów z obcych planet, maski.