SPRAWDŹ STATUS ZAMÓWIENIA
POMOC I KONTAKT
Ulubione
Kategorie

Saga zmierzch

Saga Zmierzch to cykl książek autorstwa Stephenie Meyer (ur. 24 grudnia 1973 w Hartford). Jej niezwykła popularność stała się początkiem boomu na literaturę z podobnych kręgów gatunkowych – paranormalny romans – oraz przyczynkiem do reinterpretacji wielu baśniowych stworów i potworów. Sławę zawdzięczają jej również współczesne książki o wampirach dla nastolatków. Na serię składają się: Zmierzch, Księżyc w nowiu, Zaćmienie, Przed świtem, Drugie życie Bree Tanner. Pierwsza część cyklu przez 56 tygodni znajdowała się na liście bestsellerów New York Timesa (przez 5 na pierwszym miejscu). Prawa do przetłumaczenia książki sprzedano do 32 krajów. Kontynuacje Zmierzchu utrzymywały wysoką popularność serii. Księżyc w nowiu przebywał przez 52 tygodnie na liście bestsellerów New York Timesa (przez 31 tygodni na pierwszym miejscu). Zaćmienie zaś w ciągu pierwszych 24 godzin sprzedało się w nakładzie 150 tysięcy egzemplarzy, od razu znajdując się na pierwszym miejscu listy bestsellerów. Przed świtem z kolei ustanowiło kolejny rekord – 1,3 miliona sprzedanych egzemplarzy w ciągu 24 godzin. Poza wymienionymi książkami z serii Zmierzch do sprzedaży miała trafić jeszcze historia zatytułowana Midnight Sun – wersja wydarzeń z perspektywy Edwarda. Znaczna część książki została jednak skradziona i opublikowana w sieci, w związku z czym Meyer postanowiła udostępnić w Internecie cały szkic, który stworzyła.

O czym jest saga Zmierzch?

Książki Stephenie Meyer opowiadają o 17-letniej Belli Swan, która przeprowadza się z Phoenix do miasteczka Forks w stanie Waszyngton. W szkole dziewczyna poznaje Edwarda Cullena, obiekt westchnień wszystkich uczennic. Chłopak trzyma się jednak raczej na uboczu i przebywa wyłącznie ze swoją adoptowaną rodziną. Bella również nie może oprzeć się jego urokowi. Z tą różnicą, że tym razem uczucie zostaje przez Edwarda odwzajemnione. Na drodze miłości bohaterów staje jednak fakt, że Edward jest wampirem. W kolejnych tomach para rozchodzi się i schodzi, walcząc o bezpieczeństwo dla siebie oraz swoich rodzin. Zakochani narażają się nawet najwyżej postawionym władzom wampirskiej społeczności. Na drugim planie majaczy inne nadnaturalne uczucie – w Belli zakochuje się naturalny przeciwnik rasy Cullenów, wilkołak Jacob. Odstępstwem od pewnej ciągłości sagi Zmierzch jest ostatnia z publikacji Meyer – Drugie życie Bree Tanner. Tytuł odróżnia się od reszty nie tylko wyjątkowo krótką, nowelową formą, ale też zmianą bohaterów. Tytułowa Bree Tanner to bowiem jedna z postaci, którą czytelnicy poznają w trzecim tomie sagi i to jej wewnętrznej przemiany dotyczy opowiadanie.

Filmowa ekranizacja Saga Zmierzch - filmowa ekranizacja

Saga Zmierzch doczekała się aż pięciu filmów opartych na literackim pierwowzorze. W rolach głównych wystąpili Kristen Stewart oraz Robert Pattinson, co dało im przepustkę do światowej rozpoznawalności (jakkolwiek Pattinson był już znany z roli Cedricka Digory’ego w czwartej części przygód Harry’ego Pottera). Pierwszy film na podstawie Zmierzchu miała premierę w 2008 roku. Za jej reżyserię odpowiadała Catherine Hardwicke. W ciągu pierwszych trzech dni po premierze film zarobił w USA ponad 70 milionów, co pozwoliło mu uplasować się na ósmym miejscu w rankingu otwarć wszech czasów filmów nie będących kontynuacją. W ciągu pierwszego tygodnia filmowy Zmierzch zarobił ponad 100 milionów dolarów.


... ...