SPRAWDŹ STATUS ZAMÓWIENIA
POMOC I KONTAKT
Ulubione
Kategorie

Terry Pratchett i jego kultowy Świat Dysku

Świat Dysku to seria książek satyrycznych z gatunku fantasy, której autorem jest jeden z najbardziej znanych pisarzy tego gatunku Terry Pratchett. Akcja książek toczy się w fikcyjnym świecie, którego kształt ma postać dysku, spoczywającego na czterech słoniach oraz na żółwiu przemierzających wszechświat. Na Świat Dysku składa się łącznie 41 tomów, w których autor, w znany sobie żartobliwy sposób komentuje rzeczywistość. Nie brakuje ironii oraz prześmiewczych komentarzy. Dwa pierwsze tytuły Świata Dysku, czyli Kolor Magii oraz Blask fantastyczny  parodiują gatunek literacki, jakim jest fantasy. Tom szesnasty z kolei Muzyka duszy konfrontuje się z popularnym w społeczeństwie gatunkiem muzycznym, jakim jest rock-and-roll, a tom dziesiąty Ruchome piaski wyśmiewa Hollywood. W pozostałych tytułach nie brakuje ironizowania na temat religii, władzy, polityki, czy tolerancji. 

Świat Dysku – seria książek Terry’ego Pratchetta

Jednym z najpopularniejszych cykli książek napisanych przez Terry’ego Pratchetta jest Świat Dysku. Seria książek jest jednocześnie jedną z najobszerniejszych. Na całość składa się łącznie aż 41 tomów. Dzięki temu, że poszczególne tytuły nie łączą się ze sobą fabułą, można podzielić je na podcykle. Poszczególne mniejsze serie dotyczą określonych bohaterów oraz ich przygód. W ten sposób Świat Dysku seria kilkudziesięciu tomów dzieli się na 6 mniejszych cykli: Cykl o Rincewindzie, Cykl o Straży Miejskiej, Cykl o Czarownicach z Lancre, Cykl o Śmierci, Cykl o Moiście von Lipwigu, Cykl o Tiffany Obolałej (Akwili Dokuczliwej). Jakich bohaterów spotyka czytelnik w magicznym Świecie Dysku? Seria zawiera w sobie głównie magików Niewidocznego Uniwersytetu, mniej lub bardziej klasyczne czarownice, gobliny, trolle, a także zwykłych ludzi wyposażonych w niezwykłe przedmioty. 

Świat Dysku – kolekcja dla prawdziwych miłośników

Mimo że Świat Dysku jest kolekcją bardzo obszerną, wielu fanów dąży do zdobycia jej w całości. Część z nich robi to z przywiązania do nieżyjącego już pisarza, a część z ogromnej sympatii do świata stworzonego przez niego w książkach. Świat Dysku: kolekcja przeszło 40 pozycji to spore wyzwanie dla niejednego wielbiciela fantastyki. Książki wyróżniają się także oryginalną szatą graficzną. Pierwsze dwadzieścia sześć tomów powstało przy współpracy Terry’ego Pratchetta z brytyjskim grafikiem Joshem Kirbym. W 1995 roku grafikiem Pratchetta został Paul Kidby, który projektował okładki od śmierci Josha Kirby’ego w 2001 roku.

Świat Dysku – książki z gatunku fantasy o dzisiejszym świecie

Jeśli znasz postać Terry’ego Pratchetta, to z pewnością znasz także jego słynny cykl Świat Dysku. Książki należą do gatunku fantasy i w satyryczny sposób - w krzywym zwierciadle - pokazują czasy współczesne. Autor w dobrze znany sobie sposób, komicznie opisuje rzeczywistość i daje swego rodzaju pstryczek w noc rzeczom i aspektom, pożądanym przez wielu ludzi - władzy, pieniądzom, popkulturze. 

W jakiej kolejności czytać Świat Dysku? Cała seria chronologicznie

Planujesz zmierzyć się ze Światem Dysku Terry’ego Pratchetta? Nie wiesz, od czego zacząć? Możesz zdecydować się na wybrane podcykle albo zgłębienie całości, czyli przeczytanie Świata Dysku całej serii! Wyzwanie spore, ale i spora przyjemność z lektury. Książek w całej serii jest aż 41, a występują one w tej kolejności: 

1. Kolor Magii, 2. Blask fantastyczny, 3. Równoumagicznienie, 4. Mort ,5. Czarodzicielstwo, 6. Trzy wiedźmy, 7. Piramidy, 8. Straż! Straż!, 9. Eryk, 10. Ruchome obrazki, 11. Kosiarz, 12. Wyprawa czarownic, 13. Pomniejsze bóstwa, 14. Panowie i damy, 15. Zbrojni, 16. Muzyka duszy, 17. Ciekawe czasy, 18. Maskarada, 19. Na glinianych nogach, 20. Wiedźmikołaj, 21. Bogowie, honor, Ankh-Morpork, 22. Ostatni kontynent, 23. Carpe Jugulum, 24. Piąty elefant, 25. Prawda, 26. Złodziej czasu, 27. Ostatni bohater, 28. Zadziwiający Maurycy i jego edukowane gryzonie, 29. Straż nocna, 30. Wolni Ciut Ludzie, 31. Potworny regiment, 32. Kapelusz pełen nieba, 33. Piekło pocztowe, 34. Łups!, 35. Zimistrz, 36. Świat finansjery, 37. Niewidoczni Akademicy, 38. W północ się odzieję, 39. Niuch, 40. Para w ruch, 41. Pasterska korona

 


... ...
Zobacz więcej produktów