SPRAWDŹ STATUS ZAMÓWIENIA
POMOC I KONTAKT
Ulubione
Kategorie

Cykl Roberta Langdona – pięciotomowa historia najbardziej rozpoznawalnego bohatera książek Dana Browna

Robert Langdon to ekspert w dziedzinie rozpracowywania tajemniczych symboli, który za sprawą swojej niesamowitej spostrzegawczości i ogromnego zainteresowania ikonografią, często wpada w samo centrum tajemniczych, niebezpiecznych sytuacji. Jednak jako wymagający, lecz bardzo ceniony i charyzmatyczny profesor historii sztuki na amerykańskim Uniwersytecie Harvarda oraz autor licznych książek o tematyce sakralnej, bohater sagi Roberta Langdona, autorstwa Dana Browna, za każdym razem wprost celująco radzi sobie z rozwiązywaniem historycznych zagadek o religijnym podłożu.
Cykl Roberta Langdona rozpoczyna się wraz z jego pierwszym pojawieniem się w twórczości Browna, jako protagonisty kultowej pozycji, Anioły i Demony, a kończy fantastycznym (dotychczasowym) finałem przygód bohatera w książce Początek.
Na serię Roberta Langdona składa się pięć książkowych pozycji Dana Browna w następującej kolejności: 1. Anioły i demony, 2. Kod Leonarda da Vinci, 3. Zaginiony symbol, 4. Inferno, 5. Początek.

Saga Roberta Langdona – seria książek autorstwa najchętniej czytanego twórcy powieści sensacyjnych, Dana Browna

Dan Brown to obecnie najbogatszy amerykański autor powieści kryminalnych, sensacyjnych oraz thrillerów. Jego książki wielokrotnie podbijały światowe listy bestsellerów i do tej pory łącznie sprzedały się w kilkudziesięciomilionowym nakładzie. Największą popularność przyniosły mu książki opisujące wciągające, tajemnicze przygody profesora Roberta Langdona. Seria zyskała szczególny rozgłos nie tylko dzięki rewelacyjnej i mocno trzymającej w napięciu fabule, ale również za sprawą licznych kontrowersji, jakie wzbudziła w uczonych oraz wierzących. Najwięksi krytycy książek z cyklu Roberta Langdona zarzucają Brownowi zarówno popełnienie wielu błędów z zakresu historii, teologii i sztuki, jak i nieprawdziwe oraz mocno krzywdzące odmalowanie wizerunku Kościoła. Mimo tych negatywnych głosów, saga Roberta Langdona wciąż zbiera najwyższe oceny na licznych forach literackich, tym samym z każdym rokiem powiększając grono zachwyconych czytelników. Fani są na tyle zafascynowani twórczością Dana Browna i przygodami charyzmatycznego ikonografa, że nawet bardzo chętnie uczestniczą w rzeczywistych, turystycznych wycieczkach po miejscach szczególnie związanych z fabułą książek.

Dan Brown o bohaterze swoich książek, Robercie Langdonie: „To mężczyzna, jakim chciałbym być”

Robert Langdon to bardzo inteligentny i szanowany profesor z Harvardu. Dobrze umięśniony, atrakcyjny, uprzejmy i szaleńczo przenikliwy mężczyzna od lat pasjonuje się opisywaniem i interpretowaniem symboli w dziełach sztuki, co czyni go najlepszym ikonografem w całej okolicy. Co więcej, jest również doskonałym pływakiem, czym wśród znajomych zasłużył sobie na pseudonim Delfina. Charakterystycznym elementem garderoby Roberta Langdona, z którym bohater nigdy się nie rozstaje, jest zegarek z dzieciństwa, który za pomocą uśmiechniętej podobizny Myszki Miki zawsze przypomina mu, by nie pozwolić życiu za szybko uciekać przez palce i do wszystkiego podchodzić z dystansem. Jak przyznaje sam autor, bohater cyklu Roberta Langdona jest w pewnym sensie jego własnym alter ego, tyle że wzbogaconym o wszystkie te cechy, które sam chciałby posiadać.

Seria Roberta Langdona to więcej niż książki

Bestsellerowa seria książek o profesorze, który rozwiązuje zagadki ukrywające się za tajemniczymi znakami, trzykrotnie doczekała się przeniesienia na wielki ekran. Odtwórcą tytułowego bohatera cyklu Roberta Langdona w każdej filmowej adaptacji (Kod da Vinci, 2006; Anioły i demony, 2009; Inferno, 2016) był niezastąpiony Tom Hanks. Ponadto w 2021 roku ukazał się pierwszy sezon amerykańskiego serialu kryminalno-przygodowego, Zaginiony symbol, którego fabuła skupia się na losach Roberta Langdona sprzed książkowych wydarzeń.


... ...