SPRAWDŹ STATUS ZAMÓWIENIA
POMOC I KONTAKT
Ulubione
Kategorie

Gra o Tron

Chociaż za sprawą kasowego serialu HBO większość odbiorców kojarzy dzisiaj przede wszystkim tytuł Gra o tron , to w rzeczywistości cykl, na którego podstawie stworzono odcinkową serię nazywa się Pieśń lodu i ognia. Gra o tron zaś to tytuł pierwszego tomu książkowej sagi. Jej autorem jest George Raymond Richard Martin (ur. 20 września 1948 w Bayonne w stanie New Jersey). Pisarz opublikował pierwszą powieść z serii już w 1996 roku, jednak telewizja zainteresowała się nią dopiero w 2011 roku. George R.R. Martin przez wielu nazywany jest amerykańskim Tolkienem i doczekał się wielu nagród za swoją twórczość, jak Hugo Award, Nebula Award, Bram Stoker Award czy World Fantasy Award. Jego książki przetłumaczono na ponad 20 języków i stały się kanwą nie tylko dla serialu, ale też dla gier.

Pieśń lodu i ognia – o czym jest i z ilu składa się książek?

Według oficjalnych planów na cykl Pieśń lodu i ognia składać ma się 7 książek, jednak jak dotąd opublikowano ich 5 (z czego dwie zostały podzielone na 2 tomy) o tytułach: Gra o tron, Starcie królów, Nawałnica mieczy, Uczta dla wron oraz Taniec ze smokami. Jako kolejne zaplanowano: The Winds of Winter i A Dream of Spring. Cykl Martina to saga pełna skomplikowanych, wielowarstwowych intryg i okrutnych morderstw. Całość rozgrywa się w bardzo nieprzyjaznej, groźnej wręcz, przypominającej realia średniowieczne krainie. Pory roku nie mają tutaj jednak cyklicznego układu, a zmieniają się podług aktualnych nastrojów politycznych. Przeważająca część historii toczy się na dwóch kontynentach – Westeros oraz Essos. Punktem wyjścia dla serii Pieśń lodu i ognia jest walka o Żelazny Tron. W przeszłości Aegon zjednoczył 7 niezależnych królestw, które stworzyły wielkie imperium. Kraina Siedmiu Królestw zarządzana jest lokalnie przez najbardziej wpływowe rody: Arryn, Lannister, Targaryen, Tully, Tyrell, Stark, Martell, Greyjoy i Baratheon. Jednak to król na Żelaznym Tronie jest ich zwierzchnikiem i każdy z rodów chciałby przejąć tę funkcję. Możnowładcy nie cofną się przed niczym, byle spełnić swoje pragnienie. Każda z powieści podzielona jest na rozdziały, w których narratorem jest inny bohater. Ma on jedynie taką wiedzę o świecie, jaką udało mu się posiąść. Losy bohaterów przeplatają się ze sobą, ale nie jest to regularny zabieg. Postaci bywają ważniejsze w jednych i mniej ważne w innych tomach. Trudno więc wskazać głównego protagonistę Pieśni lodu i ognia – rola ta wydaje się zmieniać. Zwłaszcza że Martin zasłynął z lubowania się w uśmiercaniu ulubionych postaci czytelników w najmniej spodziewanych momentach.

Serial Gra o tron na HBO

Serialowa adaptacja książek Martina zadebiutowała na HBO w roku 2011. Z miejsca zasłynęła bardzo naturalistycznymi obrazami – tak morderstw, jak i seksualności. Kolejne sezony powstawały aż do 2019 roku, kiedy to nadszedł koniec serialu. Pomimo początkowych zapewnień, że pisarz będzie tworzył i wydawał kolejne książki z serii Pieśń lodu i ognia w takim tempie, by serial nie wyprzedzał literackich pierwowzorów, okazało się, że telewizyjna produkcja prześcignęła książki. Martin co prawda był zaangażowany w powstawanie serialu Gra o tron i brakujących partii scenariusza, niemniej w trakcie emisji ostatnich odcinków zdążył już zapowiedzieć, że książki mogą skończyć się inaczej. Pomimo ogromnej rzeszy fanów, końcowe odcinki GoT emitowane na HBO nie cieszyły się już tak wielkim uznaniem, jak pierwsze sezony.


... ...
Zobacz więcej produktów