Seria książek Muminki | Księgarnia Internetowa Gandalf.com.pl
Ulubione
Kategorie

Kim są Muminki?

Są białe, obłe i mają duże pyszczki, przez co przypominają hipopotamy. Mowa oczywiście o Muminkach – bohaterach serii książek Tove Jansson, ilustratorki fińskiego pochodzenia. Rodzina tych niezwykłych stworzeń mieszka w charakterystycznym niebieskim domu w Dolinie Muminków. Wraz ze swoimi wyjątkowymi przyjaciółmi przeżywa wiele ciekawych przygód. Od lat 40. ubiegłego wieku Muminki seria książek podbija serca kolejnych pokoleń czytelników.

Jak powstały książki o Muminkach?

Charakterystyczne, antropomorficzne postacie stworzyła ilustratorka Tove Jansson. Pierwsze szkice Muminków zaprezentowała w 1943 roku w magazynie Garm. Dwa lata później ukazało się pierwsze opowiadanie, zatytułowane Małe trolle i duża powódź – w języku szwedzkim. To historia o poszukiwaniu przez Mamę Muminka i Muminka zaginionego Tatusia Muminka. Dowiadujemy się z niego także, jak rodzina trafiła do Doliny Muminków. Tove Jansson jest bez wątpienia jedną z najlepszych fińskich artystek wszechczasów. Była wszechstronnie utalentowana, co pozwoliło jej tworzyć zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Jej ilustracje można podziwiać nie tylko w książkach o Muminkach, ale również o Alicji w Krainie Czarów czy Hobbicie.

Muminki książka – główni bohaterowie

Głównymi bohaterami książek Jansson są oczywiście członkowie rodziny Muminków. Głowa rodu, czyli Tatuś Muminka to niepoprawny marzyciel i romantyk. Nie rozstaje się ze swoim czarnym cylindrem i próbuje swoich sił jako pisarz. Uważa się za eksperta w wielu dziedzinach i zawsze chętnie służy radą innym. Jego partnerka, czyli Mamusia Muminka, to ciepła, wyrozumiała i cierpliwa postać. Na pierwszym miejscu stawia dobro swojej rodziny. Sprawia, że Dom Muminków jest bezpieczną przystanią. Mamusia Muminka nosi zawsze fartuch i torebkę. Ich syn, czyli Muminek jest bardzo miły, ciekawski i odważny. Uwielbia spędzać czas z przyjaciółmi. Jest marzycielem i myślicielem. Cechą charakterystyczną jego wyglądu jest kępka na ogonie. Dom Muminków zamieszkuje także Mała Mi, choć nie jest z rodziną spokrewniona. Odważna i nieustraszona, uwielbia małe katastrofy. Podczas lektury książki Muminki poznajemy też Ryjka. Mieszka on z rodziną na takich zasadach, jak Mała Mi. Jest bardzo nieśmiały i nie podejmuje ryzyka. Ma jednak wielkie serce. Fascynują go błyskotki.

Pozostałe postacie Muminki seria książek

Rodzina Muminków ma w Dolinie wielu przyjaciół. W trakcie lektury poznajemy Pannę Migotkę, czyli ukochaną Muminka. Książkowa seria przedstawia ją jako nieco próżną marzycielkę, która czeka na swojego księcia. Migotka jest także bardzo energiczna i często zmienia zdanie. Jest przedstawicielką gatunku nieco tylko różniącego się od Muminków. Jej bratem jest inteligentny Migotek. Jedną z najbardziej znanych postaci z książek o Muminkach jest Włóczykij. To skłonny do filozofowania włóczęga, który wędruje po świecie, łowi ryby i gra na harmonijce ustnej. W plecaku nosi wszystko, czego potrzebuje, ponieważ uważa, że nadmiar rzeczy komplikuje życie. Kolejna istota to Bobek – mały, irytujący i zawsze żartujący z innych mieszkańców Doliny Muminków. Lubi oszukiwać ludzi i podkradać rzeczy. W Muminki seria książek występują też przedstawiciele takich gatunków, jak Hatifnatowie, którzy podczas burzy świecą niebieskim światłem, Paszczaki – będących roztargnionymi kolekcjonerami czy Filifonki – wielbicieli porządku. Postrach w dolinie Muminków sieje natomiast Buka. Ukazuje się nieproszona, a otacza ją chłodna aura. Choć Muminki boją się Buki, równocześnie współczują jej z powodu przejmującej samotności.

Muminki książki seria i jej części

Wyjątkowy świat, humorystyczny język i brak przesadnego moralizowania – za to czytelnicy na całym świecie pokochali Muminki. Seria książek liczy łącznie 9 pozycji, a ostatnia ukazała się w 1970 roku. Ich akcja toczy się w trakcie różnych pór roku, które wpływają na życie w Dolinie Muminków. Książki opowiadają o życiu trolli, latarnika czy nadejściu wielkiej komety. Powieści Tove Jansson przetłumaczono na przeszło trzydzieści języków, na ich podstawie powstały też seriale, filmy, audycje radiowe czy sztuki teatralne. Oprócz książek o Muminkach czytelnicy mogą sięgnąć również po komiksy stworzone przez autorkę oraz jej brata Larsa.z4
z4