Seria książek Jeżycjada - Małgorzata Musierowicz | Księgarnia Gandalf
Ulubione
Kategorie

Jeżycjada

Nazwa Jeżycjada nawiązuje do poznańskiej dzielnicy Jeżyce. To właśnie tam rozgrywa się akcja większości książek z cyklu. Ich bohaterami są członkowie rodziny Borejków, a także ich liczni przyjaciele. Każda książka z serii Jeżycjada skupia się na losach jednej postaci. Akcja koncentruje się wokół ważnych w jej życiu wydarzeń.

Matka Jeżycjady: Małgorzata Musierowicz

Serię książek dla młodzieży wymyśliła pod koniec lat 70. Małgorzata Musierowicz, siostra poety Stanisława Barańczaka. Pisaniem książek zajęła się z konieczności - po ukończeniu grafiki użytkowej nie mogła znaleźć zajęcia w zawodzie. Jej debiutancką powieścią był Małomówny i rodzina, włączony później do całej serii Jeżycjada. Małgorzata Musierowicz, która przez wiele lat mieszkała na poznańskich Jeżycach, właśnie tam postanowiła osadzić akcję swoich książek. Na kartach powieści nawiązuje ona do rzeczywistych miejsc – Borejkowie mieszkają w faktycznie istniejącej kamienicy przy ulicy Roosevelta 5. Za nazwę Jeżycjada odpowiada przyjaciel autorki, profesor Zbigniew Raszewski, który żartobliwie nawiązał tym samym do homeryckiej Iliady. Wszystkie książki Małgorzata Musierowicz ilustruje sama.

Jeżycjada cała seria

Cykl powieści dla młodzieży, nazywany Jeżycjadą, oficjalnie rozpoczyna książka Szósta klepka, która ukazała się w 1977 roku. Opowiada o losach nastolatki Celestyny Żak. Rodzinę Borejków czytelnicy poznają dopiero w trzecim tomie. Jeżycjada cała seria liczy 22 pozycje, a za ich publikację od samego początku odpowiada wydawnictwo Akapit Press. W 2018 roku wydano ostatnią powieść cyklu. Kontynuacją książek Jeżycjada ma być seria Bukoliada. Jej pierwszy tom - Chucherko – ukaże się w 2020 roku. Zmiana nazwy to efekt przeprowadzki rodziny Borejków z Poznania pod Kostrzyn. Lekturę serii najlepiej rozpocząć od pierwszego tomu, ze względu na liczne odniesienia do kolejnych części.

Książki Jeżycjada i ich bohaterowie

Pisząc serię Jeżycjada Małgorzata Musierowicz stworzyła swego rodzaju sagę rodzinną. Seniorami rodu Borejków są Ignacy – filolog klasyczny oraz Melania – pisarka i korektorka. Jeżycjada książki opowiadają także o losach ich córek: Gabrieli, Idy, Natalii zwanej Nutrią i Patrycji zwanej Pulpecją. Na kartach powieści pojawiają się również wnuki, prawnuki oraz przyjaciele rodziny: profesor Dmuchawiec, rodziny Ogorzałków, Kowalików, Bitnerów czy Żeromskich. Fabuła każdego tomu koncentruje się wokół jednego bohatera – jego charakteru, a także wydarzeń, które istotnie wpłynęły na późniejsze życie. Przy okazji czytelnicy dowiadują się oczywiście o dalszych losach pozostałych postaci całej serii Jeżycjada. Książki pełne są zarówno humoru, jak i wzruszeń.

Jeżycjada Musierowicz i jej sukces

Książki Jeżycjada cieszą się niesłabnącą popularnością od lat 70. Na kolejne tomy czekają z niecierpliwością kolejne pokolenia młodych czytelników. Za serię Jeżycjada Musierowicz otrzymała liczne nagrody, a sama nazwa jest zastrzeżonym znakiem towarowym. Książki przetłumaczono także na kilkanaście języków obcych. W latach 80. pojawiły się dwie adaptacje filmowe na motywach powieści Małgorzaty Musierowicz - Kłamczucha i ESD.z1
z1