Seria Książek Harry Potter | Księgarnia Gandalf.com.pl
tel: +48 42 252 39 23 email: info@gandalf.com.pl
Ulubione
Kategorie

z4

Harry Potter

z4

Harry Potter

Harry Potter Seria to zestaw siedmiu książek fantasy autorstwa brytyjskiej pisarki J.K. Rowling. Książki ujrzały światło dzienne pomiędzy 1997 a 2007 rokiem i od razu przebojem wdarły się na światowe listy bestsellerów. Harry Potter to opowieść o świecie magii i żyjących w ukryciu od wieków czarodziejów. Ukrywają się oni przed mugolami, czyli osobnikami poza magicznymi. Głównymi bohaterami powieści jest Harry Potter, Ron Weasley i Hermiona Granger. Nastoletni czarodzieje uczęszczają do Szkoły Magii i Czarodziejstwa Hogwart, gdzie muszą zmierzyć się z problemami dorastania, a także czymś o wiele groźniejszym – Lordem Voldemortem, który zamordował rodziców Harry'ego, kiedy ten miał rok. Harry potter wszystkie części opowiadają o tym jak Lord Voldemort zagraża całej społeczności czarodziejów, chcąc ją zdominować i podporządkować siłom zła. Harry, Ron i Hermiona mimo swojego młodego wieku dzielnie stawiają mu czoła.

Harry Potter wszystkie części

Serię o małym czarodzieju sierocie otwiera wydana w 1997 roku książka Harry Potter i kamień filozoficzny – polska premiera miała miejsce w 2000 roku. Ogromna popularność, jaką zyskała sprawiła, że wydano kolejne tomy, czyli Harry Potter i Komnata Tajemnic (data polskiej premiery 13 września 2000 r.), Harry Potter i więzień Azkabanu (31 stycznia 2001 r.), Harry Potter i Czara Ognia (29 września 2001 r.), Harry Potter i Zakon Feniksa (31 stycznia 2004 r.), Harry Potter i Książę Półkrwi (28 stycznia 2006 r.), Harry Potter i Insygnia Śmierci (26 stycznia 2008 r.). Cykl powieści o Harrym Potterze przetłumaczono na 67 języków, a do roku 2018 sprzedano ponad 450 milionów egzemplarzy. Oznacza to, że książki są najlepiej sprzedającą się serią w historii literatury!

Seria harry potter i jej fenomen

Historia o chłopcu z blizną na czole niemal od pierwszej książki Harry Potter i jej pierwszego wydania bije rekordy popularności. W książkach z tej serii zaczytują się zarówno dzieci, jak i dorośli. Czytelnicy chętnie przenoszą się w magiczny świat, podejmują walkę ze złem, przeżywają pierwsze miłości bohaterów, ich rozterki związane z dorastaniem czy zazdroszczą przyjaźni, która połączyła trzech głównych bohaterów. Harry Potter to seria książek niezwykle ciepłych, wartościowych i ciekawy, o uniwersalnym przekazie. Wciąga już od pierwszej strony i pokazuje, że czytanie to nadal znakomita rozrywka. Zarówno świat jak i postaci opisane w książkach rozwijają się i dorastają w miarę rozwoju fabuły dzięki czemu widać w nich całkowitą zmianę, a czytelnik może obserwować prawdziwą ewolucję Harry’ego Potter’a. Świat książki Harry Potter zainspirował nawet producentów i licznych przedsiębiorców do otwierania inspirowanych fabułą lokacji, parków rozrywki czy restauracji.

Harry Potter w Polsce

Fenomen jaki osiągnęły książki z serii Harry Potter to w Polsce tzw. potteromania. Lata przygód i historii związanych z głównym bohaterem wpłynęło na ogromną rzeszę nastolatków, którzy dorastali z tą serią. Miało to też wymierne przełożenia na gospodarkę. Księgarnie nigdy wcześniej nie zaobserwowały takiego oblężenia pasjonatów, którzy potrafili czekać w ogromnych kolejkach. Potteromania miała także swoje odzwierciedlenie w Internecie gdzie czytelnicy Harry Potter książki zbierają się na wielu forach i grupach tematycznych dyskutując i wymieniając liczne teorie dotyczące alternatywnych faktów.

Harry Potter nowe książki

W ostatnich latach J.K. Rowling poszerzyła cykl siedmiu książek o dodatkowe utwory literackie osadzone w Świecie Magii (Fantastyczne zwierzęta. Zbrodnie., Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć, Baśnie Barda Beedle'a, Quidditch przez wieki), a także sztukę teatralną „Harry Potter i przeklęte dziecko”. Powstał również serwis internetowy Pottermore.

Świat Magii poza książkami

Magiczny świat Harrego Pottera i jego przyjaciół poznać można nie tylko na kartkach książek J.K. Rowling, ale także na szklanym ekranie. Na podstawie powieści powstała ośmioczęściowa seria filmowa zrealizowana przez Wytwórnię Warner Bros. Wszystkie części Harrego Pottera ukształtowały nie tylko pokolenie czytelników, ale i aktorów. Role głównych bohaterów odgrywali Daniel Radcliffe, Emma Watson i Rupert Grint, którzy zyskali międzynarodową sławę. Filmy podobnie jak książki zyskały miliony fanów na całym świecie wśród dzieci i dorosłych.