SPRAWDŹ STATUS ZAMÓWIENIA
POMOC I KONTAKT
Ulubione
Kategorie

Franklin to kanadyjska seria książek dla dzieci. Jej pomysłodawczynią jest pisarka Paulette Bourgeois, a ilustratorką Brenda Clark. Cykl opowiada o przygodach młodego żółwia imieniem Franklin, jego rodzinie i przyjaciołach. Pierwsza książka Franklin ukazała się w 1987 roku. Książki Przygody Franklina sprzedały się w ponad 60 milionach egzemplarzy na całym świecie i zostały przetłumaczone na ponad 38 języków.

Przygody Franklina – autorka

Paulette Bourgeois nie sądziła, że większość życia spędzi na tworzeniu opowiadań. Wykonywała różne zajęcia – była cukiernikiem, sprzedawcą kwiatów, kelnerką, terapeutką zajęciową, reporterką telewizyjną i pisarką niezależną. Gdy urodziła córkę, a potem syna, postanowiła zacząć tworzyć literaturę dla dzieci. Potrzebowała tylko pomysłu. Pojawił się on pewnej nocy, gdy oglądała odcinek serialu M*A*S*H. Jeden z bohaterów, Hawkeye Pierce, odmówił wejścia do jaskini, ponieważ miał klaustrofobię. Powiedział wówczas, że odczuwa taki lęk, że gdyby był żółwiem, bałby się własnej skorupy. Tak narodziła się Franklin boi się ciemności, opowieść o małym zielonym żółwiu, który boi się ciemnych miejsc, w tym własnej muszli. Historię odrzuciło 6 wydawnictw, zanim zainteresowało się nią Kids Can Press. Po kilku poprawkach książka Franklin trafiła do ilustratorki Brendy Clark. Szybko okazało się, że czytelnicy liczą na jej kontynuację.

Seria książek o Franklinie

Za polskie wydania książek Przygody Franklina odpowiada wydawnictwo Debit. Opowiadają one o małym żółwiu Franklinie, który zmaga się z różnymi lękami i problemami wieku dziecięcego. Pokonując te przeszkody uczy najmłodszych, jak ważne są rodzina, przyjaźń, zaufanie i odwaga. Franklin seria książek liczy już niemal 100 pozycji. Książeczki są krótkie i idealnie nadają się dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Serię książek o Franklinie uzupełniają słowniki obrazkowe Angielski z Franklinem oraz zeszyty z ćwiczeniami Akademia Franklina. Na okładkach niektórych Przygód Franklina nie wymieniono imion i nazwisk autora i ilustratora. Wynika to z faktu, iż po tym, jak Brenda i Paulette stworzyły 28 książek Franklin, chciały spróbować swoich sił w innych projektach. Wówczas pisaniem historii o żółwiu zajęła się Sharon Jennings. Jest ona również autorką wszystkich części, które oparto na serialach telewizyjnych o Franklinie.

Przygody Franklina – książki i ich bohaterowie

Głównym bohaterem Franklin seria książek jest młody żółw Franklin. W niektórych krajach, w pierwszych publikacjach serii, jego imię zmieniano. Nazywał się między innymi Beniamin, Dorkus, Patrick czy Morten. Obecnie każdy zagraniczny wydawca musi jednak zachowywać oryginalną nazwę. By podkreślić, że to najważniejsza postać książek, Franklin jest jedynym, który nosi imię. Jego przyjaciele to po prostu Miś, Gąska, Ślimak, Wydra, Lis, Skunks, Królik i Bóbr. Chodzą razem do klasy, którą naucza Pani Sowa. Ponadto w Przygodach Franklina pojawiają się także Mama i Tata i siostrzyczka Żółwinka.

Franklin seria książek – adaptacje

Książki Franklin doczekały się zarówno adaptacji filmowych, jak i telewizyjnych. Pierwszy serial animowany Witaj, Franklin miał premierę w 1996 roku i nagrano 6 jego sezonów. Kontynuację stanowi serial Franklin i przyjaciele z 2011 roku, wykonany techniką CGI. Początkowo animacje odwoływały się do serii książek Franklin, jednak szybko zaczęły się rozwijać, prezentując nowe historie. Na ekrany kin trafiły również cztery filmy o przygodach Franklina. Pierwszy, Franklin i Zielony Rycerz, miał premierę w 2000 roku. Kolejna adaptacja serii książek o Franklinie pojawiła się w już rok później i nosiła tytuł Czarodziejskie święta Franklina. W 2003 na ekrany kin trafiła ekranizacja Wakacje, wakacje i po wakacjach Franklinie. Ostatni film miał premierę w 2006 roku. Zatytułowano go Franklin i skarb jeziora.


... ...
Zobacz więcej produktów