SPRAWDŹ STATUS ZAMÓWIENIA
POMOC I KONTAKT
Ulubione
Kategorie
Autor

Taylor Swift - biografia

Taylor Swift to amerykańska piosenkarka, której niesamowity wokal podbił serca milionów ludzi na całym świecie. W jej repertuarze muzycznym można znaleźć utwory z pogranicza bardzo wielu gatunków muzycznych, co sprawia, że trudno jest znaleźć osobę, która nie polubiłaby choć jednej piosenki Taylor Swift. Oscyluje wokół country, popu, współczesnego R&B, stylu indie, różnych gatunków rocka, a nawet poezji śpiewanej. Jest kompozytorką i multiinstrumentalistką. Potrafi świetnie gra na gitarze, gitarze elektrycznej, bębnach, fortepianie, ukulele i banjo.

Wczesne lata Taylor Swift


Taylor Swift urodziła się 13 grudnia 1989. Jej babcia – Marjorie Finlay była znaną śpiewaczą operową. W dzieciństwie Taylor Swift mieszkała na jedenastoakrowej farmie choinek w Montgomery, w stanie Pensylwania. Kiedy miała 10 lat, szkolny informatyk pokazał jej, jak trzymać kilka prostych akordów na gitarze, co zapoczątkowało u dziewczynki zainteresowanie instrumentami. Niedługo po tym wydarzeniu Taylor Swift napisała swoją pierwszą piosenkę Lucky You. Zaczęła robić to regularnie, kiedy stała się ofiarą prześladowania w szkole. Pisząc piosenki, radziła sobie ze smutkiem. Taylor Swift została członkinią szkolnego Teatru Akademickiego Berks Youth. Raz na tydzień wspólnie z mamą jeździła do Nowego Jorku pobierać lekcje śpiewu i aktorstwa. Zaczęła również pojawiać się na przesłuchaniach, ale gdy nikt nie zwrócił na nią uwagi, zainteresowała się muzyką country.

Taylor Swift i trudne początki muzyczne


W wieku dziesięciu lat Taylor Swift zaczęła wykonywać własne piosenki na lokalnych konkursach, imprezach okolicznościowych i festiwalach. Po jednym z wygranych konkursów talentów wystąpiła przed Charliem Danielsem – amerykańskim wokalistą i producentem. Kiedy miała dwanaście lat, pojechała z rodzicami do Nashville, ojczyzny muzyki country, gdzie odwiedziła siedziby wszystkich wytwórni płytowych, wręczając swoje dema, ale żadna z nich nie zdecydowała się na współpracę. Po powrocie do Pensylwanii Taylor Swift dostała propozycję zaśpiewania podczas turnieju tenisowego US Open. Jej wykonanie Hymnu Stanów Zjednoczonych Ameryki spotkało się z dużym zainteresowaniem. Zaczęła regularnie podróżować do Nashville, gdzie pisała teksty z lokalnymi twórcami. Po roku jednym z klubów karaoke Taylor Swift została zauważona przez Scotta Borchette, założyciela wytwórni Big Machine. W wieku 14 lat została najmłodszą tekściarką zatrudnioną przez Sony/ATV Music Publishing i podpisała kontrakt z Big Machine.

Pierwszy album Taylor Swift


Pierwszy krążek początkującej młodej artystki ukazał się w 2006 roku, kiedy ukończyła siedemnaście lat. Album Taylor Swift zatytułowany jej imieniem i nazwiskiem spotkał się z bardzo pozytywnym odbiorem krytyków muzycznych i słuchaczy, sprawiając tym samym, że nazwisko Taylor Swift stało się rozpoznawalne na rynku muzycznym. Utwory wchodzące w skład albumu pochodziły jeszcze z czasów szkolnych artystki. W całości zostały utrzymane w stylu country. Taylor Swift rok po wydaniu pierwszego albumu została nominowana do nagrody Grammy w kategorii najleoszego nowego artysty, jednak ostatecznie tytuł ten uzyskała Amy Winehouse.

Wielki sukces muzyczny Taylor Swift


Dwa lata później Taylor Swift wydała swój drugi album studyjny zatytułowany Fearless, z którym również osiągnęła sukces komercyjny. Nowe dzieło piosenkarki okazało się najlepiej sprzedającym się albumem w 2009 roku w Stanach Zjednoczonych, a także zapewniło jego autorce cztery nagrody Grammy. W 2010 roku Taylor Swift wydała swoją trzecią płytę Speak Now, która, tak samo, jak poprzednia, osiągnęła olbrzymi sukces na rynku międzynarodowym. Taylor Swift stała się jedną z najpopularniejszych piosenkarek na terenie Stanów Zjednoczonych oraz Kanady, a jej sława zaczęła sięgać na inne kontynenty. Czwarty album artystki, zatytułowany Red, był ostatnim utrzymanym w klimatach country. Kolejna płyta 1989 była już płytą popową, a pochodzące z niej przeboje, takie jak Shake It Off czy Blank Space zdominowały czołówki światowych list sprzedaży. W 2017 roku premierę miał kolejny album artystki zatytułowany Reputation. Obecnie jest jedną z najbardziej znanych i najlepiej zarabiających artystek pop na całym świecie, a bilety na jej koncerty wysprzedają się w rekordowym tempie. Jest zwyciężczynią 10 nagród Grammy, jednej statuetki Emmy oraz 23 statuetek Billboard Music Awards. W 2022 roku na rynku muzycznym pojawiła się najnowsza płyta Taylor SwiftMidnights.

W księgarni internetowej Gandalf znajdziesz 40 książek, których autorem jest: Taylor Swift. Na książki autora Taylor Swift mamy rabaty sięgające do 23%.
... ...
Zobacz więcej produktów