SPRAWDŹ STATUS ZAMÓWIENIA
POMOC I KONTAKT
Ulubione
Kategorie
Autor

F. Kuang Rebecca - biografia

Rebecca F. Kuang to amerykańska pisarka chińskiego pochodzenia, specjalizująca się w gatunkach fantasy, science fiction, kryminał, sensacja oraz thriller. Za powieści Wojna Makowa oraz Republika Smoka została nominowana do nagród Nebula, Locus oraz World Fantasy Award. Poza twórczością własną zajmuje się tłumaczeniem chińskiej literatury fantastycznej na język angielski. Jej debiutancka książka Wojna makowa jest zaliczana przez Time, Amazon, Goodreads i Guardiana do grona najlepszych powieści 2018 roku. Rebecca F. Kuang została również uhonorowana nagrodami Crawford Award oraz Compton Crook Award w kategorii debiut roku. W swojej twórczości autorka skupia się na opowiadaniu o trudnych, wstydliwych oraz dramatycznych wydarzeniach historycznych w sposób wolny od osądów, które nieuchronnie towarzyszyłyby literaturze faktu.

Życie i początki kariery literackiej – Rebecca F. Kuang 


Rebecca F. Kuang urodziła się 29 maja 1996 roku w chińskim mieście Kanton, z którego w wieku czterech lat wraz z rodzicami wyemigrowała do Stanów Zjednoczonych. Jej rodzina wiele przeszła. Ojciec kobiety dorastał w Leiyang, w prowincji Hunan, a jej matka na wyspie Hajnan. Jej dziadek od strony matki walczył dla Czanga Kaj-szeka, a rodzina od strony jej ojca doświadczyła japońskiego podboju Hunan. Rebecca dorastała w Dallas, gdzie w 2013 ukończyła Greenhill School. Po zwycięstwie w ogólnokrajowym turnieju drużyn licealnych w debacie oksfordzkiej rozpoczęła studia na wydziale School of Foreign Service Uniwersytetu Georgetown, gdzie mogła rozwijać swe umiejętności prowadzenia debat. Swoją pierwszą powieść Rebeca F. Kuang zaczęła pisać w wieku 19 lat, gdy w połowie nauki w college’u spędzała gap year w rodzinnych Chinach, pracując jako trenerka debat. W 2016 ukończyła warsztaty pisarskie Odyssey, a w 2017 uczestniczyła w warsztatach pisarskich organizowanych przez Centrum Badań Fantastyki Naukowej. Jej debiutancka powieść ukazała się w 2018. Po ukończeniu studiów w czerwcu 2018 zaczęła pracę jako trenerka debat w Kolorado. Dzięki zdobytemu w 2017 stypendium Marshalla na rok 2018 kontynuowała studia na University of Cambridge, gdzie uzyskała tytuł magistra sinologii.

Rebecca F. Kuang i jej niezwykle udany debiut 


Pierwsze polskie wydanie debiutanckiej powieści autorki pojawiło się w naszych księgarniach w 2020 roku. Wojna Makowa opowiada historię Rin – nastoletniej sieroty wojennej, która marzy o ucieczce od swoich przybranych rodziców, handlujących nielegalnym opium. Aby to osiągnąć, może wybrać dwie drogi. Jedna z nich wiedzie przez łóżko obmierzłego starca. Druga to zdanie państwowego egzaminu i dostanie się do wojskowej akademii w Sinegardzie – jedynej uczelni w kraju, kształcącej znakomitych generałów i dowódców za niewielkie (jak na czesne) pieniądze. Nietrudno zgadnąć, którą z nich zdecydowała się pójść główna bohaterka książki. Jako jedyna dziewczyna w akademii nie ma jednak łatwego życia. Mimo ciągłego wysłuchiwania drwin, Rin nie poddaje się, dzięki czemu zwraca na siebie uwagę mistrza Jianga, który zaczyna szkolić ją indywidualnie. Dziewczyna ma niezwykły dar, którego nikt nie spodziewał się u niej dostrzec. Wkrótce na granicy wybucha wojna z Federacją Mugen. Wszyscy, włącznie z Rin zostają wcieleni do wojska, by odeprzeć napór wrogiej armii. Rebecca F. Kuang wykreowała świat przedstawiony, którego rozmach zapiera dech w piersiach. Krytycy i recenzenci zachwycili się również postacią głównej bohaterki, której daleko jest do wyidealizowanej wybawczyni świata, wzorowanej na Mulan, które tak często możemy spotkać w książkach wojennych z kobietą w roli głównej. Rin jest zwykłą dziewczyną. Wie jednak doskonale, czego pragnie i dokonuje wszelkich starań, aby to osiągnąć. 

Trylogia Wojen Makowych – Rebeca F. Kuang 


Po Wojnach Makowych, które podbiły serca czytelników na całym świecie, Rebecca F. Kuang nie osiadła na laurach. Już rok później na rynku wydawniczym pojawiła się druga część historii, która weszła w skład Trylogii Wojen Makowych. Wszystkie tomy Rebecca F. Kuang utrzymała w niepowtarzalnym klimacie swojego wspaniałego debiutu. Druga część pod tytułem Republika Smoka to bezpośrednia kontynuacja Wojen Makowych. Rin ma dość widoku umierających przyjaciół, dogasających trupów swoich rodaków i zgliszcz ukochanego narodu. Pragnie zemścić się na ostatniej zdrajczyni – Cesarzowej Su Djaji. Wciąż musi też walczyć z odradzającym się Feniksem, który nieustannie żąda ofiar. Czy uda jej się pomścić pamięć swoich ludzi? W trzeciej części trylogii o nazwie Płonący bóg Rebecca F. Kuang przedstawia czytelnikom starcie ostateczne. Na scenę wkracza wróg, który stanowi ogromne zagrożenie nie tylko dla Cesarstwa, Republiki czy życia Rin i jej przyjaciół. Od tego, co zrobi wojowniczka, zależy istnienie całego świata. Ludzkiego i boskiego. 

W księgarni internetowej Gandalf znajdziesz 8 książek, których autorem jest: F. Kuang Rebecca. Dostępne formaty: miękka.
Tytuły autora dostępne są w kategoriach: historia, dla dzieci, Literatura piękna, fantastyka, Dla młodzieży, Książki na prezent 🎁, bestsellery, wysyłka 24h, Książka Roku 2023.

Na książki autora F. Kuang Rebecca mamy rabaty sięgające do 25%.
... ...