SPRAWDŹ STATUS ZAMÓWIENIA
POMOC I KONTAKT
Ulubione
Kategorie
Autor

Janosch - biografia

Kim jest autor posługujący się pseudonimem Janosch? Książki jego autorstwa to w sumie przeszło 300 tytułów! Janosch to tak naprawdę Horst Eckert. Urodził się 11 marca 1931 roku w Zabrzu. Jest on niemieckojęzycznym pisarzem i autorem publikacji dla dzieci. Jego karierę pisarską zapoczątkował tytuł Ach, jaka cudowna jest Panama wraz z jego głównymi bohaterami, którymi są Miś i Tygrysek. Najsłynniejszy cykl opowiadań dla dzieci tego autora składa się w sumie z przeszło 120 pozycji. Janosch sam ilustruje swoje książki, poza talentem pisarskim posiada on bowiem także wspaniały talent plastyczny. Czy tylko w Niemczech ukazują się tytuły, których autorem jest Janosch? Książki cieszą się sporym zainteresowaniem w całej Europie oraz poza nią, dlatego wiele z nich tłumaczonych było nawet na 30 innych języków, w tym również na język polski. Wykreowana przez autora postacie wielokrotnie pojawiały się w filmach animowanych dla najmłodszych odbiorców oraz na wszelkiego rodzaju akcesoriach i odzieży dla dzieci. 

Janosch – autor ponadczasowych historii 


Janosch urodził się w dzielnicy Zabrza, Zabrze-Porembie. Jego matka pochodziła z rodziny Głodny i miała polskie korzenie. Pisarz wraz z rodzicami został wysiedlony pod koniec II wojny światowej do Niemiec. Miał dość trudne dzieciństwo, szybko musiał iść do pracy fizycznej, w domu był alkohol i niełatwe relacje z dziadkami. Jak doszło do powstania pseudonimu autora? Krąży o nim anegdota, jednak sam Janosch jej nie zaprzeczył, zatem można przyjąć ją za wiarygodną. Otóż, kiedy pisarz przekazał do druku swoje pierwsze opowiadanie - napisane w 1960 pod tytułem Historia konia Wałka, podpisał je “Janusz”, jednak pracownik niemieckiej drukarni poprawił je na “Janosch”. Podczas jednej ze swoich wizyt na Śląsku, autor poprosił, aby używać spolszczonego zapisu jego pseudonimu, czyli po prostu Janosz. Obecnie pisarz mieszka na Teneryfie.

Dla dzieci i dla starszych. Janosch – książki dla dorosłych


Janosch ma swoim dorobku zdecydowanie większość publikacji dla najmłodszych czytelników, jednak jest autorem również tytułów dla dorosłych. To chociażby Szczęśliwy, kto poznał Hrdlaka czy Cholonek, czyli dobry Pan Bóg z gliny. Książki ukazały się nakładem wydawnictwa Znak i należą do gatunku literatury pięknej. O czym pisze w nich Janosch? Książki dla dorosłych autora poruszają temat Śląska i jego rodzinnych stron, czyli przede wszystkim Zabrza; dotykają również tematyki małomiasteczkowości i specyfiki ludzi, którzy w takich lokalizacjach mieszkają. W Cholonek, czyli dobry Pan Bóg z gliny autor mierzy się ze swoimi wspomnieniami z okresu niełatwego dzieciństwa, trudnej sytuacji rodzinnej i doświadczeń, jakie go ukształtowały. Jednocześnie książka wcale nie jest pozycją przygnębiającą. Tytuł jest oceniany raczej jako prawdziwa i humorystyczna historia Śląska. Janosch, słynny dzisiaj w świecie Ślązak z krwi i kości opowiada o krainie swojego dzieciństwa. To opowieść o małym miasteczku niedaleko granicy polsko-niemieckiej i żyjącej w niej klasie robotniczej.

W księgarni internetowej Gandalf znajdziesz 21 książek, których autorem jest: Janosch. Dostępne formaty: twarda.
Tytuły autora dostępne są w kategoriach: dla dzieci, nagrody literackie, okazje do -60%, dla dzieci i młodzieży, Znak, Znak - najlepsze tytuły.

Na książki autora Janosch mamy rabaty sięgające do 61%.
... ...