SPRAWDŹ STATUS ZAMÓWIENIA
POMOC I KONTAKT
Ulubione
Kategorie
Autor

Dawid Podsiadło - biografia

Dawid Podsiadło jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych i lubianych współczesnych piosenkarzy w Polsce. Jego kariera rozwinęła się w zawrotnym tempie, dzięki niesamowitemu talentowi, charyzmie i odwadze artysty. Już kilka tygodni po wydaniu debiutanckiej płyty wystąpił na warszawskim Torwarze jako support  amerykańskiej piosenkarki Lany Del Rey. Dawid Podsiadło koncertował na największych festiwalach w Polsce. Jego głos można było usłyszeć na Opene’rze w Gdyni, Live Music w Krakowie, a także na Krajowym Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu.

Skąd pochodzi Dawid Podsiadło?


Najpopularniejszy współczesny piosenkarz młodego pokolenia urodził się 23 maja 1993 roku w Dąbrowie Górniczej na Śląsku. Uczęszczał tam do I Liceum Ogólnokształcącego im. Waleriana Łukasińskiego. Podczas licznych wywiadów Dawid Podsiadło z czułością wspomina czasy szkolne, zaznaczając jednak, że ponieważ był jednym z tych dzieciaków, które nie chciały chodzić na wagary, często irytował pozostałych, przez co nie łatwo było mu o sympatię kolegów. Dawid Podsiadło swoje umiejętności muzyczne rozwijał w lokalnej Szkole Muzycznej im. Michała Spisaka I stopnia, gdzie uczył się gry na puzonie oraz w Młodzieżowym Ośrodku Pracy Twórczej. W 2010 roku założył ze szkolnymi kolegami rockowy zespół Curly Heads, w którym wciąż jest wokalistą.

Dawid Podsiadło – od Talent Show do płyty okrytej diamentem


W 2012 roku Dawid Podsiadło zwyciężył w finale drugiej edycji telewizyjnego programu X Factor. Oprócz ogromnej rozpoznawalności i wysokiej nagrody pieniężnej zagwarantowało mu to kontrakt na wydanie płyty w dużej międzynarodowej firmie. Podsiadło wykorzystał tę szansę lepiej niż którykolwiek ze zwycięzców polskiej edycji programu. W 2013 roku Dawid Podsiadło wydał swój debiutancki album noszący tytuł Comfort and Happiness, który w ekspresowym tempie dotarł do pierwszego miejsca polskiej listy sprzedaży i rozszedł się w nakładzie ponad 150 tysięcy egzemplarzy. Dzięki temu zdobył status diamentowej płyty. Kilka miesięcy po premierze albumu Dawid Podsiadło został nominowany do Paszportu Polityki. Wiosną kolejnego roku na gali nagród polskiego przemysłu muzycznego Fryderyki odebrał aż cztery statuetki: za album, debiut, piosenkę roku, którą stały się Trójkąty i Kwadraty oraz ostatnią – dla artysty roku.

Dawid Podsiadło świętuje olbrzymi sukces kolejnej płyty


W październiku 2014 roku Dawid Podsiadło uczestniczył w gwiazdorskim letnim festiwalu objazdowym Męskie Granie. Zaśpiewał trzy utwory, promujące różne edycje tej imprezy: Elektryczny, Wataha oraz Nieboskłon. Ostatni utwór, zaśpiewany z Kortezem i Krzysztofem Zalewskim w ciągu nieco ponad miesiąca od premiery zyskał aż 18 mln wyświetleń w serwisie YouTube. Dawid Podsiadło w grudniu tego roku zagościł również na dłużej w zespole radiowej Czwórki, gdzie prowadził audycję Podsiadówka. W listopadzie 2015 roku Dawid Podsiadło wydał album Annoyance and Disappointment. W pierwszą rocznicę premiery albumu wytwórnia płytowa ponowiła wydanie, tym razem w wariancie dwupłytowym, z utworami dodatkowymi i remiksami. W czerwcu 2018 roku płyta uzyskała status diamentowej, podobniej jak debiutancka. Dawid Podsiadło mógł się cieszyć z kolejnych Fryderyków za teledyski roku: W dobrą stronę i Pastempomat.

Wielki powrót Dawida Podsiadło po przerwie na ładowanie baterii


Pod koniec roku 2016, kiedy Dawid Podsiadło znajdował się u szczytu popularności, postanowił dać sobie chwilę przerwy od koncertowania. Zniknął ze sceny na 2 lata, tłumacząc w wywiadach, że po prostu tego potrzebował. To odważne posunięcie sprawiło, że jego fani zaczęli darzyć artystę jeszcze większym szacunkiem. Wielki powrót nastąpił w połowie 2018 roku, kiedy to Dawid Podsiadło dał koncert na scenie Open’er Festivalu – największej tego typu imprezy w Polsce. Na koniec roku zaplanował koncerty w największych halach widowiskowo-sportowych w Polsce, takich jak Towar w Warszawie czy katowicki Spodek. Jego powrót na scenę wywołał istne szaleństwo wśród Polaków. Jesienią 2018 roku pojawiła się trzecia płyta Małomiasteczkowy.

Dawid Podsiadło – koncerty, trasy, płyty, sława


W maju 2019 roku z Taco Hemingwayem Dawid Podsiadło ogłosił koncert na Stadionie Narodowym w Warszawie. Wydarzenie to zdobyło tak olbrzymi rozgłos, że wszystkie bilety zostały wyprzedane w trzy godziny. Widzowie zapełnili cały stadion, czyli sześćdziesiąt tysięcy miejsc. Tym samym pobili rekord Polski, sprzedając więcej biletów niż kultowe zagraniczne zespoły, takie jak Metalica czy Coldplay. W 2021 roku z Darią Zawiałow i Vito Bambino wszedł w skład supergrupy Męskie Granie Orkiestra 2021. Jesienią 2022 roku Dawid Podsiadło wydał najnowszy album Lata Dwudzieste. Singlem przewodnim nowego krążka jest Post, który na platformach streamingowych został opublikowany 24 czerwca 2022.

W księgarni internetowej Gandalf znajdziesz 9 książek, których autorem jest: Dawid Podsiadło. Na książki autora Dawid Podsiadło mamy rabaty sięgające do 16%.
... ...