SPRAWDŹ STATUS ZAMÓWIENIA
POMOC I KONTAKT
Ulubione
Kategorie
Autor

James Cameron - biografia

James Cameron urodził się 16 sierpnia 1954 roku w Kapuskasing, w Kanadzie. Jest on wybitnym reżyserem, scenarzystą i producentem filmowym, jednym z najpopularniejszych twórców współczesnego kina. Cameron odniósł ogromny sukces jako reżyser filmowy, największą rozpoznawalność i sławę na skalę ogólnoświatową, przyniosła mu praca przy takich produkcjach jak: seria Terminator, oraz filmy Prawdziwe kłamstwa i Titanic. Jednak premierą, która wprawiła w zachwyt cały świat, był Avatar — pierwsza tak duża produkcja filmowa korzystająca z technologii 3D. Dzięki ponownej premierze filmu we wrześniu 2022 roku, w ramach promocji sequelu, Avatar Jamesa Camerona znalazł się na szczycie najbardziej dochodowych filmów na świecie, przebijając tym samym Avengers: Endgame z 2019 roku. Natomiast druga część kinowego hitu: Avatar: Istota wody, będzie miała premierę w Polsce już 16 grudnia 2022 roku.

James Cameron – młodość


James Cameron był synem Shirley Lowe i Phillipa Camerona. W wieku 16 lat jego rodzina przeprowadziła się do Kalifornii w USA. Cameron studiował fizykę i literaturę angielską na Kalifornijskim Uniwersytecie Stanowym, kiedy rozpoczęła się jego przygoda z filmem. To właśnie produkcja Kubricka — 2001: Odyseja kosmiczna, którą obejrzał on 10 razy, oraz Gwiezdne Wojny w reżyserii George’a Lucasa, wywarły na Jamesie Cameronie tak ogromne wrażenie, że zapragnął on wiązać swoją karierę z przemysłem filmowym. Pierwszym sukcesem reżysera, który otworzył mu drzwi do kariery w Hollywood, był film Terminator z 1984 roku. Produkcje Jamesa Camerona oraz wiele więcej, znajdziesz właśnie u nas.

Działalność pozafilmowa Jamesa Camerona


Reżyser ma wiele zainteresowań niezwiązanych z przemysłem filmowym. Jednym z nich jest oceanologia oraz wyprawy do głębin oceanicznych, Cameron jako pierwszy człowiek na świecie przebywał samotnie na dnie Rowu Mariańskiego. Ponadto aktywnie angażuje się on w działalność w NASA, pracując przy budowie urządzeń potrzebnych do kolonizacji Marsa. James Cameron od 2012 roku jest także weganinem, głównie ze względów ekologicznych. 

W księgarni internetowej Gandalf znajdziesz 12 książek, których autorem jest: James Cameron. Na książki autora James Cameron mamy rabaty sięgające do 32%.
... ...