SPRAWDŹ STATUS ZAMÓWIENIA
POMOC I KONTAKT
Ulubione
Kategorie
Autor

Charles Baudelaire - biografia

Charles Baudelaire urodził się 9 kwietnia 1821 r. w Paryżu. Na jego temat jak z rękawa można sypać epitetami: poeta przeklęty, skandalista, narkoman. Żyjący ponad stan hulaka. Kpiący z moralności. Ponad 40 razy zmieniający miejsce zamieszkania. A także pesymista i melancholik, który na skutek hulaszczego trybu życia w wieku 46 lat zmarł, m.in. przez syfilis. A przy tym wszystkim, a może właśnie dzięki temu wszystkiemu, wybitny poeta.

Baudelaire – rodzina a hulaszczy tryb życia


Charles Baudelaire używki poznał w czasie podróży do Indii. W Sztucznych rajach, czteroczęściowym utworze opisał, jakie narkotyki przyjmował i w jaki sposób one na niego działały. Gdy po tej podróży wrócił do Paryża, żył ze spadku i pisał skandalizujące utwory, przepełnione erotyzmem i śmiercią. Rodzina odwróciła się od popierającego rozwiązłość poety. Jak wyglądały jego rodzinne relacje wcześniej? Jego ojciec, Francois, zanim został urzędnikiem, był… księdzem. Gdy Charlie miał 6 lat, jego tata zmarł. Rok później młoda wdowa Caroline wyszła za mąż za żołnierza, który przeprowadził żonę i pasierba do Lyonu, gdzie stacjonował. Charles nie tolerował ojczyma, który był dla niego przedstawicielem porewolucyjnych elit. Młody Baudelaire robił więc wszystko, by uprzykrzyć mu życie i strwonić rodzinny majątek.

Baudelaire poeta przeklęty


Pierwsze wiersze pisał już w szkole średniej. W 1840 r. rozpoczął studia prawnicze i w tym też czasie zabawiał się z paryską bohemą. Na swój status poety przeklętego ciężko zapracował. Jego najbardziej znany tom wierszy, Kwiaty zła był genialny, ale jednocześnie: mroczny, pornograficzny, depresyjny i ohydny w ukazywaniu brzydoty. Do tego stopnia, że oskarżony poeta przegrał proces wytoczony mu za obrazę moralności i część swoich tekstów musiał ze zbioru usunąć. Oraz zapłacić karę pieniężną. Charles Baudelaire książki pisał, jak na ówczesne czasy, skandaliczne. Poeta nie szanował żadnej świętości, a wręcz gardził moralnością. Jak już wskazaliśmy wcześniej, odepchnięty przez rodzinę i wysłany do Indii, poznał tam narkotyki, od których się uzależnił. Gdy wrócił do Francji, dzięki spadkowi po ojcu mógł poświęcić się wyłącznie swojej pasji, czyli pisaniu. Tłumaczył też na francuski dzieła ukochanego twórcy, Edgara Allana Poe.

Charles Baudelaire prekursorem dekadentyzmu


Co to pojęcie w ogóle oznacza? Dekadentyzm to schyłek, koniec, chylenie się ku upadkowi. To strach przed bezsensem ludzkiego istnienia, cierpieniem i śmiercią. Nurt ten charakteryzował się w sztuce symbolizmem i estetyzmem. Z ideą tą łączy się parnasizm, czyli tworzenie sztuki dla sztuki. Teksty parnasistów miały być estetyczne, nie użyteczne. Ich wiersze był doskonałe pod względem formy, niejednokrotnie ustępującej treści. Drugim ważnym terminem, jakim można określić poezję Baudelaire’a, jest symbolizm. Poeci symboliczni ukrywali daną ideę czy rzecz pod nazwą symboliczną, którą wybierali intuicyjnie, bez odwoływania do racjonalizmu. W wierszach tego francuskiego poety np. biały albatros symbolizował wolność. Wśród publikacji Baudelaire’a wymienić można: Salon 1845 (1845 r.), Salon 1846 (1846 r.), Kwiaty zła (1857 r.), O sztuce. Szkice krytyczne (1863 r.), Paryski splin. Poematy prozą (1864 r.), Odpryski (1866 r.) czy Sztukę romantyczną. Dzienniki poufne (1868 r.). Rozrzutny Baudelaire roztrwonił majątek po ojcu głównie na rozrywki i używki. Ostatecznie zapożyczył się i uciekł przed wierzycielami do Belgii. Tam jego słabe zdrowie zostało jeszcze bardziej nadwyrężone. W 1866 r. miał wylew, został częściowo sparaliżowany, nie mógł mówić. Przewieziono go do Paryża, gdzie zmarł 31 sierpnia 1867 r.

W księgarni internetowej Gandalf znajdziesz 14 książek, których autorem jest: Charles Baudelaire. Dostępne formaty: miękka, twarda.
Tytuły autora dostępne są w kategoriach: poezje, cytaty, aforyzmy, biografie i wspomnienia, Literatura piękna, literature, eseje, felietony i publicystyka, poezja, Nowości.

Na książki autora Charles Baudelaire mamy rabaty sięgające do 38%.
... ...