Książkowe bestsellery z tych samych kategorii

W pogoni za słońcem (twarda)

książka

Wydawnictwo Insignis
Oprawa twarda
  • Dostępność niedostępny

Opis produktu:

Nasza biologia została zaprogramowana do partnerskiej współpracy ze słońcem. Począwszy od cyklu snu po działanie systemu immunologicznego i nasze zdrowie psychiczne, dostęp do światła słonecznego stanowi kluczowy warunek szczęśliwego i satysfakcjonującego życia. Nowe badania sugerują, że stopień ekspozycji na światło słoneczne przez całe nasze życie - a nawet przed naszymi narodzinami - może mieć wpływ na kształtowanie poziomu ryzyka rozwoju szeregu chorób: od depresji po cukrzycę.

W pogoni za słońcem to pełna pouczających wskazówek książka oparta na najnowszych odkryciach nauki. Omawia niezwykłe znaczenie światła słonecznego - od starożytnych ceremonii towarzyszących przesileniom słonecznym, po laboratoria, w których prowadzi się badania nas snem; od nieoczekiwanych korzyści zdrowotnych związanych z ekspozycją na słońce, po wiedzę na temat snu znaną wszystkim amiszom, o której my nie mamy pojęcia.
S
Szczegóły
Dział: Książki
Wydawnictwo: Insignis
Oprawa: twarda
Okładka: twarda
Wprowadzono: 18.06.2019

RECENZJE - książki - W pogoni za słońcem

0/5 ( brak ocen )
  • 5
  • 4
  • 3
  • 2
  • 1

Coś Na Półce

ilość recenzji:1

brak oceny 1-08-2019 00:33

Biologia i Słońce.

Można powiedzieć - kompendium wiedzy o Słońcu i o jego wpływie na organizm człowieka. Co więcej jest to kompendium ciekawe, błyskotliwe i pełne anegdot, a więc bardzo odległe od wyobrażenia o książce popularnonaukowej pełnej teorii i suchych faktów. Linda Geddes zabiera nas w prawdziwie słoneczną podróż :)

Autorka bazuje na najnowszych zdobyczach nauki - to niewątpliwy plus tej pozycji. W telegraficznym skrócie można rzec, iż Geddes przewertowała całą dostępną ludzkości wiedzę na temat naszej gwiazdy i podała ją czytelnikowi w skondensowanej formie na 336 stronach. Aczkolwiek wiedza ta jest ukierunkowana przede wszystkim na wpływ Słońca na człowieka oraz na konsekwencje braku owego wpływu - to najważniejszy aspekt na jakim skupiono się na kolejnych stronach.

Geddes sięga w swych rozważaniach aż do starożytności. Fakt faktem - starożytni Rzymianie wiedzieli o Słońcu niejedno. Ale okazuje się, że także współcześni nam amisze, którzy od szeroko pojętej cywilizacji trzymają się raczej z daleka, także mają w tej materii coś ciekawego do powiedzenia i do zaoferowania. Pewną spinającą całość klamrą tej opowieści są najnowsze badania samej gwiazdy i ludzkiego metabolizmu (z wnioskami płynącymi z obserwacji astronautów w przestrzeni kosmicznej włącznie) oraz wzajemne powiązania pomiędzy jednym i drugim.

Jakie wnioski płyną z rozważań autorki? Dość proste, jednakże poparte naukowo potwierdzonymi teoriami robią one wrażenie. A wnioski są takie, iż Słońce jest nam do życia i do prawidłowego funkcjonowania niezbędne, sami zaś się jego pozytywnego wpływu pozbawiamy - przez tryb życia, cywilizacyjny pęd, świadome spędzanie czasu wszędzie tylko nie na słońcu, czy wreszcie przez cały wpływ ludzkości na równowagę naszej atmosfery, który sprawia, że Słońce z przyjaciela staje się wrogiem. Konsekwencje wszystkich tych procesów widoczne są już dzisiaj, jednak konsekwencje najbardziej dalekosiężne - to już zagadka... Z niezbyt optymistycznymi prognozami niestety.

Cóż więc czynić? Szary człowiek nie zmieni raczej ani sposobu funkcjonowania naszej cywilizacji, ani też nie ograniczy chociażby emisji gazów cieplarnianych, a zatem pozostaje jedno - robić to, co można w odniesieniu do siebie samego. A więc kiedy tylko można (i kiedy jest to bezpieczne) należy na słońce się po prostu, najzwyczajniej w świecie, WYSTAWIAĆ :) Nie jest to odkrywcze, ale jednak niezbędne. Natura zaprogramowała związek Słońca nie tylko z roślinami i zwierzętami pozbawionymi ludzkiej inteligencji - człowiek jak najbardziej też podlega tym prawom. Stosujmy się więc do nich. Być może uzbrojeni w wiedzę zdobytą dzięki tej książce odnajdziemy w sobie większą motywację w tym zakresie niż dotychczas.

Polecam :)

www.ohnoitsmegan.com

ilość recenzji:1

brak oceny 21-07-2019 23:35

Jeśli szukacie książki, która miałaby zmienić wasze życie, to dobrze trafiliście. Sięgając po ? W pogoni za słońcem?, nie spodziewałam się niczego szczególnego. Ot, kolejna książka o tym, jakież to słońce ma dobroczynne działanie na naszą psychikę i na nasze zdrowie i że powinniśmy jak najwięcej czasu spędzać w jego promieniach, by nie stracić podstawowych funkcji życiowych.

W dużej mierze właśnie to znajdziecie w tej książce. Autorka przypomina nam, że naszą biologię zaprogramowało właśnie słońce i dostęp do jego źródła stanowił kluczowy warunek szczęśliwego i satysfakcjonującego życia. Dzięki niemu, nasz zegar biologiczny działał tak, jak powinien a rytm dnia i nocy nie był zaburzony. Nasz układ odpornościowy i zdrowie psychiczne też miały się znacznie lepiej, gdy żyliśmy według wschodów i zachodów słońca.

W dzisiejszy świecie nie ma czasu na sen, a praca na nocną zmianę jest chyba najgorszym z możliwych wyborów, jakie człowiek mógł dokonać. Linda Geddes w swojej książce ukazuje nam jak na tacy, jakie błędy popełniamy i jakie są ich konsekwencje.

Jeśli się nad tym głębiej zastanowić, to wprowadzając tylko nieznaczne zmiany w naszym trybie życia, możemy dokonać wręcz rewolucji! W tej książce znajdziemy porady na to, jak walczyć z jet lagiem, co dobrego może przynieść nam ekspozycja na światło słoneczne a także przekonamy się, co wiedzą o śnie amisze, o czym my nie mamy zielonego pojęcia.

Proste zmiany, mogą ocalić nam życie, a ta książka w bardzo dosadny sposób przypomina nam, że bez słońca ? zginiemy.

Myślę,że każdy powinien przeczytać ?W pogoni za słońcem?. Jest to jedna z tych pozycji, które warto znać.