Pomiędzy końcem i apokalipsą. O wyobraźni poetyckiej Zbigniewa Herberta (twarda)

książka

Wydawnictwo Uniwersytet Wrocławski
Oprawa twarda w obwolucie
  • Dostępność niedostępny

Opis produktu:

Bohaterem książki jest Herbert metafizyczny, wygnany arkadyjczyk; biorący odpowiedzialność za rzeczywistość, w której rozegrał się i trwa nadal metafizyczny dramat.
Autorka skupia się na mechanizmach wyobraźni, głównie na implikacjach paradoksu jako zasady organizującej świat poetycki Herberta w aspekcie religijnym i kulturowym. Osadzając twórczość poety w bogatej tradycji filozoficzno-literackiej, zarysowuje horyzont tej twórczości jako pejzaż kultury, w którym metafizyczne; przemawia głosami wielkich twórców: Rilkego, Eliota, Hölderlina. W tej perspektywie ważna jest również tradycja polska: dziedzictwo żagarystów oraz poetów okresu wojny i okupacji.

Zawarta w książce refleksja łączy tradycyjną historię literatury z dociekaniami natury hermeneutycznej. W centrum literaturoznawczego dyskursu pozostaje jednak interpretacja tekstu oraz podmiot mówiący - wyraźnie nietożsamy z autorem, będący tyleż przedstawicielem ery postnietzscheańskiej;, co człowiekiem w ogóle. Istotne okazuje się przy tym napięcie między osobowością lepszą;, ideałem osobistym;
a pełną pęknięć egzystencją - napięcie, które szczególnie silnie ujawnia się
w konfrontacji poety z dziedzictwem kultury. Badaczka odwołuje się do bogatej literatury przedmiotu - czerpie z niej, ale i polemicznie przewartościowuje kanoniczne odczytania. Jej interpretacjom przyświeca pragnienie rekonstrukcji projektu całości; wpisanego w twórczość Herberta oraz przeświadczenie, że metafizyczny reflektor; pozwoli oświetlić to, co skrywa się poza ciśnieniem historii. Zdążanie śladem Herberta metafizycznego; staje się tym samym poszukiwaniem najbardziej trwałych rysów poetyckiego wizerunku.

Małgorzata Mikołajczak (ur. 1966), doktor, kierownik Zakładu Teorii Literatury Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Zielonogórskiego. Współtwórczyni i w latach 2001-2002 redaktor naczelny lubuskiego pisma literacko-kulturalnego Pro Libris. Autorka książek Podjąć przerwany dialog. O poezji Urszuli Kozioł (2000), W cieniu heksametru. Interpretacje wierszy Zbigniewa Herberta (2004) oraz antologii poezji lubuskiej Mieszkam w wierszu (2001 - razem z B. Mirkiewicz) i Od słowa do słowa (2006). Publikowała m.in. w Pamiętniku Literackim, Ruchu Literackim, Zagadnieniach Rodzajów Literackich, Tekstach Drugich, Twórczości, Odrze, Kwartalniku Artystycznym.
S
Szczegóły
Dział: Książki
Wydawnictwo: Uniwersytet Wrocławski
Oprawa: twarda w obwolucie
Okładka: twarda
Wprowadzono: 12.11.2014

RECENZJE - książki - Pomiędzy końcem i apokalipsą. O wyobraźni poetyckiej Zbigniewa Herberta

4.3/5 ( 3 oceny )
  • 5
    1
  • 4
    2
  • 3
    0
  • 2
    0
  • 1
    0