Jak zostać pisarzem / Karol Maliszewski | Książka w Gandalf.com.pl
Ulubione
Kategorie
 • image
przeczytaj fragment

Jak zostać pisarzem (miękka)

Podręcznik dla przyszłych autorów

książka

 • Wydawnictwo Bukowy Las
 • Oprawa miękka
 • Ilość stron 304
 • GRATIS! Do każdego zamówienia zakładka mola książkowego!
 • Wysyłamy w 2 - 3 dni + czas dostawy

Jak zostać pisarzem, Podręcznik dla przyszłych autorów - opis produktu:

Innowacyjny na polskim gruncie poradnik dla wszystkich adeptów sztuki pisania jest pracą zbiorową, w której specjaliści przedstawiają podstawy wiedzy niezbędnej przy tworzeniu tekstów prozatorskich.

W książce mowa jest o strukturze utworu literackiego (fabuła, czas, przestrzeń, techniki narracyjne, postaci, język, dialogi), gatunkach prozatorskich i literacko-publicystycznych oraz o specyfice tekstów reklamowych. Autorzy przedstawiają zagadnienia obecnego rynku wydawniczego i medialnego, pracy z redaktorem, piszą o życiu literackim, a nawet prawie autorskim. Głos otrzymują tu także praktycy: cytowani są współcześni polscy pisarze, którzy opowiadają o swoich zawodowych doświadczeniach, o wzniosłej inspiracji i codziennej pracy w warsztacie pisarskim. Poradnik ten, napisany lekko, chwilami dowcipnie, zarazem bogaty w wiedzę praktyczną, zachęcający do samokształcenia, a zwłaszcza czytania, został pomyślany jako pierwszy polski podręcznik akademicki dla uczelni kształcących przyszłych ludzi pióra.

Autorzy:
Urszula Glensk - literaturoznawca i krytyk literacki, adiunkt w Instytucie Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej UWr
Marcin Hamkało - poeta, redaktor, publicysta, wykładowca creative writing na UJ, UWr i w Dolnośląskiej Szkole Wyższej, dyrektor artystyczny Międzynarodowego Festiwalu Opowiadania
Karol Maliszewski - poeta, prozaik, krytyk literacki, pracuje Instytucie Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej UWr
Leszek Pułka - badacz kultury masowej, recenzent, dziennikarz, profesor UWr
Paweł Urbaniak - filolog i socjolog, krytyk literacki, prowadzi zajęcia . na Uniwersytecie Wrocławskim i Uniwersytecie Opolskim
Andrzej Zawada - historyk literatury polskiej, krytyk i eseista, poeta i prozaik, profesor na Wydziale Filologicznym UWr, dyrektor Instytutu Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej UWr, wykładowca SWPS, członek Jury Literackiej Nagrody Europy Środkowej `Angelus`.

inne wydania :

S
Szczegóły

Karol Maliszewski, Andrzej Zawada, Urszula Glensk, Leszek Pułka, Paweł Urbaniak, Marcin Hamkało - przeczytaj też

 • -19%
Hirszfeldowie Zrozumieć krew

Urszula Glensk

miękka
33,94 zł 41.90
 • -24%
Ludzie stąd

Karol Maliszewski

miękka
30,32 zł 39.90
 • -22%
Manekiny

Karol Maliszewski

miękka
22,58 zł 28.94
Ody odbite

Karol Maliszewski

miękka
17,85 zł
 • RRecenzje
 • Książka
 • Jak zostać pisarzem, Podręcznik dla przyszłych autorów
4.3/5 ( 4 oceny )
  5
  3
  4
  0
  3
  0
  2
  1
  1
  0
imię, nazwisko lub nick:
Twoja ocena:
Twoja recenzja:
Wprowadź tekst z obrazka:

W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.

Uwaga!!! Nie jesteś zalogowany. zaloguj się by zgłosić recenzję do konkursu i mieć szansę na wygraną w cotygodniowym plebiscycie!

brak oceny

Coś Na Półce

 • 28-06-2019
 • 19:12

Poradnik dla przyszłych pisarzy ;)

Oto małe objętością ? lecz wielkie treścią ;) ? studium tego, jak zacząć pisać (i docelowo być może nawet z tego żyć ;) ), a więc studium tego JAK ZOSTAĆ PISARZEM :) Czy jest to w ogóle wykonalne po dawce wiedzy w pigułce jaką zawarto w tej pozornie niewielkiej (bo 300-stronicowej) książce?

Cóż? Niesamowicie wielką dawką motywacji i fachowych porad niniejsza książka z całą pewnością JEST. Siedemnaście rozdziałów to czytelnicza podróż przez meandry warsztatu literackiego jaki powinien szlifować każdy przyszły twórca literacki. Na kolejnych stronach możemy dowiedzieć krok po kroku całego ?know how? w tej materii.

Przede wszystkim zadać trzeba sobie na wstępie pytanie, czy jest to w ogóle zajęcia dla nas. Jeżeli odpowiedź jest twierdząca, czas na trochę teorii, a w jej ramach dowiemy się jak konstruować historie, jak kreować postacie, prowadzić narrację, czy zawiązywać wątki fabularne (i umieć z nich potem wybrnąć ;) ). Porady uzupełnione zostały o omówienie realiów dzisiejszego rynku literackiego i rządzących nim praw. O samym prawie ? prawie autorskim mianowicie ? również będzie mowa. Całość to dosyć solidna podwalina teoretyczna pod to, żeby ZACZĄĆ pisać ;)

Czy to jednak wystarczy? Oczywiście, że nie ;) Potrzebne są przede wszystkim takie rzeczy jak talent, motywacja, czy też ? prozaicznie na sprawę patrząc ? czas na pisanie? :) Do tego potrzebna jest spora wyobraźnia i mnóstwo pisarskiej praktyki. Także tej pozornie biernej, a polegającej na czytaniu ? jak mawiał sam Stephen King (nota bene w książce pokrewnej tematycznie o tytule ?Jak pisać. Podręcznik rzemieślnika?) żeby dobrze pisać, trzeba dużo czytać. Skutkuje to automatycznie tym, że czas niezbędny na wszelkie twórcze wysiłki pisarskie powiększa się o czas potrzebny na czytanie ;) (o ile rzecz jasna weźmiemy sobie radę Mistrza do serca).

Pisanie to nie jest łatwa sprawa, ani tez łatwy kawałek chleba. Z marszu też raczej nie ma jak się za to zabrać, a zatem książki takie jak ta mogą troszeczkę pomóc i choć w teorii na wszystko co związane z pisaniem przygotować. Jeśli więc macie takie zapędy ? oto lektura Dla Was :)

Polecam.

Dziękuję Wydawnictwu Bukowy Las za egzemplarz recenzencki.

Czy recenzja była pomocna?
brak oceny

KonfabulaPL

 • 14-04-2019
 • 19:26

Na początku wystraszyłam się tą pozycją. Nie dlatego, że jest opasłym tomiszczem, ale raczej, że autorzy są uznanymi profesorami czy doktorami poważnych polskich uczelni wyższych, filologami i znawcami tematu od tej technicznej strony. Język pierwszego rozdziału też mnie przeraził, ale to zasługa wypowiedzi ankietowanych pisarzy, z których chyba każdy chciał wyjść na jak najbardziej elokwentnego. Ale dalej było wspaniale: masa przykładów przede wszystkim z naszego pisarskiego podwórka, przegląd różnych gatunków i stosowanych w nich technik, a nawet rozdział dotyczący praw autorskich, pisaniu bloga, który jest przyjacielem każdego pisarza i swoistym dziennikiem obecnych czasów, czy pracy z redaktorem. Siedemnaście rozdziałów, każdy pisany przez innego autora, w różnym stylu, jest bodajże najbardziej wyczerpującym poradnikiem dla każdego pisarza, także tego internetowego.

Czy recenzja była pomocna?
brak oceny

alexx

 • 27-03-2019
 • 17:26

"Potrzeba i umiejętność opowiadania jest naszą cechą gatunkową.", czyli innowacyjny poradnik o pisaniu.

Jak zostać pisarzem to kolejny poradnik dla przyszłych pisarzy. Jest to moja druga książka o takiej tematyce (pierwszy był poradnik O pisaniu na chłodno Remigiusza Mroza). Na pewno każdy zadał sobie choć raz pytanie "Jak zostać pisarzem?". Czy poradnik od wydawnictwa Bukowy Las odpowie na to pytanie?

Jak zostać pisarzem to doskonały poradnik dla przyszłych autorów, opracowany przez specjalistów, którzy przedstawiają w nim podstawy wiedzy niezbędnej przy tworzeniu. W książce jest mowa o strukturze utworu literackiego, gatunkach prozatorskich i literacko-publicystycznych oraz o specyfice tekstów reklamowych. Dostajemy kilka smaczków z życia rynku wydawniczego i medialnego. Autorzy piszą o pracy z redaktorem i o prawie autorskim.

Lekko napisany poradnik, który zawiera momenty humorystyczne. Autorzy wykorzystują cytaty polskich pisarzy, dzięki czemu urozmaicają treść rozdziałów. Znajdziecie tutaj dużo przydatnych rad i informacji. Po każdym rozdziale mamy do wykonania ćwiczenia (np. Pomyśl o filmie lub książce, które wywarły na tobie mocne wrażenie. Wskaż w nich konflikty będące podstawą opowieści fabularnej.), w których możemy się sprawdzić.

Jak zostać pisarzem to pozycja obowiązkowa dla tych, którzy chcą zacząć swoją przygodę z pisarstwem. Książka napisana jest w sposób prosty, zawiera dużo wskazówek i przykładów adekwatnych do tematu rozdziału.

Czy recenzja była pomocna?
brak oceny

Paulina Kłos

paulina.klos(at)gmail.com
 • 17-11-2011
 • 18:06

Jak pisać? Wielu początkujących pisarzy usilnie się nad tym zastanawia. Każdy z nas ma pewnie za sobą ten etap w życiu, kiedy w najcichszych zakątkach własnego pokoju, zapisywał wspomnienia w formie pamiętnika. Ci, dla których był to dopiero początek spotkania ze sztuką pisania, z pewnością ucieszą się z istnienia tej książki.

Jak zostać pisarzem. Pierwszy polski podręcznik dla autorów jest pracą zbiorową. Z pewnością jest to bardzo ciekawy zabieg, ponieważ czytelnik ma do czynienia z wieloma spojrzeniami, sugestiami, poradami i uwagami. To co niezwykle inspirujące w tej książce, to ukazanie sylwetek znanych i cenionych pisarzy. Jak wyglądała ich droga do sukcesu? Czy była wyboista? Co ukształtowało ich styl? Odbiorca ma szansę przekonać się czym tak na prawdę jest praca pisarza i z jakimi trudnościami się wiąże. Nie łatwo jest bowiem zostać artystą tolerancyjnym. Wśród wielu panuje przecież moda na egoizm i samouwielbienie.

W książce zapoznać można się również z typowo „warsztatowymi” rozdziałami. Jak rozwinąć fabułę, aby uniknąć błędu popełnionego przez Gradego – głównego bohatera filmu „Cudowni chłopcy”. Grady jako pisarz z ambicjami jest w trakcie pisania swojej drugiej powieści (pierwsza stała się hitem). Jedyny problem tkwił w braku natchnienia. W jednej ze scen widzimy jak mężczyzna wystukuje na maszynie kolejne, wymęczone zdania... na ponad dwutysięcznej stronie.

Na tym jednak zalety książki się nie kończą. Dla wytrwałych autorzy przygotowali liczne ćwiczenia po każdym z rozdziałów. Idealna pozycja dla wszystkich pragnących doszlifować swoje zdolności pisarskie i poznać tajniki pracy w tym zawodzie. Książkę czyta się niezwykle przyjemnie, nie pozwala się nudzić i inspiruje.

Czy recenzja była pomocna?
image

Rekomendowane

 • -35%
Nieugięty. Przestrzeń zewnętrzna Zaginiona flota, Tom 4

Jack Campbell

miękka
29,13 zł 44.80
Zapowiedź - 31.1.2020
 • -32%
Ucieczka w dzicz Wojownicy

Erin Hunter

twarda
33,23 zł 48.88
 • -38%
Kolory Ognia

PRACA ZBIOROWA

miękka
28,44 zł 45.87
 • -35%
Król Część 1

Grażyna Adamczyk

miękka
29,24 zł 44.99
Zapowiedź - 10.2.2020
 • -35%
Stulecie Winnych Tomy 1-3 (okładka filmowa)

Ałbena Grabowska

pakiet
58,43 zł 89.89
Zapowiedź - 20.1.2020
 • -35%
Gdzie diabeł mówi dobranoc Tom 2: Nie wywołuj wilka z lasu

Karina Bonowicz

miękka
29,18 zł 44.90
Zapowiedź - 14.2.2020
 • -31%
Homo Solaris Dar Miłości

Marian Gola

miękka
20,58 zł 29.83
 • -31%
Błękitne sny Leśna trylogia, Tom 3

Katarzyna Michalak

miękka
25,46 zł 36.90

Ciekawe pomysły Gandalfa

 • 24.93 zł
  19.69 zł

  Jak zostać pisarzem to niezwykły poradnik, który sprawi, że u początkujących pisarzy zaczną płynąć twórcze soki! Od wymyślania imion zwariowanych bohaterów, poprzez konstruowanie wciągającej fabuły i zaskakujące zwroty akcji, aż po epickie zakończenia. Kiedy już się uda opanować to wszystko,...

 • Mieszkają w pełnych przepychu pałacach, mają najdroższe auta, piękne kobiety, pieniądze i zastępy fanatycznych wielbicieli. `Jak zostać dyktatorem. Podręcznik dla nowicjuszy` Mikela Hema to opowieść o drodze do władzy absolutnej. To gorzka, inteligentna satyra i analiza współczesnego świata, który...

 • 34.90 zł
  29.32 zł

  Kobieta pragnąca odnieść sukces powinna zdobyć i utrzymać kontrolę nad własnym życiem, tylko wtedy bowiem może tak naprawdę cieszyć się każdym kolejnym dniem swego szczęśliwego życia. Kobieto - uwierz w siebie! Wiara w siebie i samoświadomość zaprowadzą Cię do sukcesu, o którym zawsze...

 • Kevin Spacey sprawdza, `Jak zostać kotem` w najnowszej komedii twórcy `Facetów w czerni`. W obsadzie polskiego dubbingu - w ludzkim i kocim wcieleniu - najpopularniejszy polski aktor, Tomasz Kot. Tom Brand (Kevin Spacey) jest multimilionerem, jednym z najbogatszych ludzi na świecie....

 • Zdobywca 4 Oscarów: Najlepszy Film, Najlepszy Reżyser, Najlepszy Scenariusz Oryginalny i Najlepszy Aktor Pierwszoplanowy. Zdobywca 7 nagród BAFTA: Najlepszy Film, Najlepszy Film Brytyjski, Najlepszy Aktor Pierwszoplanowy, Najlepsza Aktorka Drugoplanowa, Najlepszy Aktor Drugoplanowy, Najlepsza...

 • Zdobywca 4 Oscarów: Najlepszy Film, Najlepszy Reżyser, Najlepszy Scenariusz Oryginalny i Najlepszy Aktor Pierwszoplanowy. Zdobywca 7 nagród BAFTA: Najlepszy Film, Najlepszy Film Brytyjski, Najlepszy Aktor Pierwszoplanowy, Najlepsza Aktorka Drugoplanowa, Najlepszy Aktor Drugoplanowy, Najlepsza...