Sztuka wojny

książka

Wydawnictwo Helion
Oprawa miękka
  • Dostępność niedostępny

Opis produktu:

Poznaj chińskie zasady taktyki i strategii
skuteczne w interesach i życiu osobistym
Niewiarygodne, że zasady i metody konfrontacji z przeciwnikiem znane w odległej epoce i zupełnie innej cywilizacji z powodzeniem znajdują zastosowanie również dzisiaj.

Sztuka wojny Sun Tzu i Metody wojskowe Sun Pina przedstawiają zbiór zaleceń i rad dla każdego, kto dowodzi ludźmi, stawia czoła wyzwaniom i walczy o pozycję dla siebie i swoich podwładnych.

Zawarta w tej książce wiedza nie wymaga naukowego przygotowania i jest przystępna dla każdego czytelnika. Słowa chińskich mędrców opatrzone zostały komentarzami zawierającymi wyjaśnienia trudniejszych fragmentów, opisami kontekstu sytuacyjnego i propozycjami zastosowania ich interpretacji w sytuacjach życia codziennego.

O skuteczności ponadczasowych chińskich nauk wiedzą azjatyccy politycy, biznesmeni i wojskowi od dwu i pół tysiąca lat. W XX wieku, po przegranej wojnie w Wietnamie, przekonały się o niej również Stany Zjednoczone, gdzie od kilkudziesięciu lat wykłada się wiedzę Sun Tzu i Sun Pina na uczelniach wojskowych.

Opanowanie skutecznych strategii przydaje się nie tylko na wojnie, ale również na co dzień. Nauki Sun Tzu nadają się do zastosowania w negocjacjach, windykacjach, marketingu, reklamie, sporcie, walce z konkurencją, zarządzaniu ludźmi i obronie własnych interesów.

Te traktaty uczą zwyciężać
S
Szczegóły
Dział: Książki
Wydawnictwo: Helion
Oprawa: miękka
Okładka: miękka
Wprowadzono: 12.12.2013

RECENZJE - książki - Sztuka wojny

4.8/5 ( 13 ocen )
  • 5
    11
  • 4
    2
  • 3
    0
  • 2
    0
  • 1
    0

Mateusz Wajzer

ilość recenzji:1

brak oceny 12-09-2007 16:16

„Kto zna Tao rodziny Sun, będzie na zawsze zjednoczony z Niebem i Ziemią”, tymi słowy Ralf D. Sawyer rozpoczął przedmowę do traktatów filozoficznych dwóch najwybitniejszych przedstawicieli rodziny Sun, sławniejszego, autora „Sztuki wojny” Sun Tzu oraz kontynuatora jego prac Sun Pina, twórcę „Metod wojskowych”.

Czy rzeczywiście poznanie uniwersalnej zasady rządzącej wszechświatem zawartej w tekstach Sunów ułatwia realizację założonych celów? W moim przekonaniu w dużej mierze tak. Bo czyż można wygrać wojnę (w tradycyjnym znaczeniu militarystycznym jak i w znaczeniu metaforycznym dotyczącym innych dziedzin życia) bez uprzedniej wiedzy o planach wroga? Sun Tzu powiada: „Mądrzy władcy i przebiegli dowódcy pokonują swoich przeciwników i dokonują wybitnych czynów, ponieważ z wyprzedzeniem zdobywają wiedzę.” Sun Tzu skonstatował konieczność posiadania dobrze zorganizowanej siatki szpiegowskiej. Należy zwrócić uwagę, iż rozważaniami dotyczącymi szpiegów autor wyprzedził o całe stulecia europejską myśl wojskową. Królestwa chińskie pod wpływem teorii Sunów prowadziły wojny angażując jak najmniejszą ilość środków i ponosząc konieczne straty, podczas gdy w Europie Persowie, Ateńczycy czy Spartanie wojując nie przywiązywali dużej wagi do ponoszonych strat, wręcz afirmowali śmierć. Nadto z koncepcji i zasad Sun Tzu i Sun Pina dotyczących prowadzenia wojny korzystali: Mao Tse-tung wygrywając wojnę z Czang Kaj-szekiem oraz Vietkong w walce z Siłami Zbrojnymi USA. Między innymi, dlatego są one wykładane na uczelniach wojskowych całego świata.

Koncepcje Sunów są odnoszone również do innych dziedzin życia. Wielu trenerów sportowych oraz managerów wielkich firm przyznaje, że „Sztuka wojny” oraz „Metody wojskowe” należą do ich najważniejszych lektur. Pomimo, że traktaty Sunów pochodzą z okresów: Wiosen i Jesieni oraz Walczących Królestw, czyli od około 722 do 221 roku p.n.e., to nadal są aktualne, ponadczasowe.