Książkowe bestsellery z tych samych kategorii

Zjawisko przemocy w rodzinie.

Studium Prawno - Kryminologiczne

książka

Wydawnictwo Impuls
Oprawa miękka
  • Dostępność niedostępny

Opis produktu:

W niniejszej publikacji Autor ukazuje położenie osób pokrzywdzonych przez przemoc w rodzinie również po to, aby walczyć ze stereotypami, aby poruszyć tych najbardziej obojętnych, aby zmobilizować do wytężonej pracy, rozumianej też jako doskonalenie zawodowe, te wszystkie osoby, które w zakresie szerokiej współpracy instytucjonalnej zobligowane są do podejmowania określonych prawem działań profilaktycznych, zapobiegawczych, szkoleniowych, interwencyjnych.

Przemoc domowa to zjawisko istniejące w naszym społeczeństwie, na które nie zawsze jesteśmy w stanie w odpowiednim momencie zareagować. Możemy jednak skutecznie z nim walczyć albo przyzwolić na niemy akt samounicestwienia się licznych rodzin.

Poza teoretycznym ujęciem omawianej tematyki Autor przedstawia również wyniki badań przeprowadzonych wśród młodych policjantów oraz personelu medycznego jednej z placówek psychiatrycznych, czyli przedstawicieli tych podmiotów, które ustawowo umiejscowione zostały w państwowym systemie zapobiegania tym zjawiskom. Celem badań było potwierdzenie postawionych hipotez lub zaprzeczenie im (znalazły się wśród nich m.in. te dotyczące poziomu wiedzy ogólnej i zawodowej w zakresie zjawiska przemocy w rodzinie). W monografii zaprezentował też wyniki badań grupy 46 skazanych sprawców zabójstw z motywów ekonomicznych.

Tym samym Autor podjął się próby udzielenia odpowiedzi na szereg pytań, w szczególności oscylujących w obrębie hipotezy, że doznania przemocy fizycznej i psychicznej w okresie wczesnorozwojowym w środowisku rodzinnym mogły mieć lub miały wpływ na przebieg dalszego życia przestępczego tych osób.
S
Szczegóły
Dział: Książki
Wydawnictwo: Impuls
Oprawa: miękka
Wprowadzono: 01.07.2018

RECENZJE - książki - Zjawisko przemocy w rodzinie., Studium Prawno - Kryminologiczne

4.3/5 ( 6 ocen )
  • 5
    4
  • 4
    1
  • 3
    0
  • 2
    1
  • 1
    0

Anna Sz.

ilość recenzji:647

brak oceny 14-11-2018 13:08

Zachętą dla mnie do przeczytania książki Pana Arkadiusza Gliszczyńskiego pt. Zjawisko przemocy w rodzinie. Studium prawno-kryminologiczne przyczyniły się słowa przedmowy autorstwa prof. zw. dr. hab. Andrzeja Bałandynowicza, który miał możliwość i sposobność oceny pozytywnie zweryfikował wiedzę autora, która w zaznaczonym temacie przemocy w rodzinie dotyka z reguły wiele ludzi.

Na ogół jest tak, że społeczność oraz rodziny omijają z daleka problem przemocy ze względu na fakt braku wiedzy, niechęci do podjęcia się rozmowy oraz niesienia pomocy innym jej potrzebującej.

Za to nie ma problemu z ujawnianiem uczuć, jakie towarzyszą w trakcie doznawania przemocy: poczucie strachu, lęku, brak zaufania do osób najbliższych z rodziny w obawie, że mogą ujawnić sekrety rodzinne, które tkwiły od lat, a nie ujrzały światła dziennego.

Publikacja to nie tylko trafnie dobrana tematyka problematyczna, ale problem związany z przemocą został przedstawiony za pomocą analizy oraz badań z wykorzystaniem odpowiedniego przygotowania merytorycznego.

Książka ta składa się z 8 rozdziałów, które zostały napisane z wielkim zaangażowaniem autora, właściwym podejściem, wykorzystaniem i doborem trafnej literatury tematu, a w każdym z nich Czytelnik będzie mógł wybrać odpowiednie zagadnienie.

Szczególną uwagę zwróciłam tutaj na przeprowadzoną przez autora narrację, która stanowi dodatkowy atut postrzegania wyjątkowości i trudności podjęcia tematu przemocy, a jednocześnie dostrzegając, jej zahaczając o aspekty studium prawno-kryminologiczne.

W precyzyjny sposób zostały opisane i dobrane przez autora terminologie i przykłady przestępstwa w rodzinie, sprawcy przemocy domowej, ofiary przemocy domowej oraz dodatkowe badania dotyczące zjawiska przemocy, agresja.

Uważam, że jest konieczność przeprowadzenia badań, aby wiedzieć, w czym tkwi prawdziwe źródło zjawiska przemocy, gdzie jest problem i czy można, jemu zapobiec używając do tego odpowiednich metod i środków zapobiegawczych.

Elementem dodatkowym są tutaj zamieszczone wykresy, tabele, które wykazują, że na podstawie przeprowadzonych przez autora są wyraźne widoczne sygnały, że problem przemocy pojawia się i należy pomóc społeczeństwu, by zlikwidować przemoc, aby mogło czuć się bezpiecznie.

Polecam przeczytać tę książkę.

Oficyna Wydawnicza Impuls

ilość recenzji:1

brak oceny 9-07-2018 13:04

Z recenzji wydawniczej: Wybór tematu rozprawy monograficznej uznać należy za trafny. Potrzeba naukowej analizy zjawiska przemocy w rodzinie w ujęciu mikro- i makrospołecznym z jednoczesnym zdefiniowaniem przedmiotu poznania na gruncie kryminologicznych teorii stanowiących kognitywistyczną nadbudowę interpretacyjną były podstawowym celem epistemologicznej dociekliwości. Dodać należy, że pomimo wielości publikacji na temat zachowań przemocowych w interakcjach wewnątrzrodzinnych monografia charakteryzuje się interdyscyplinarną dojrzałością poruszanych zagadnień problemowych i pretenduje do addytywnego, scalonego oraz wielopłaszczyznowego zdiagnozowania i prognozowania omawianego zjawiska. [?] Ujęcie tematu przemocy wewnątrzrodzinnej na gruncie wiedzy prawno-kryminologicznej pozwoliło Autorowi zdiagnozować zjawisko i ustalić determinanty endo- i egzogenne wpływające na jego dynamikę i rozmiary.