ZGUBIENI / Charlotte Rogan | Książka w Gandalf.com.pl
Ulubione
Kategorie

ZGUBIENI (miękka)

książka

 • Wydawnictwo Znak
 • Oprawa miękka
 • Ilość stron 304
 • Wysyłamy w 24h - 48h + czas dostawy

ZGUBIENI - opis produktu:

Zgubieni to budząca niepokój historia, która zmusza do odpowiedzi na niebanalne pytania: Jak daleko jesteśmy w stanie posunąć się, aby ocalić swoje życie? I jak działa nasza pamięć, kiedy trzeba wydać wyrok we własnej sprawie?
Grace Winter, lat 22. Od dziesięciu tygodni zamężna. Od ponad sześciu tygodni wdowa. Oskarżona o popełnienie przestępstwa zagrożonego karą śmierci.
Latem 1914 roku popłynęliśmy z moim świeżo poślubionym mężem Henrym w podróż poślubną. Olśniewający pokład Cesarzowej Aleksandry stanowił zapowiedź czekającego na drugim brzegu domu. Nie przypuszczałam, iż ważniejsze od obiecanego luksusu, okaże się ekskluzywne miejsce w szalupie ratunkowej...
Pan Hoffman jako pierwszy wypowiedział na głos to, o czym myśleliśmy wszyscy: łódź nie była przystosowana do przewozu tak wielu osób. Późnym popołudniem drugiego dnia powiedział: "Jeśli nie znajdą się ochotnicy, będziemy musieli ciągnąć losy". Przyznaję, że przeszło mi przez myśl, jak łatwo byłoby wstać i, niby to próbując uspokoić Marię, wypchnąć ją z łodzi.

`Charlotte Rogan wykorzystuje pozornie prostą historię o katastrofie statku, aby zbadać naszą, aż nazbyt ludzką, zdolność do samooszukiwania się`
J. M. Coetzee


Zgubieni to wspaniały debiut Charlotte Rogan - do którego prawa autorskie zakupiło już 14 krajów - powstawał przez dziesięć ostatnich lat. Jako inspiracja posłużyły autorce jej własne, żeglarskie wspomnienia z dzieciństwa oraz książki znalezione na półkach jej męża-adwokata, zawierające opisy faktycznych procesów karnych osób sądzonych za czyny popełnione na szalupach ratunkowych w XIX wieku.

Tytuł oryginalny: Lifeboat
Tłumaczenie: Grażyna Smosna
S
Szczegóły

Książkowe bestsellery z tych samych kategorii

 • -20%
Uwierz w Mikołaja + skarpetki

Magdalena Witkiewicz

pakiet
32,40 zł 40.50
 • -34%
Uśmiech losu

Katarzyna Michalak

miękka
26,40 zł 39.99
 • -23%
Pokój motyli

Lucinda Riley

miękka
30,80 zł 39.99
 • -38%
Bądź moim światłem

Agata Przybyłek

22,83 zł 36.81
 • -40%
Tylko raz w roku

Agnieszka Lingas-Łoniewska

miękka
23,94 zł 39.90
 • -39%
Szczęście przy kominku

Gabriela Gargaś

miękka
22,51 zł 36.90

Zobacz również

 • -36%
Gra na wielu bębenkach, Olga Tokarczuk

Olga Tokarczuk

miękka
25,54 zł 39.90
 • -36%
Księgi Jakubowe, Olga Tokarczuk

Olga Tokarczuk

twarda
44,63 zł 69.73
 • -36%
Bieguni, Olga Tokarczuk

Olga Tokarczuk

twarda
31,86 zł 49.77
 • -36%
Opowiadania bizarne, Olga Tokarczuk

Olga Tokarczuk

twarda
24,26 zł 37.91
 • -34%
Nieświęty Mikołaj

Magdalena Kordel

miękka
26,40 zł 39.99
 • -39%
Słuchaj głosu serca

Natalia Sońska

miękka
22,51 zł 36.90
 • RRecenzje
 • Książka
 • ZGUBIENI
4.2/5 ( 9 ocen )
  5
  6
  4
  0
  3
  2
  2
  1
  1
  0
imię, nazwisko lub nick:
Twoja ocena:
Twoja recenzja:
Wprowadź tekst z obrazka:

W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.

Uwaga!!! Nie jesteś zalogowany. zaloguj się by zgłosić recenzję do konkursu i mieć szansę na wygraną w cotygodniowym plebiscycie!

brak oceny

rzeczoksiazkach.pl

nenneke(at)rzeczoksiazkach.pl
 • 6-05-2012
 • 01:31

Debiutować można w każdym wieku, co udowodniła Charlotte Rogan – 57- letnia autorka „Zgubionych”. Jej pierwsza książka okazała się wielkim sukcesem. Liczę, że będą kolejne.

„Zgubieni” to historia Grace Winter, 22-letniej młodej mężatki, która dzięki swemu świeżo poślubionemu mężowi trafia z tonącej Cesarzowej Aleksandrii do szalupy ratunkowej. Ratunek jednak nie nadchodzi i rozbitkowie muszą walczyć między sobą o przetrwanie. Formują się dwa główne obozy – męski, dowodzony przez pana Hardiego, członka załogi statku i damski pod egidą pani Grant. Zwycięża magnetyzm pani Grant i jej grupy. Hardie musi zginąć, a Grace pomaga wypchnąć go z szalupy. Po odnalezieniu , zostaje za to wtrącona do więzienia. Toczy się przeciw niej oraz pani Grant i innej pasażerce proces. Kobiety są oskarżone o morderstwo.

Szalupa od samego początku jest przepełniona. Niczym na arce Noego, znajdują się na niej ludzie z różnych klas społecznych. Tworzą się sojusze i antypatie. Przekrój osobowości jest bardzo szeroki – od porywających społecznych aktywistów, po milczące, stojące w cieniu osoby. Każdy ma inną strategię na to, by przeżyć.

„Zgubieni” poruszają bardzo istotne problemy, które towarzyszą ludziom od wieków. Czy istnieją kryteria, na podstawie których można zdecydować o to, kogo wypchnąć za burtę? Czy w obliczu zagrożenia życia liczy się płeć, wiek, status majątkowy? Czy aby ocalić siebie można zabić kogoś innego? Z drugiej strony, czy oddanie własnego życia za innych ma sens? Jednoznaczych odpowiedzi na te pytania nie ma i nie udziela ich też autorka.

Grace to bardzo interesująca bohaterka. Jest niejednoznacza, nie da się jej specjalnie lubić, jednak nie budzi też niechęci. Dużo rozmyśla i sama nie potrafi orzec, czy popełniła zbrodnię, czy działała, by ocaleć. Niektóre jej rozważania powodują, że można odnieść wrażenie, iż Grace to bezbronna, zagubiona kobietka. Taki jej obraz również nie wydaje się prawdziwy.

Autorka na przykładzie Grace i jej siostry Mirandy ciekawie przedstawiła sytuację oraz mentalność kobiet na początku XX wieku. Po śmierci ojca oraz utracie majątku, młode kobiety muszą radzić sobie same. Miranda postanawia podjąć pracę i odważnie ruszyć w świat, być niezależną. Grace ma inny sposób na przetrwanie – umyślnie rozkoc[...]e w sobie Henry’ego, zaręczonego już z inną. W końcu doprowadza do ślubu, co mam zagwarantować jej dobrobyt i godne życie. Znamienne, że nawet po zakończeniu procesu, Grace ponownie poprzez małżeństwo toruje sobie drogę ku początkowi nowego życia.

„Zgubieni” to książka, która pokazuje jak moralność sprawdza się w sytuacjach ekstremalnych. Niektórzy pozostają wierni swoim zasadom do końca, czasem giną w ich imię. Inni przystosowują się do nowych warunków, popełniając czyny wcześniej oceniane jako zbrodnicze. „Zgubieni” udowadniają, jak pisała Szymborska, „tyle wiemy o sobie, ile nas sprawdzono”. Pozostaje żywić nadzieję, że graniczne doświadczenia będą nam oszczędzone.

Czy recenzja była pomocna?
brak oceny

em

 • 12-04-2012
 • 01:31

To nie jest najprostsza książka o selekcji naturalnej, aczkolwiek w niecodziennych okolicznościach. To jest książka o zbrodni i karze, a właściwie o tym, czy mamy zbrodnię i czy potrzebna jest kara. To dla mnie najciekawszy i najbardziej emocjonujący wątek „Zgubionych”, co do którego nie ustaliłam jeszcze, po której jestem stronie. Rzecz jest skomplikowana, tym bardziej że relacja, jaka do nas dociera, jest subiektywna, bo wspomnienia napisała oskarżona. Jakkolwiek prawdopodobne by to nie było, cała historia nie wydarzyła się naprawdę. To zadziwiające, że mając tę świadomość, i tak się nieustannie o niej zapomina. Co dzieje się na przeciążonej łodzi ratunkowej, na której wycieńczeni ludzie od tygodni czekają na ratunek? Jak tę sytuację opisuje 22-letnia kobieta? Myślę, że Charlotte Rogan odwaliła kawał dobrej roboty.

Czy recenzja była pomocna?
brak oceny

czarnobiala

gosgag(at)wp.pl
 • 3-04-2012
 • 21:06

„Zgubieni” Charlotte Rogan to powieść, która wstrząsa czytelnikiem. Opowieść o próbie przetrwania, o próbie zachowania człowieczeństwa, o granicach ludzkiej wytrzymałości. Autorka zaprezentowała ten problem na przykładzie grupy rozbitków, która dryfując niemal w nieskończoność po niezmierzonych wodach oceanu próbuje za wszelką cenę zachwiać godność i człowieczeństwo, jednak wielu jej członków przez cierpienie, głód i brak wody pitnej zaczyna postępować wbrew wszelkim znanym zasadom moralnym i skupia się jedynie na przetrwaniu, nie zważając na innych i nie myśląc o prawnych konsekwencjach swoich czynów. Bardzo ciekawa lektura, która zmusza do refleksji nad tym gdzie są granice człowieczeństwa i jak wielką moc mają czynniki zewnętrzne, jak wpływają na każdego z nas. Bardzo polecam!

Czy recenzja była pomocna?
image

Rekomendowane

 • -35%
Instytut

K.C. Archer

miękka
26,00 zł 39.99
Zapowiedź - 3.2.2020
 • -30%
Świt legend

Mariusz Walczak

miękka
17,50 zł 25.00
 • -35%
Łowca

Marek Zatwardnicki

miękka
17,48 zł 26.90
Zapowiedź - 23.12.2019
 • -35%
Nieugięty. Przestrzeń zewnętrzna Zaginiona flota, Tom 4

Jack Campbell

miękka
29,13 zł 44.80
Zapowiedź - 31.1.2020
 • -35%
Przyjaciel człowieka

Andrzej Pilipiuk

miękka
29,18 zł 44.90
Zapowiedź - 20.1.2020
 • -32%
Ucieczka w dzicz Wojownicy

Erin Hunter

twarda
33,23 zł 48.88
 • -35%
 • -37%
Kolory Ognia

PRACA ZBIOROWA

miękka
28,90 zł 45.87

Ciekawe pomysły Gandalfa

 • Audiobook ten zawiera informacje, na temat odżywiania i podstawowych przyczyn nadwagi i otyłości oraz informuje, jak w bezpieczny sposób, możesz sobie z nimi poradzić. Jest on przeznaczony dla osób, które szukają skutecznych i naturalnych metod, jak w prosty sposób pozbyć się nadmiaru masy ciała i...