Zarys historii filozofii greckiej - Izydora Dąmbska - Książka | Gandalf.com.pl
Ulubione
Kategorie

Zarys historii filozofii greckiej

książka

 • Wydawnictwo Daimonion
 • Oprawa miękka
 • Ilość stron 178
 • GRATIS! Do każdego zamówienia zakładka mola książkowego!
 • Dostępność niedostępny

Zarys historii filozofii greckiej - opis produktu:

Dążność do zdobywania wiedzy, tak charakterystyczna dla umysłu człowieka, wypływa na ogół z dwóch źródeł. Jednym z nich jest poczucie, że wiedza jest niezbędnym warunkiem skutecznego działania, zwycięskiej walki o byt, drugim potrzeba zaspokajania bezinteresownego popędu do wiedzy, który ogarnia człowieka z chwilą zetknięcia się z czymś niezrozumiałym. I tej właśnie bezinteresownej ciekawości, tej pasji szukania odpowiedzi na pytanie: co to jest i dlaczego zawdzięcza głównie swe powstanie rozległy gmach wiedzy ludzkiej. Odczuwali to być może starożytni Grecy, gdy tym samym mianem oznaczali i umiłowanie wiedzy i jego owoc wiedzę: jedno i drugie zwano filozofią. Z czasem, w miarę rozwoju a w związku z tym w miarę wyodrębniania się poszczególnych nauk, zakres wyrazu filozofia zaczai ulegać zmianie, a wyraz sam coraz to inne przybierać znaczenia. Oznaczano nim niekiedy naukę, która określa podstawy i granice naszej wiedzy i bada zasadnicze pojęcia, zakładane przez nauki szczegółowe (np. pojęcie zmiany, czasu, przyczyny, itp.), niekiedy naukę, której zadaniem jest poznanie istoty bytu i wytworzenie ogólnego poglądu na świat. Były czasy, w których wyraz `filozofia` znaczył tyle, co nauka o wartościach etycznych`, a nawet tyle, co praktyczna mądrość życiowa`, `umiejętność sztuki życia`. To znowu, mówiąc o filozofii, miano na myśli wyłącznie teorię nauk. A obok tych prób ustalenia przedmiotu filozofii jako jednolitej jakiejś umiejętności pojawia się i utrzymuje uparcie zwyczaj, który każe nazywać mianem `filozofii`dość, na pozór przynajmniej, różnorodną grupę nauk - mianowicie: teorię poznania, logikę, metafizykę, psychologię, etykę i estetykę. Izydora Dąmbska

Książka Zarys historii filozofii greckiej pochodzi z wydawnictwa Daimonion. Autorem książki jest Izydora Dąmbska. Należy do gatunków: historia, starożytność, nauki humanistyczne, filozofia, filozofia starożytna, historia filozofii. Książka Zarys historii filozofii greckiej liczy 178 stron. Jej wymiary to 133 x 203.
S
Szczegóły

Recenzje
image Nie wiesz, czy kupić? Sprawdź recenzje
Książka
Zarys historii filozofii greckiej

4.4/5 ( 12 ocen )
 • 5
  9
 • 4
  1
 • 3
  1
 • 2
  0
 • 1
  1

Zaloguj się i napisz recenzję na min. 700 znaków. Akceptując regulamin bierzesz udział w cotygodniowym plebiscycie. Do wygrania kupon 50 PLN i 15 punktów klienta.

imię, nazwisko lub nick:
Twoja ocena:
Twoja recenzja:
Wprowadź tekst z obrazka:

W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.

Podobał Ci się ten tytuł? Zainspirował Cię? A może nie zgadzasz sie z autorem, opowiedz nam o tym, opisz swoje doznania związane z lekturą.