Wypędzanie ducha Hitlera - Taylor Frederick - Książka | Gandalf.com.pl
Ulubione
Kategorie

Wypędzanie ducha Hitlera (twarda)

Okupacja i denazyfikacja Niemiec

książka

 • Wydawnictwo Czarne
 • Oprawa twarda
 • Ilość stron 464
 • GRATIS! Do każdego zamówienia zakładka mola książkowego!
 • Dostępność niedostępny
 • Okazje na książki w promocji!

Wypędzanie ducha Hitlera, Okupacja i denazyfikacja Niemiec - opis produktu:

Nazizm był ideologią siły. Przegrana nie wchodziła w grę. Jednak w pewnym momencie większość Niemców zrozumiała, że nie będzie zwycięstwa, jeśli nie nastąpi cud.

Zbliżający się do granic Niemiec alianci oczekiwali fanatycznego oporu. Dlatego od początku chcieli, by naród niemiecki zrozumiał, że został całkowicie pokonany. Naloty miały na celu przede wszystkim likwidację obiektów wojskowych i przemysłowych, ale także wywołanie poczucia ostatecznego upadku państwa. Zniszczenia osiągnęły rozmiary niemal apokaliptyczne.

Roosevelt przekonywał: "Bezwarunkowa kapitulacja nie oznacza zniszczenia narodu niemieckiego, ale oznacza zniszczenie [...] filozofii opartej na podboju i ujarzmianiu innych narodów". Wtórował mu Churchill: "Bezwarunkowa kapitulacja daje zwycięzcom wolną rękę. Nie oznacza to, że mają prawo zachowywać się jak barbarzyńcy ani że chcą wymazać Niemcy spośród wolnych narodów Europy".

Jednak ci Niemcy, którzy zdawali sobie sprawę ze skali nazistowskich okrucieństw w okupowanej Europie, nie mieli powodów ufać nieprzyjacielskim żołnierzom, stukającym do bram ich ojczyzny.

Opowieść o początkach niemieckiej transformacji zaczyna się w ogniu wojny. Chociaż alianci mieli ogólne wyobrażenie o tym, co będą musieli zrobić po przejęciu kontroli nad wrogim państwem, ich strategia istniała tylko w ogólnym zarysie i musiała być obmyślana na gorąco.

Kraj podzielono na cztery strefy okupacyjne i wprowadzono nowe zasady organizacji powojennego świata. Nadejście pokoju nie położyło bynajmniej kresu nieszczęściom. Wiele spraw potoczyło się gorzej, wiele lepiej, niż ktokolwiek mógł się spodziewać.

Frederick Taylor to jeden z najbłyskotliwszych historyków piszących w dzisiejszych czasach. Jego książka na temat muru berlińskiego jest prawdziwie fascynująca, nigdy nie będzie miała sobie równych i zasługuje na to, by przeczytał ją każdy, kto żył w czasach zimnej wojny. Nie mniej fascynująca jest jego nowa książka, "Exorcising Hitler", opisująca zapoczątkowaną w 1945 roku denazyfikację Niemiec.

"Newsweek"

Ważna... naprawdę godna polecenia... wypełnia istotną lukę w anglojęzycznej historii Niemiec.

"Wall Street Journal"

Taylor jest obdarzony darem relacjonowania historii w żywy sposób, różnorodnie ilustrując ją wydarzeniami i szczegółami... bardzo pouczająca opowieść.

"Los Angeles Times"

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Język oryginału: Angielski
Tłumaczenie: Hanna Pustuła-Lewicka
Autorzy okładek: Agnieszka Pasierska/Pracownia Papierówka

Książka Wypędzanie ducha Hitlera Okupacja i denazyfikacja Niemiec, pochodzi z wydawnictwa Czarne. Autorem książki jest Taylor Frederick. Należy do gatunków: historia, II wojna światowa, powszechna XX wiek. Książka Wypędzanie ducha Hitlera liczy 464 stron. Jej wymiary to 150x230. Oprawa jest twarda.
S
Szczegóły

Książkowe bestsellery z tych samych kategorii

RECENZJE - Książka - Wypędzanie ducha Hitlera, Okupacja i denazyfikacja Niemiec

Zaloguj się i napisz recenzję - co tydzień do wygrania kod wart 50 zł, darmowa dostawa i punkty Klienta.

4.2/5 ( 6 ocen )
 • 5
  4
 • 4
  1
 • 3
  0
 • 2
  0
 • 1
  1

Wpisz swoje imię lub nick:
Oceń produkt:
Napisz oryginalną recenzję: