Książkowe bestsellery z tych samych kategorii

Wszystko zależy od przyimka

książka

Wydawnictwo Agora
Oprawa miękka
  • Dostępność niedostępny

Opis produktu:

Wszystko zależy od przyimka - Jerzy Bralczyk, Jan Miodek, Andrzej Markowski w rozmowie z Jerzym Sosnowskim Jak mówić po ludzku i po polsku w epoce internetu, sms-ów, głupich reklam i bełkotliwych mediów, opowiada profesorskie - Czy muzycy z The Beatles to bitelsi, czy bitlesi?
- Dlaczego `wykonuję`, a nie `wykonywuję`?
- Do czego zobowiązuje nas etykieta, a do czego netykieta?
- Co zrobić, kiedy minister jest ministrą?
- Dlaczego my, Polacy, `imprezujemy`, ale nie `sportujemy`?
- Czy polski przetrwa angielską inwazję? ....oraz wszystko, co chcielibyście wiedzieć o współczesnym języku polskim, a nie macie kogo zapytać.

Miodek
Psychologicznie byłoby to nie do zniesienia, gdybyśmy nie mogli czasem powiedzieć: `weź se to i daj mi spokój`!

Markowski
Czy wulgaryzmy to błędy językowe? Nie, chyba że ktoś wyraz na `ka` napisze przez o z kreską. Wówczas jest to błąd ortograficzny. Wulgaryzmy to błędy kulturowe.

Bralczyk
Język ma gorączkę. Ze wszystkim przesadzamy. Nie można już się czymś interesować, nie można mieć zainteresowań, tylko pasję trzeba mieć. Nie możemy się czymś niepokoić, tylko od razu nas to bulwersuje.
S
Szczegóły
Dział: Książki
Wydawnictwo: Agora
Oprawa: miękka
Okładka: miękka
Wprowadzono: 09.10.2019

RECENZJE - książki - Wszystko zależy od przyimka

4.5/5 ( 8 ocen )
  • 5
    7
  • 4
    0
  • 3
    0
  • 2
    0
  • 1
    1

Akazasona

ilość recenzji:243

brak oceny 22-10-2015 22:39

Czy książka-wywiad trzech językoznawców może być ciekawa? I to jeszcze jak. Oderwać się od niej nie mogłam.
Bralczyk, Miodek, Markowski. Zacne grono. Ogromna wiedza, ale i - całe szczęście! - niezadufane osobowości. Panowie dostali kilka tematów, których starali się trzymać, przynajmniej na początku. A że nagle z języka przeskakujemy na filozofię czy socjologię...
W książce "Wszystko zależy od przyimka" otrzymałam potężną dawkę ciekawostek, kilka interesujących idei do przemyślenia (np. jak będzie wyglądał język polski za kilkaset lat? Czy stworzymy wspólny ogólnoświatowy język, a polski będzie pełnił rolę jedynie dialektu?). Momentami było śmiesznie, czasami tajemniczo. I to wszystko w otoczeniu pięknego, poprawnego słownictwa.
Sięgnięcie po tę pozycję było świetnym pomysłem. Gorąco polecam.

Rozalia

ilość recenzji:863

brak oceny 15-12-2016 15:25

Ta książka jest jednocześnie pouczająca, inteligentna i rozbrajająco urocza, a przez to - co to dużo mówić - ociera się o geniusz. Te same cechy są właściwie samym rozmówcom obecnym w tomie, czyli profesorom Bralczykowi, Markowskiemu i Miodkowi. Jeśli zastanawialiście się kiedyś, co by się stało, gdyby kwiat polskiego językoznawstwa zasiadł do wspólnej rozmowy na temat polszczyzny - oto odpowiedź. Zapis wspólnych debat, przekomarzań i starć jest dla czytelnika niewyczerpanym źródłem rozrywki, ale i specjalistycznej wiedzy. Co istotne, jest to książka nie tylko dla polonistów (choć jako reprezentantka środowiska muszę przyznać, że dla nich szczególnie), ale i dla każdego, kto lubi (lub chce) świadomie używać ojczystego języka. Poszczególne rozdziały, w tym o języku potocznym, zapożyczeniach, reklamie czy wulgaryzmach, otwierają oczy na kwestie, nad którymi zazwyczaj brakuje nam głębszego namysłu. Co ważne, profesorowie nie bawią się w moralizatorów, ale raczej rozważają, żartują i dogryzają sobie wzajemnie. Lektura obowiązkowa!