Książkowe bestsellery z tych samych kategorii

Wespazjan (twarda)

książka

Wydawnictwo Napoleon V
Oprawa twarda
  • Dostępność niedostępny

Opis produktu:

To historia sukcesu, jak wyraźnie zaznacza średniowieczna tradycja mówiąc o szlachetnym cesarzu. W wydanej w 1483 roku powieści (w języku francuskim, hiszpańskim i portugalskim) Wespazjan cierpi na trąd, a święta Weronika leczy go swoją chustą, cesarz następnie zdobywa Jerozolimę, mszcząc się za Chrystusa każe Żydów i Piłata, aż w końcu nawraca całe Imperium na chrześcijaństwo.
Powodzenie Wespazjana, na tle upadku pierwszej dynastii cesarskiej w Rzymie jest przedmiotem pierwszych czterech rozdziałów tej książki. Można powiedzieć, że nowy senator Wespazjan kontynuował swoją karierę pod rządami cesarzy z dynastii julijsko-klaudyjskiej: Tiberiusem, Caius (Caligula przyp. tłum.), Claudiusem i Neronem (14-68). Zebrane przez niego doświadczenie sprawiło, że stało się ono użyteczne w czasie upadku dynastii i dzięki temu uniknął on niebezpieczeństw. Przeżył zawirowania polityczne, jak i trudną kampanię w Brytanii (rozdział I-II), pojawił się w 67 roku jako dowódca wybrany przez Nerona, po to, by przywrócić Judeę w granice cesarstwa (rozdział III). Przybył tam, aby dowodzić trzema walczącymi wówczas legionami, a także by zawrzeć sojusz z namiestnikiem tak Syrii, jak i Egiptu, którzy mieli pięć legionów, w czasie kiedy cesarze 68-69 walczyli o przetrwanie (rozdz. IV.1). Sukces jego zależał od niego, od tego czy jest w stanie zmobilizować legiony, a także pojedyncze osoby zajmujące kluczowe stanowisko w wojsku oraz administracji cywilnej poprzez chłodną kalkulację, strach lub wykorzystując ambicję po prostu korzystając z różnych elementów perswazji (rozdz. IV.2).
S
Szczegóły
Dział: Książki
Wydawnictwo: Napoleon V
Oprawa: twarda
Okładka: twarda
Wprowadzono: 19.07.2019

RECENZJE - książki - Wespazjan

4.2/5 ( 11 ocen )
  • 5
    8
  • 4
    0
  • 3
    1
  • 2
    1
  • 1
    1

voy

ilość recenzji:1

24-03-2020 22:05

Bardzo słaba pozycja, główna postać książki ginie w natłoku pobocznych informacji , nadmiernych przypisów i opinii różnych badaczy i to wyrażanych w jakichś drugorzędnych kwestiach tłumaczenie też pozostawia wiele do życzenia (niewiadoma dlaczego jako źródła podaje się w polskiej wersji Suetonius, Tacitus zamiast Swetoniusz czy Tacyt ale już Wespazjan jest jako Wespazjan anie Wespasianus to tylko jeden z irytujących przykładów) Podsumowując po przeczytaniu książki moja wiedza na temat tej ciekawej i ważnej w historii starożytnego Rzymu postaci jaką niewątpliwie był Wespazjan nie poszerzyła się wcale i przyznam że mocno przymuszałem się aby doczytać ją do końca dlatego też zdecydowanie odradzam jej lekturę.