Wariatka z Komańczy / Maria Nurowska 21,71 zł | Książka w Gandalf.com.pl
Kategorie
 • image

Wariatka z Komańczy (miękka)

książka

 • Wydawnictwo Prószyński i S-ka
 • Oprawa miękka
 • Ilość stron 272
 • GRATIS! Do każdego zamówienia zakładka mola książkowego!
 • Wysyłamy w 24h - 48h + czas dostawy

Wariatka z Komańczy - opis produktu:

Maria Nurowska powraca z nową powieścią o niezwykłej kobiecie, wspaniałej artystce; jedni ją uwielbiają, inni się jej boją, jeszcze inni nazywają wariatką z Komańczy...
Marta Kohn, znana malarka, wyjeżdża na krótki urlop w Bieszczady, chce odpocząć od warszawskiego życia, które w niezwykłej ciszy i wolno płynącym czasie coraz bardziej się od niej oddala. Z każdym dniem upewnia się, że chce tu pozostać. Ta decyzja zmieni jej życie, ale nie tak, jak tego oczekiwała. Do Komańczy przyjeżdża bowiem trójka francuskich architektów, którzy mają zrekonstruować spaloną osiemnastowieczną cerkiew. Po burzliwych początkach znajomości Marta zostaje żoną jednego z nich - i oboje wyjeżdżają do Lwowa, gdzie Jean-Paul będzie nadzorował prace nad renowacją siedemnastowiecznego kościoła. Życie we Lwowie jest względnie normalne, ale o kilkaset kilometrów dalej toczy się okrutna wojna, w którą Marta zostaje zamieszana. Przez pół roku będzie więziona w piwnicach merostwa w Ługańsku, a to wystarczająco dużo czasu, aby przemyśleć swoje życie, pełne wzlotów i upadków, cierpienia i miłości.

Maria Nurowska urodziła się 3 marca 1944 roku w niewielkiej wsi w województwie podlaskim; jest jedną z najchętniej czytanych i najbardziej znanych polskich powieściopisarek. Jej książki podbijają serca kolejnych pokoleń czytelników.

inne wydania :

produkt cyfrowy
 • -10%

E-book

S
Szczegóły

Książkowe bestsellery z tych samych kategorii

 • -22%
Podróż ludzi Księgi, Olga Tokarczuk

Olga Tokarczuk

twarda
29,57 zł 37.91
 • -37%
Dziewięcioro nieznajomych

Liane Moriarty

miękka
28,29 zł 44.90
 • -35%
Horyzont

Jakub Małecki

miękka
26,00 zł 39.99
 • -41%
Róża wiatrów

Agnieszka Krawczyk

miękka
23,49 zł 39.81
 • -34%
Nieczyste więzy

K.N. Haner

miękka
26,33 zł 39.90
 • -42%
Marzycielka

Katarzyna Michalak

miękka
23,07 zł 39.77

Maria Nurowska - przeczytaj też

 • -18%
Bohaterowie są zmęczeni

Maria Nurowska

twarda
32,64 zł 39.81
 • -59%
Dziesięć godzin

Maria Nurowska

twarda
14,31 zł 34.91
 • -43%
Nie strzelać do organisty

Maria Nurowska

twarda
21,61 zł 37.91
 • -41%
Pamiętnik znaleziony w Katyniu

Maria Nurowska

twarda
22,37 zł 37.91
 • -8%
Panny i wdowy Tom I

Maria Nurowska

miękka
36,62 zł 39.81
 • -8%
Panny i wdowy Tom IV Ewelina

Maria Nurowska

twarda
38,55 zł 41.90
 • -42%
Sprawa Niny S.

Maria Nurowska

pocket
9,12 zł 15.74

Zobacz również

 • -30%
Zjazd absolwentów

Guillaume Musso

miękka
27,16 zł 38.81
 • -36%
Kolejne 365 dni

Blanka Lipińska

miękka
25,48 zł 39.82
 • -15%
Kolory pawich piór

Jojo Moyes

miękka
33,81 zł 39.77
 • -42%
Kołysanka z Auschwitz

Mario Escobar

twarda
23,01 zł 39.66
 • -35%
Jeszcze się kiedyś spotkamy

Magdalena Witkiewicz

miękka
25,89 zł 39.84
 • -35%
Serotonina

Michel Houellebecq

miękka
29,24 zł 44.99
 • RRecenzje
 • Książka
 • Wariatka z Komańczy
4.4/5 ( 7 ocen )
  5
  5
  4
  0
  3
  2
  2
  0
  1
  0
imię, nazwisko lub nick:
Twoja ocena:
Twoja recenzja:
Wprowadź tekst z obrazka:

W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.

Uwaga!!! Nie jesteś zalogowany. zaloguj się by zgłosić recenzję do konkursu i mieć szansę na wygraną w cotygodniowym plebiscycie!

brak oceny

Iwona

 • 17-11-2015
 • 09:24

Maria Nurowska w swojej najnowszej powieści ?Wariatka z Komańczy? poprzez pryzmat życia głównej bohaterki pokazuje nam sprawy, którymi wszyscy aktualnie żyjemy. Wspomina Katyń (ten z II wojny światowej i ten współczesny), wojnę na Ukrainie, adopcje na odległość afrykańskich dzieci, a także kwestie związane ze zwierzętami. Jest to wielowymiarowa powieść, która każdego z nas nakłoni do chwili refleksji.

Marta Kohn, główna bohaterka powieści to niezwykła kobieta po przejściach. Z zamiłowania artystka szukająca swojego miejsca na ziemi. Jednak od momentu, kiedy zamieszkała w niewielkiej, bieszczadzkiej miejscowości jest nazywana Wariatką. Miano przylgnęło do niej z uwagi na to, że jej zachowanie nie wpisuje się w utarte w hermetycznej społeczności kanony, a także ze względu na jej zamiłowanie do psów, które uważa za lepsze istoty niż ludzie.

Martę poznajemy w momencie, gdy zostaje wplątana w ostatnie wydarzenia na Krymie. W czasie pobytu w prowizorycznym więzieniu w Ługańsku wspomina najważniejsze momenty w swoim życiu. Od wczesnego dzieciństwa, po małżeństwo z francuskim architektem zajmującym się rekonstrukcją zabytków. Życia Marty w żadnym wypadku nie można nazwać łatwym. Przeciwności losu sprawiły, że zbudowała wokół siebie mur, który ciężko teraz przebić.

Możecie się teraz zastanawiać, co polska artystka, żona Francuza robiła na terenie okupowanym przez rebeliantów w czasie najgorszej zawieruchy wojennej? Jednak tego nie mogę Wam zdradzić. Jeśli chcecie przekonać się, co się wydarzyły, czy Marta wydostała się z niewoli i znalazła miłość swojego życia, sięgnijcie po książkę.

Maria Nurowska stworzyła fascynującą opowieść o nietuzinkowej kobiecie. Marta ma silny charakter, a jednocześnie buduje wokół siebie mur ochronny przed ludźmi. Jej postać przyciąga uwagę i sprawia, że książka nabiera zupełnie innego wymiaru. Akcja powieści przebiega dwutorowo ? współcześnie i we wspomnieniach bohaterki. Wszystko jest przedstawione w przystępny, ciekawy sposób. Jak już napisałam na początku, autorka w opowieść o życiu Marty wplata aktualne wydarzenia, o których mówi cały świat. Książka jest o tyle uniwersalna, że można ją również odnieść do ostatnich zamachów w Paryżu, gdyż przedstawiane w niej prawdy dotyczą powszechnego zła, którego sprawcą jest człowiek. W powieści dużo miejsca jest też poświęconego zwierzętom. Główna bohaterka czynnie wspiera fundację działającą na rzecz zwierząt, pomaga w schronisku i ma cztery psy.

Wariatka z Komańczy to książka skłaniająca do refleksji. Porusza tematy ważkie, niezwykle aktualne i jednocześnie ponadczasowe. Warto po nią sięgnąć i zapoznać się z przemyśleniami głównej bohaterki oraz autorki (w książce przywołany jest jej list otwarty do Prezydenta Rzeczpospolitej Polski) i podjąć dyskusję rozpoczętą na kartach powieści.

http://czytajac.pl

Czy recenzja była pomocna?
brak oceny

werka777

 • 1-11-2015
 • 06:38

Każdy z nas niesie jakiś własny bagaż doświadczeń. Ciężki czy lekki, momentami potrafi uprzykrzyć nam życie, bo niektórych złych wspomnień niestety nie da się tak łatwo pozbyć. Potrafimy narzekać na swój los, ale i brnąć do przodu z wysoko podniesioną głową. Warto jednak zawsze mieć świadomość tego, że nie jesteśmy sami, a wokół pełno nieszczęścia dotykającego innych. Często taki bywa już nasz los. Niezwykle obszerną walizkę trudnych do zaakceptowania sytuacji niesie ze sobą także Marta, bohaterka najnowszej książki Marii Nurowskiej ? ?Wariatka z Komańczy?. Nieoszczędzana przez życie od najmłodszych już lat, swoją postacią pisze historię, której nie w sposób przyjąć do siebie bez większych emocji. Zapraszam więc w głąb lektury wydanej przez jedną z najpopularniejszych polskich autorek.

Kilkuletnia Marta spędza dzieciństwo u boku siostry bliźniaczki i mało opiekuńczej matki. Fakt, że los przedwcześnie pozbawił jej ojca jest jednak niczym w porównaniu z tym, że dom, w którym mieszka, staje się miejscem intymnych schadzek obcych ludzi. Wkrótce jednak szala goryczy przelewa się, więc kiedy Marta wraz z siostrą padają ofiarami molestowania seksualnego, dokonanego przez partnera matki, dziewczynki trafiają do domu dziecka. Niestety płynące wolno lata wcale nie przynoszą jej należnej rekompensaty. Marta wychodzi za mąż, ale na wskutek samotnego wyjazdu do Francji i walk rozgrywanych na terytorium Polski, zostaje odseparowana od własnego kraju na długi czas. Kiedy powraca, już nic nie jest takie samo. Bogdan, współmałżonek, ma bowiem córeczkę, której matką okazuje się jej rodzona siostra. Brnąc w przyszłość, Marta trafia w końcu do Komańczy. To właśnie tam, uznana za wariatkę, ma szansę pomyśleć o swoim życiu, często niestety niełatwym. To jednak nie koniec wrażeń, bo poznawszy nowego męża kolejny raz zmienia miejsce zamieszkania. Jej nowy dom, Lwów, szykuje jej najtrudniejszy do przebycia sprawdzian. Marta zostaje wmieszana w rozgrywaną nieopodal miasta wojnę i pojmana przez wroga zostaje uwięziona w mrocznych czeluściach piwnic. Czy wyjdzie z tego cało? Czy życie postanowi ją w końcu oszczędzić? Jak zakończy się jej niebanalna, pełna przykrych doświadczeń i cierpienia historia?

Główna bohaterka książki to postać niezwykle ekscentryczna. Utalentowana malarka, w dzieciństwie zdominowana przez siostrę i grono mało przyjaznych ludzi, na każdym kroku spotyka się z wyzwaniami, których często pada ofiarą. Po wielu upadkach, w jej codzienności pojawiają się wzloty, niestety trwające zbyt krótko, by uczynić ją prawdziwie szczęśliwą. Samotna, często oszukiwana przez tych najbliższych, wiedzie życie przypominające nieustającą tułaczkę, która zamiast zakończyć się odnalezieniem własnej ziemi obiecanej, przynosi kolejne rozczarowania. A jednak uzbrojona w odwagę i cierpliwość Marta z każdej sytuacji potrafi znaleźć wyjście. Czy zatem wariatka z Komańczy to trafie określający ją przydomek?

Akcja powieści rozgrywana jest na dwóch płaszczyznach czasowych. Czytelnik zderza się więc z teraźniejszością powiązaną z pobytem bohaterki w merowskich piwnicach oraz z przeszłością, kiedy to kobieta ?kolekcjonuje? doświadczenia raczej niewarte pozazdroszczenia. Fabuła momentami przypomina więc zagmatwaną i bogatą w różnorakie przeżycia biografię, a tematycznie zahacza o liczne gatunki literackie, stąd dość trudno wpasować tę książkę wyłącznie w jedną kategorię. Jest tutaj miłość, chociaż dalece odbiegająca od romantyzmu, jest też wojna, ludzkie nieszczęścia i tragedie. O czym zatem jest ta książka? O życiu - tym prawdziwym, nieraz trudnym, wyzbytym złudzeń i iluzji.

Maria Nurowska bez ogródek porusza tematy trudne i kontrowersyjne, o których nie każdy odważyłby się pisać. Molestowanie seksualne - niegdyś jeszcze nie tak karalne, jak dziś, wojna na Ukrainie czy wyraźnie negatywnie nakreślone zachowanie Rosjan. Na brak poruszających zagadnień narzekać nie można i momentami aż trudno uwierzyć, że to wszystko dzieje się w życiu jednej osoby, w historii rozegranej na kartach wcale nieprzesadnie obszernej powieści.

Książka funduje czytelnikowi nie tylko mocne wrażenia, ale i podróż krajoznawczą. Idealna dla artystów Francja, niebezpieczna wschodnia Europa czy malownicza Komańcza. Opisy otoczenia z pewnością uaktywniają wyobraźnię, która jednak nie powinna zbytnio przyzwyczajać się do jednej scenerii, bo jak już wiadomo, takowych jest sporo.

?Wariatka z Komańczy? to bardzo specyficzna powieść. Tutaj nic nie zaczyna się wyłącznie w punkcie A i nie kończy na Z. Nie ma też symbolicznego ?była sobie raz pewna kobieta?, zwieńczonego beztroskim zakończeniem. Wątków bowiem pojawia się sporo, a każdy z nich dotyczy wyłącznie jednej osoby. Jest odmiennie, niezwykle i mało banalnie. Ale czy to znaczy, że dobrze? Pani Maria ma bardzo charakterystyczny, mocny styl, dzięki któremu udało się jej wykreować nietuzinkową i wyraźną bohaterkę. Niezaprzeczalny talent autorki albo się kocha, albo za nim nie przepada, toteż Ci, którzy mieli już okazję sięgać po jej powieści, wiedzą, czego mogą się spodziewać.

Mnie osobiście historia Marty naprawdę zainteresowała. Nie byłam jej uczestnikiem i z główną bohaterką nie zżyłam się na tyle, by towarzyszyć jej na każdym kroku, bo całej akcji przyglądałam się jakby z boku - a jednak z niemałym zaciekawieniem. Być może miały na to wpływ liczne fragmenty opisujące przeszłość kobiety, oddzieloną od teraźniejszości szmatem czasu, przez co i ja wyczułam dzielący mnie od niej dystans. Generalnie jednak ?Wariatka z Komańczy? to z wielu powodów tytuł godny zapamiętania. Jeżeli macie ochotę na powieść o życiu, o poszukiwaniu szczęścia wzbogaconym licznymi upadkami, jeżeli kochacie książki, których akcja przez długi czas toczy się w nieodgadnionym kierunku - to jest właśnie to.

Czy recenzja była pomocna?
brak oceny

Anna

 • 26-10-2015
 • 10:25

"Wariatka z Komańczy" to niezwykła opowieść o niezwykłej kobiecie. Bardzo prawdziwa i bardzo "na czasie". Maria Nurowska jest z tego znana, że w swoich książkach umieszcza aktualne wydarzenia, czy ważne dla Polski sprawy. Tym razem bohaterka ociera się o walki toczące się na Ukrainie i zostaje wciagnięta w wir wojennej zawieruchy. Autorka mówi o tym wprost i pokazuje zakłamanie rosyjskich władz, strach i bezsilność pojmanych.
Książka jest genialnie napisana, prosto, ale dosadnie. Jest realna aż do bólu i porywająca. Bardzo cenię panią Marię za jej styl, formę i tematy, które umieszcza w swoich książkach. Jej powieści są bardzo mądre, skłaniają do myślenia i na długo pozostają w sercach i umysłach czytelników.


http://markietanka-mojeksiazki.blogspot.com/2015/10/wariatka-z-komanczy-maria-nurowska.html

Czy recenzja była pomocna?
brak oceny

Malineczka74

 • 24-10-2015
 • 13:14

Nic tak nie sprawia radości czytelnikowi jak przeczytanie najnowszej powieści jego ulubionej Autorki. Na nic tak się nie czeka jak na datę premiery książki, o której się wie, że nas całkowicie zawojuje, oczaruje, zauroczy. Lektura powieści Marii Nurowskiej to dla mnie zawsze czytelnicze święto. Święto, które przeżyłam wczoraj, gdy pochłonęłam powieść "Wariatka z Komańczy". Ocena tej książki w mojej opinii może być tylko jedna - najwyższa i to z dużym plusem. Bo co tu dużo pisać - ta historia jest po prostu fenomenalna! Główną bohaterką jest niezwykła kobieta, artystka, znana malarka, która jest człowiekiem bardzo wrażliwym, kocha zwierzęta i ma nietuzinkową osobowość. Marta Kohn ma siostrę bliźniczkę, wielki talent i artystyczną duszę. Życie chyba nigdy ją zbytnio nie rozpieszczało. Dzieciństwo jej nie było sielankowe i beztroskie. Marta od małego musiała dbać wraz siostrą o swoje interesy i dobro. Pobyt w domu dziecka wymusił szybsze dojrzewanie i był doskonałą szkołą życia. Na szczęście udało się jej rozwinąć swój talent i osiągnąć zawodowy sukces. W życiu osobistym nasza bohaterka przeżywała i wzloty i upadki. Nie można jednak powiedzieć, że Marta miała nudną przeszłość. W ciągu kilkudziesięciu lat przeżyła wiele, doświadczyła szczęścia, spokoju, ale i przełknęła niejedną gorzką pigułkę. Pewnego dnia uciekła od zgiełku miasta i znalazła się w Bieszczadach, a konkretnie w Komańczy. To miał być tylko urlop, jednak pobyt w pięknym miejscu potrwał dużo dłużej... Najnowsze dzieło Nurowskiej to powieść skupiona na losach jednej kobiety. Marta jest postacią bardzo wyrazistą, nietuzinkową i z pewnością często wybiera kontrowersyjne rozwiązania. Zachowuje się specyficznie i jest indywidualistką. Wyróżnia się z tłumu nie tylko tym, że ma talent. Kocha zwierzęta, chyba bardziej niż ludzi. Nie sugeruje się modami, trendami, nie kopiuje innych. Robi to, co uważa za słusznie, słucha się swojego serca i rozumu. Jest i wrażliwa i twarda. Wiem, że wielu takie połączenie wyda się niemożliwe, ale tak właśnie jest. Maria Nurowska stworzyła naprawdę wyjątkową postać, która nie obmywa się do innych bohaterek literatury kobiecej, chociaż też zaszywa się na prowincji. Spod pióra mojej ulubionej Autorki wyszło dzieło wspaniałe, którego akcja toczy się szybko. Książka nie jest zbyt gruba, ale niezwykle treściwa. W jej fabułę mocno wplata się najnowsza historia i fakty których czytelnik był niedawno świadkiem. Akcja książki rozgrywa się we Francji, na Ukrainie, w Polsce, a jej część napisana jest w formie epistolarnej z nutką nowoczesności. Są to po prostu maile pomiędzy Martą a jej partnerem. Lektura ta mocno wbiła się w moją pamięć. Momentami przypomniała mi książki z cyklu Imię twoje czy powieść "Nakarmić wilki". Jestem w pełni przekonana, że tę historię pokochają rzesze fanów Marii Nurowskiej. Jestem też pewna, że grono miłośników prozy autorki "Domu nad krawędzią" znacznie się poszerzy po spotkaniu z jej najnowszą książką. Jej przeczytanie polecam każdemu bez względu na płeć, wiek i poglądy na życie. Wierzcie mi na słowo, to książka jedyna w swoim rodzaju, wybitna, ambitna. Nie pozwólcie by jej lektura Was ominęła.

Czy recenzja była pomocna?

Ciekawe pomysły Gandalfa

 • 35.92 zł
  33.04 zł

  A jeśli to naprawdę ja jestem najsłabszym ogniwem? Kiedy człowiekowi wydaje się, że jest tylko on i reszta świata, że wszyscy są przeciwko niemu, często ma rację, ale równie często nie ma. Zuzanna sama siebie nazywa sandwich woman - babka-kanapka. Jest uwięziona między wspomnieniami o nieżyjącej...

 • O radości pisania najcelniej powiedziała w swoim wierszu Wisława Szymborska. Jest to radość wynikająca z kreowania światów, owego "wydania drugiego, poprawionego", zależnego od wyobraźni twórcy. Ktoś, kto próbował pisać, czuje na czym polega możność utrwalania, "zemsta ręki...

 • 23.94 zł
  14.85 zł

  Wariatka Agnieszki Chrzan to niezwykła opowieść o wkraczającej w dorosłość Ani. Główna bohaterka jest tuż przed maturą, do której chce się rzetelnie przygotować, ale musi jednocześnie borykać się z problemami osobistymi - nieobecnością ojca, który rozstał się z jej matką i nie utrzymuje z córką...

 • 33.21 zł
  28.23 zł

  Pisarka Joanna stara się wrócić do siebie po ciężkich przeżyciach związanych ze śmiercią męża. Ale ponura rzeczywistość szpitala psychiatrycznego tylko pogłębia jej fatalny stan. Otumanioną lekami, zrezygnowaną kobietę wyrywa z apatii dopiero egzemplarz książki, który przynosi jej tajemniczy młody...