Ustawa o obligacjach. Komentarz - Rafał Paweł Woźniak - Książka | Gandalf.com.pl
Ulubione
Kategorie

Ustawa o obligacjach. Komentarz (miękka)

Krótkie Komentarze Becka

książka

 • Wydawnictwo C.H.Beck
 • Oprawa miękka
 • Ilość stron 282
 • GRATIS! Do każdego zamówienia zakładka mola książkowego!
 • Dostępność niedostępny

Ustawa o obligacjach. Komentarz, Krótkie Komentarze Becka - opis produktu:

Polski rynek obligacji nieskarbowych - emitowanych na podstawie ustawy z 29.6.1995 r. o obligacjach (t.j. Dz.U. z 2014 r. poz. 730 ze zm.) - charakteryzuje niezadowalający poziom rozwoju. Do najsłabiej rozwiniętych segmentów tego rynku i generalnie krajowego rynku kapitałowego należy segment długoterminowych papierów dłużnych emitowanych przez przedsiębiorstwa niefinansowe. Tymczasem w rozwiniętych gospodarkach najważniejszym źródłem finansowania rozwoju przedsiębiorstw, obok kredytów bankowych i emisji akcji, pozostaje emisja obligacji, dlatego też wynikła potrzeba uchwalenia nowej ustawy o obligacjach (druk sejmowy 2735).

Zakładanym długofalowym celem interwencji ustawodawczej jest wsparcie rozwoju rynku długoterminowych nieskarbowych papierów dłużnych. Nowa ustawa o obligacjach z 28.11.2014 r. zakłada stworzenie warunków do tego, aby emisja obligacji komercyjnych mogła pełnić rolę dodatkowego, w stosunku do kredytów bankowych, źródła pozyskania kapitału.

Ustawa o obligacjach, mimo kompleksowej nowelizacji w 2000 r., nie uwzględniała potrzeb rynku kapitałowego, dlatego też konieczne było opracowanie projektu nowej ustawy o obligacjach, która w odniesieniu do obowiązujących regulacji wprowadza zmiany polegające na:

umożliwieniu dokonywania skutecznych zmian w stosunku zobowiązaniowym wynikającym z obligacji - zostaną stworzone podstawy do ustanawiania i działania zgromadzenia obligatariuszy;
rozszerzeniu zakresu instrumentów, które będą dostępne dla emitenta - zostaną wprowadzone obligacje podporządkowane oraz obligacje wieczyste;
rozstrzygnięciu wątpliwości towarzyszących obowiązującym regulacjom.

Poza wskazanymi zmianami o charakterze zasadniczym, w ustawie znalazły się postanowienia, które w ustawie o obligacjach z 1995 r. nie występowały, ale okazały się niezbędne do wprowadzenia nowych regulacji. Przykładem jest regulacja dotycząca warunków emisji.

Dodatkowo należy wskazać, że ustawa o obligacjach z 2014 r. zawiera szereg zmian o charakterze porządkującym i dostosowującym. W celu zwiększenia czytelności ustawy został wprowadzony podział przepisów na rozdziały, w których pogrupowane zostały regulacje dotyczące określonych instytucji. Natomiast dla zapewnienia spójności wprowadzono zmiany polegające na ujednoliceniu zastosowanych określeń.

Oprócz omówienia najważniejszych kwestii poruszanych w literaturze przedmiotu zamiarem autora jest również aby Komentarz miał wymiar praktyczny. Komentarz jest przeznaczony przede wszystkim dla osób stosujących w praktyce przepisy ustawy. Będzie mógł być również pomocny w procesie dydaktycznym dla studentów prawa i administracji oraz wszystkich zainteresowanych zagadnieniami z zakresu obligacji

Książka Ustawa o obligacjach. Komentarz Krótkie Komentarze Becka, pochodzi z wydawnictwa C.H.Beck. Autorem książki jest Rafał Paweł Woźniak. Należy do gatunków: nauki społeczne, prawo, inne. Książka Ustawa o obligacjach. Komentarz liczy 282 stron. Jej wymiary to 121x192. Oprawa jest miękka.
S
Szczegóły
 • Dział: Książki
 • Kategoria: nauki społeczne,  prawo,  inne
 • Wydawnictwo: C.H.Beck
 • Oprawa: miękka
 • Okładka: miękka
 • Wymiary: 121x192
 • Ilość stron: 282
 • ISBN: 978-83-255-6880-1
 • Wprowadzono: 15.05.2015

Recenzje
image Nie wiesz, czy kupić? Sprawdź recenzje
Książka
Ustawa o obligacjach. Komentarz, Krótkie Komentarze Becka

4.4/5 ( 5 ocen )
  5
  4
  4
  0
  3
  0
  2
  1
  1
  0

Zaloguj się i napisz recenzję na min. 700 znaków. Akceptując regulamin bierzesz udział w cotygodniowym plebiscycie. Do wygrania kupon 50 PLN i 15 punktów klienta.

imię, nazwisko lub nick:
Twoja ocena:
Twoja recenzja:
Wprowadź tekst z obrazka:

W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.

Podobał Ci się ten tytuł? Zainspirował Cię? A może nie zgadzasz sie z autorem, opowiedz nam o tym, opisz swoje doznania związane z lekturą.