Upadek komunizmu w Europie środkowo-wschodniej w perspektywie współczesnych teorii rewolucji - Przemysław Sadura - Książka | Gandalf.com.pl
Ulubione
Kategorie

Upadek komunizmu w Europie środkowo-wschodniej w perspektywie współczesnych teorii rewolucji (miękka)

książka

Upadek komunizmu w Europie środkowo-wschodniej w perspektywie współczesnych teorii rewolucji - opis produktu:

`Nie wszystkie wydarzenia o znaczeniu rewolucyjnym mają charakter rewolucyjny. Czy upadek komunizmu w Europie Środkowo-Wschodniej był rewolucją? Ralf Dahrendorf twierdził, że to pytanie akademickie, istotne dla naukowców, ale nie dla ludzi uwikłanych w wydarzenia. Było dokładnie odwrotnie. Spory dotyczące pojęć opisujących rok 1989 nabrały charakteru mitotwórczego. Wraz z upływem czasu coraz mocniej oddziaływały na świadomość i pamięć historyczną społeczeństw postkomunistycznych. Nie tylko organizowały tożsamości i podziały polityczne, ale także wpływały na zachowania wyborcze.
W swojej pracy nie zamierzałem odpowiadać na pytanie, czy wydarzenia 1989 roku były rewolucją. Interesowało mnie jedynie, czy instrumentarium teorii rewolucji pozwala zaproponować inną narrację opisującą upadek komunizmu. `Przemysław Sadura podjął się niezwykle ambitnego zadania: zinterpretowania upadku komunizmu w perspektywie teorii rewolucji. Cel, jak sobie postawił, trudno osiągnąć, jednak wychodzi z tej próby zwycięsko, a prowokujące do dyskusji sądy i uogólnienia stanowią ewidentną premię i silne punkty książki. Powstała praca socjologiczna podporządkowana wyraźnym założeniom, z oryginalnymi tezami, bardzo dobrze oparta na literaturze, obfita w dobrze dobrany materiał porównawczy, a wreszcie jasno i logicznie skonstruowana i napisana dobrym językiem`.
Prof. dr hab. Andrzej Rychard

`Przemysław Sadura podjął się zadania intelektualnie bardzo ciekawego. Nie napisał historii upadku systemu komunistycznego w Europie Środkowo-Wschodniej, lecz na przykładzie wybranych państw tego regionu zarysował interpretację tego ciągu wydarzeń jako swoistego procesu rewolucyjnego. W zakończeniu autor podejmuje ciekawą próbę teoretycznego wyjaśnienia konsekwencji `rewolucji` w regionie. `Restauracja` dawnego systemu okazuje się w części wynikiem świadomego dążenia reformatorów, w części rezultatem znalezienia się regionu w kręgu światowego systemu kapitalistycznego. Jest to książka dojrzała, wnosząca ważne - co nie znaczy bezsporne - myśli do dyskusji o charakterze przemian pokomunistycznych`.
Prof. dr hab. Jerzy J. Wiatr

Książka Upadek komunizmu w Europie środkowo-wschodniej w perspektywie współczesnych teorii rewolucji pochodzi z wydawnictwa Oficyna naukowa. Autorem książki jest Przemysław Sadura. Należy do gatunków: historia. Książka Upadek komunizmu w Europie środkowo-wschodniej w perspektywie współczesnych teorii rewolucji liczy 272 stron. Jej wymiary to 130x205. Oprawa jest miękka. Publikacja dostępna jest również w formie elektronicznej.
S
Szczegóły
 • Dział: Książki
 • Kategoria: historia
 • Wydawnictwo: Oficyna naukowa
 • Oprawa: miękka
 • Okładka: miękka
 • Wymiary: 130x205
 • Ilość stron: 272
 • ISBN: 978-83-64363-17-7
 • Wprowadzono: 11.06.2015

Książkowe bestsellery z tych samych kategorii

Recenzje
image Nie wiesz, czy kupić? Sprawdź recenzje
Książka
Upadek komunizmu w Europie środkowo-wschodniej w perspektywie współczesnych teorii rewolucji

4.6/5 ( 5 ocen )
  5
  3
  4
  2
  3
  0
  2
  0
  1
  0

Zaloguj się i napisz recenzję na min. 700 znaków. Akceptując regulamin bierzesz udział w cotygodniowym plebiscycie. Do wygrania kupon 50 PLN i 15 punktów klienta.

imię, nazwisko lub nick:
Twoja ocena:
Twoja recenzja:
Wprowadź tekst z obrazka:

W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.

Podobał Ci się ten tytuł? Zainspirował Cię? A może nie zgadzasz sie z autorem, opowiedz nam o tym, opisz swoje doznania związane z lekturą.