Książkowe bestsellery z tych samych kategorii

Tylko dla dziewcząt (twarda)

książka

Wydawnictwo W.A.B.
Oprawa twarda
  • Dostępność niedostępny

Opis produktu:

Gdy masz wielkie o sobie mniemanie, spójrz w kosmos.
Nie płaszcz się - kto się płaszczy, bywa często zadeptany.
Idź przez życie z podniesionym czołem, ale nie z zadartym nosem.
Gorzkie prawdy połyka się z trudnością, ale potem korzystnie się odbijają.
Można być zabawnym, ale nie należy być śmiesznym.
Czy istnieje idealny przyjaciel? - Tak. Interesująca książka. Bierzesz ją także do łóżka i nie wypuszczasz aż nad ranem.

O striptizie, małżeństwie, diablicach i mężu elektronowym. O tym, że nie każdy przybysz z Zachodu jest fajniejszy od polskich chłopców, oraz o tym, jak być piękną w swojej skórze i nie nabawić się "BB-kompleksów". Niemało tu również trafnych obserwacji na temat konfliktów międzypokoleniowych czy damsko-damskich.
Zabawne i lekkie historie mówią jednak przede wszystkim o cichej wojnie, jaka od wieków toczy się między płciami, wojnie, z której kobieta świadoma swojej wartości wychodzi obronną ręką.
Na każdą młodą dziewczynę czyhają pułapki, dlatego Magdalena Samozwaniec podpowiada - bez zbędnego dydaktyzmu, a z humorem - jak można się przed nimi ustrzec. Przekonuje, że być kobietą brzmi dumnie, choć nie zawsze jest to prosta sprawa.


Magdalena Samozwaniec (1894-1972, właśc. Magdalena Kossak) - pisarka, satyryczka, autorka powieści, bajek i wierszy. Przyszła na świat w artystycznej rodzinie Kossaków. Wnuczka Juliusza, córka Wojciecha Kossaka, młodsza siostra poetki Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej, stryjeczna siostra Zofii Kossak-Szczuckiej.
Zadebiutowała powieścią Na ustach grzechu (1922), która jako parodia -Trędowatej - zapoczątkowała jej ogromną popularność. Napisała ponad trzydzieści książek, m.in. Tylko dla kobiet (1946), Tylko dla mężczyzn (1958), Krystyna i chłopy (1969) czy Zalotnica niebieska (1973), portret Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej. Najbardziej znane są jej wspomnienia Maria i Magdalena (1956). W 2009 roku w Wydawnictwie W.A.B. ukazała się niepublikowana wcześniej książka Z pamiętnika niemłodej już mężatki, a w 2011 roku zostały wznowione Kartki z pamiętnika młodej mężatki (pierwsze i dotąd jedyne wydanie w 1926 roku).
S
Szczegóły
Dział: Książki
Wydawnictwo: W.A.B.
Oprawa: twarda
Okładka: twarda
Wprowadzono: 23.01.2012

RECENZJE - książki - Tylko dla dziewcząt

4.6/5 ( 12 ocen )
  • 5
    10
  • 4
    1
  • 3
    0
  • 2
    0
  • 1
    1

Joanna Korneta

ilość recenzji:315

brak oceny 15-02-2012 13:17

Książki Magdaleny Samozwaniec się nie starzeją - świadczą o tym kolejne wznowienia humorystycznych powieści. Autorka, która dała się poznać jako rewelacyjna parodystka popularnych romansów, śmiech wybrała za podstawowy motyw swoich historii. Przetrwała w świadomości zbiorowej jako satyryk, mimo że dziś w jej narracjach widać pewną nieuniknioną egzaltację i silne wpływy czasów oraz obyczajów, które stanowiły jej codzienność. W "Tylko dla dziewcząt" jednak Samozwaniec rozprawia się z kolejnymi mitami na temat dorastających panien. Drwi sobie z zamążpójścia, które jawi się dziewczętom jako najwyższe możliwe do osiągnięcia dobro, testuje kolejnych kawalerów i tworzy dowcipne scenki, dzięki którym może obnażać obłudę epoki oraz głupotę zaangażowanych w cały teatr życia bohaterek. Proponuje portrety panienek niewinnych i wstydliwych, ale też tych, które potrafią nieźle kombinować, żeby przechytrzyć rodziców. Relacje damsko-męskie w ujęciu Samozwaniec są wynaturzone, sportretowane w technice karykatury - ale z lektury wyciągnąć można sporo wniosków, co zaskakujące - aktualnych do dzisiaj. Poza tym książka przynosi oczywiście świetną rozrywkę na wysokim poziomie - inną niż współczesne książki, bo napisaną zupełnie odmiennym językiem. To staje się jej ogromnym atutem.

ilo99

ilość recenzji:2412

brak oceny 7-03-2016 18:51

Nie jest to najlepsza książka napisana przez Magdalenę Samozwaniec, którą czytałam. Lecz w przypadku tej autorki nawet nie najlepsza oznacza przyjemną lekturę. Pisarka ma niezwykle lekkie pióro i bystre oko. A przy tym sposób w jaki przenosi na papier swoje obserwacje jest ujmujący. Oto przykład: ?Obie starsze panie były jeszcze na chodzie, ale karoserie miały już niemodne, mimo iż świeżo polakierowane?. To właśnie charakterystyczny dla pisarki opis postaci, na jaki możemy natknąć się niemalże w każdym rozdziale. A o czym jest książka? To swoisty poradnik dla dziewcząt, w którym na podstawie przykładów mogą przyjrzeć się poglądom na życie swoich koleżanek a może i własnym, widzianym w krzywym zwierciadle. Rozmowy towarzyskie przy stole małżeńskim (?yhm? ze strony męża), ambicje życiowe kobiet (dobrze, to znaczy za duże pieniądze, wydać się za mąż), przyjaźnie między paniami, a także spojrzenie na zmieniające się z biegiem lat obyczaje ? to wszystko znajdziemy w tym zbiorze felietonów. A zachętą do lektury niech będzie to zdanie: ?Widzisz,niuniu, stara żona to taka dosłownie stara torba, musisz z nią podróżować, gdy nie masz innej, ale kiedy można kupić sobie nową... z pięknej świńskiej skóry...?. Zapraszam do sięgnięcia po książkę.