Tomasz z Akwinu jako etyk - Artur Andrzejuk - Książka | Gandalf.com.pl
Ulubione
Kategorie

Tomasz z Akwinu jako etyk (twarda)

książka

 • Wydawnictwo Von Borowiecky
 • Oprawa twarda
 • Ilość stron 164
 • GRATIS! Do każdego zamówienia zakładka mola książkowego!
 • Wysyłamy w 24h - 48h + czas dostawy

Tomasz z Akwinu jako etyk - opis produktu:

Tomasz z Akwinu (1224/25-1274) jako etyk jest kontynuatorem najbardziej tradycyjnej i najstarszej szkoły etycznej, mającej swój początek w nauczaniu Sokratesa (ok. 470 BC 399 BC) oraz w pismach Arystotelesa (384 BC - 322 BC), który z etyki uczynił systematyczną filozofię moralną.

Nie jest więc Tomasz autorem jakieś nowej etyki, wywracającej do góry nogami odwieczne przekonania ludzi o dobru i złu, nie szokuje, nie bulwersuje, ale też nie szasta potępieniami, obcy jest mu elitaryzm moralny, przemawianie do czytelników czy słuchaczy z moralną wyższością. Pozostaje przede wszystkim uczniem Arystotelesa, o którym mówiono, że jest umiarkowany do przesady. Właśnie tego filozofa Tomasz wybrał na swego mistrza.

Jednakże, podobnie jak ma to miejsce w innych działach filozofii, także i w etyce Akwinata nie ogranicza się do powtarzania tez Greka, ale stara się je zinterpretować po swojemu i bardzo wyraźnie to widać w przypadku etyki wbudować w gmach myśli chrześcijańskiej. Nie jest to jednak ? o co często Tomasza oskarżano prymitywne przygięciemyśli Arystotelesa do ortodoksji chrześcijańskiej, ale raczej ukazanie i rozwinięcie punktów zbieżnych obu doktryn. Zbieżności dostrzegał Doktor Anielski bardzo dużo, czego wyjaśnienie jest proste: właśnie filozofię Arystotelesa uważał Tomasz za najbliższą prawdzie, czyli najbardziej adekwatnie opisującą rzeczywistość.

Z kolei w doktrynie katolickiej uznawał prawdę, którą objawił sam Bóg. Nie oznaczało to jednak bezkrytycznego przyjmowania wszystkich tez i poglądów Filozofa. Tomasz bowiem powtarzał, że ?studium filozofii nie jest po to, aby poznać to, co ludzie myśleli, lecz jakby to się miało do prawdy rzeczy?. Ta prawda rzeczy jest także najważniejsza dla Tomasza w jego etyce. Wszystko to staramy się w tej książce ukazać.

Książka Tomasz z Akwinu jako etyk pochodzi z wydawnictwa Von Borowiecky. Autorami książki są Artur Andrzejuk, Izabella Andzrejuk. Należy do gatunków: nauki humanistyczne, filozofia, etyka. Książka Tomasz z Akwinu jako etyk liczy 164 stron. Oprawa jest twarda.
S
Szczegóły

Artur Andrzejuk, Izabella Andzrejuk - przeczytaj też

 • -4%
 • -4%

Recenzje
image Nie wiesz, czy kupić? Sprawdź recenzje
Książka
Tomasz z Akwinu jako etyk

0/5 ( brak ocen )
  5
  4
  3
  2
  1

Zaloguj się i napisz recenzję na min. 700 znaków. Akceptując regulamin bierzesz udział w cotygodniowym plebiscycie. Do wygrania kupon 50 PLN i 15 punktów klienta.

imię, nazwisko lub nick:
Twoja ocena:
Twoja recenzja:
Wprowadź tekst z obrazka:

W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.

Podobał Ci się ten tytuł? Zainspirował Cię? A może nie zgadzasz sie z autorem, opowiedz nam o tym, opisz swoje doznania związane z lekturą.