Książkowe bestsellery z tych samych kategorii

Tego drzewa nie zetniesz

książka

Wydawnictwo Bernardinum
Oprawa miękka
  • Dostępność niedostępny

Opis produktu:

`Tego drzewa nie zetniesz`
Kilkanaście reportaży z Tanzanii, Kenii, Nigerii, Ugandy i Zambii, których tłem są wyjątkowe miejsca i jeszcze bardziej wyjątkowi ludzie. A wokół... wszechobecne czary, przekleństwo dżu-dżu, kanibalizm, politycy, męczennicy, terroryści, walki o wolność, Jezus o kulach, handel ludźmi, kłusownicy, misjonarze i Sybiracy w cieniu góry Meru. `Tygiel, który wrze i wybucha` (Tadeusz Biedzki, `Dziesięć bram świata` `W piekle eboli`). `Pasja Krzysztofa w docieraniu do miejsc leżących daleko od utartych szlaków, umiejętność zjednywania sobie ludzi, ich sympatii i zaufania, wnikliwość dziennikarza zaangażowanego - to wszystko sprawia, że podążając tropem jego opowieści o Afryce poznajemy jej nieznane, bardzo osobiste: raz piękne z raz przygnębiające oblicze` (Beata Tomanek, Radio Katowice).`Polak w Afryce, krainie odległej i obcej, ma dwa wyjścia: może wrócić do domu, lub przyjrzeć się jej mieszkańcom, wsłuchać w ich głos i spróbować zrozumieć świat, który go otacza. Krzysiek wybrał to drugie rozwiązanie. Czy udało mu się dotrzeć do serca afrykańskiej tajemnicy? Pewnie nie. Ale zbliżył się do niej o krok, a to już bardzo wiele. Gorąco polecam!`(Łukasz Wierzbcki, `Rowerem i pieszo przez Czarny Ląd`, `Afryka Kazika`)
Krzysztof Błażyca - reporter, podróżnik, dziennikarz na co dzień związany z redakcją`Gościa Niedzielnego`. Publikuje również w: `Poznaj Świat`, `;Almanach prowincjonalny`, kenijskim `National Mirror`. Współtwórca Fundacji Razem dla Afryki (www.razemdlaafryki.org) wspierającej projekty rozwojowe w Nigerii, Ugandzie, Kenii (edukacja, pomoc medyczna, pomoc ofiarom handlu ludźmi). Autor wystaw fotograficznych poświęconych Afryce (www.dalekojestblisko.pl)

Patroni medialni: GOŚĆ NIEDZIELNY, RADIO EM, POZNAJ ŚWIAT, FUNDACJA RAZEM DLA AFRYKI
S
Szczegóły
Dział: Książki
Wydawnictwo: Bernardinum
Oprawa: miękka
Okładka: miękka
Wprowadzono: 06.11.2015

RECENZJE - książki - Tego drzewa nie zetniesz

4.5/5 ( 11 ocen )
  • 5
    9
  • 4
    1
  • 3
    0
  • 2
    0
  • 1
    1

TravellChick

ilość recenzji:1

brak oceny 2-03-2016 00:00

Afryka jest dla mnie jednym z najbardziej kuszących swoją dzikością i tajemnicą kontynentów. Nie miałam jeszcze okazji wybrać się tam w dłuższą podróż, ale z ogromną przyjemnością zaczytuję się we wszelkiego rodzaju reportażach i dokumentach traktujących właśnie o Afryce. ?Tego drzewa nie zetniesz? zajmuje chyba 1. miejsce w mojej top-liście. Prawdopodobnie dlatego, że to reportaż, któremu bardzo daleko do typowego przewodnika. To kapitalna opowieść o Afryce od środka, o wszelkich jej kontrastach, kulturze i ludziach, do których (bardzo daleko zresztą) dotarł autor.

werka777

ilość recenzji:1

brak oceny 22-01-2016 14:12

Dziewiczo piękna, tonąca w śmieciach, bogata w surowce, uboga w wodę, biedna, ale i naiwna ? Afryka. Kontynent pełen kontrastów, dziwactw, paradoksów i mrocznych odsłon. To właśnie tutaj trafia Krzysztof Błażyca, dziennikarz na co dzień zasilający szeregi redakcji ?Gościa niedzielnego?. Odwiedzając nie jedno państwo, a pięć ? dotyka kultury o wielu podłożach i obliczach, kolekcjonując wspomnienia tak różniące się od tych, które wiążą się z pobytem w Polsce czy innych krajach Europy. Jeżeli macie ochotę na poznanie Afryki od tej nieco bardziej przerażającej strony i jeżeli ciekawią Was historie z czarami w tle ? poznajcie ?Tego drzewa nie zetniesz?, czyli książkę Krzysztofa Błażyca, która zrodziła się z niezapomnianych wrażeń dostarczonych przez Czarny Ląd.

Tanzania, Kenia, Zambia, Nigeria, Uganda ? państwa pochłonięte atakami terrorystów, konfliktami zbrojnymi i wiarą w nadprzyrodzone moce, z którymi da się współpracować. Pokonując setki kilometrów, polski dziennikarz obserwuje życie jakże różniące się od tego, które prowadzimy, trafiając właśnie tam, gdzie niebezpieczeństwo i śmierć czyhają na każdym kroku. Stając oko w oko z nietypowymi sytuacjami i słuchając opowieści przebywających w Afryce rodaków, Krzysztof poznaje historie przypominające naładowany emocjami scenariusz thrillera ? a jednak od takowego różnie je fakt, że okazują się prawdziwe. Wciąż aktualny handel ludźmi, rytualne mordy, prostytucja, wojna i opętanie będące na porządku dziennym ? to tylko garść tego, o czym możecie przeczytać na łamach ?Tego drzewa nie zetniesz?. Czy Afryka może Was czymś jeszcze zaskoczyć? Z pewnością kryje wiele nieznanych Wam twarzy, których część macie okazję teraz poznać.

Czy uwierzycie, że na świecie wciąż żyją ludzie będący w stanie zabić człowieka myśląc, że to przyniesie im szczęście? Czy wiecie, że w Afryce wzbudzający strach czarownik cieszy się szacunkiem gdyż inni tkwią w przekonaniu, że odpowiednią klątwą może zesłać na nich chorobę lub śmierć? Jak osądzilibyście prostytutki, które oddają swoje ciało nie po to, by cieszyć się bogactwem, ale by mieć co jeść - uprawiając seks nawet za karton mleka. Czy odważnie deklarowalibyście swoją wiarę wiedząc, że co jakiś czas katolicy płoną za to żywcem bądź giną ścinani maczetami? Czy teraz Afryka wydaje się Wam taka banalna? Czy poznając ułamek jej mrocznej strony wybralibyście się w jej głąb, celebrując swawolną przygodę? Krzysztof Błażyca odkrywa przed nami ludzi, których wychowanie w odmiennej kulturze pozbawia nas możliwości ich osądu, a my dowiadujemy się, że Afryka nie zawsze bywa czarująca, ale czasami niebezpiecznie przepchana czarami.

Zagłębiając się w treści książki ?Tego drzewa nie zetkniesz? postawicie stopę na Ulicy Diabła w Zambii, natkniecie się na polski cmentarz w Ugandzie, poznacie Waszych rodaków? którzy swoje życie poświęcili właśnie Afryce, służąc pomocą jej obywatelom. Dowiecie się czym jest straszliwe dżu-dżu, otrzecie się o sekty, zobaczycie jak łatwo można handlować ludźmi i doszkolicie się nieco w historii afrykańskich państw ? bo ta, kolorowana krwią i cierpieniem, do dzisiaj odbija niemałe piętno na całej miejscowej ludności.

Krzysztof Błażyca sporą część książki tworzy w oparciu o historie zasłyszane od polskich misjonarzy, którzy właśnie tam, tysiące kilometrów od naszego kraju raczą go własnymi doświadczeniami. Znając Afrykę od podszewki, mając styczność z jej najbardziej dziwacznymi zwyczajami, dzielą się tym, czego nie zobaczy na co dzień trafiający na Czarny Ląd podróżnik. Stąd wszystkie ich opowieści mają bezcenną wartość, a przekaz, jaki sobą niosą ? nieraz bywa szokujący. Nieco mniej korzystnie wypadają przeplatające się z owymi ciekawostkami wzmianki o przeszłości Afryki. Znane osobistości, politycy, szanowane osoby duchowne i wojny. Bez tego obraz odległego kontynentu nie byłby pełen, niemniej jednak ja nie do końca przepadam za tego typu faktami. Wolę żywą historię ? tę, która ma miejsce właśnie teraz.

?Marian, 15
Obrzezali mnie, kiedy miałam 13 lat. Płakałam całe dnie, ale to nie było najgorsze. Następnie powiedzieli mi, że jestem teraz kobietą i muszę wyjść za mąż za bardzo starego mężczyznę. Jego zapach był okropny. Wydawało się, że lubił mnie ranić.?

Jak ostatecznie oceniam książkę? Korzystnie. Bo dotąd nie spotkałam się jeszcze z publikacją o Afryce przedstawiającą ów kontynent głównie w świetle rytuałów, czarów oraz innych niebezpieczeństw. A że lubię poprzyglądać się wywołującym dreszczyk strachu, autentycznym wydarzeniom z bezpiecznej odległości ? czuję się usatysfakcjonowana. Nie mogę pominąć także obecności przepięknych fotografii, dzięki którym udało się autorowi uchwycić niepowtarzalne i nacechowane różnymi emocjami chwile. W tej publikacji ich pełno, a towarzysząc treści pomagają wyobraźni stworzyć poprawny obraz danych sytuacji i wydarzeń. Jeżeli lubicie literaturę podróżniczą, a temat Afryki wciąż bardzo Was nurtuje ? przeczytajcie tę książkę.