Książkowe bestsellery z tych samych kategorii

Słowacki Raj

książka

Wydawnictwo Agencja TD
Oprawa miękka
  • Dostępność niedostępny

Opis produktu:

Słowacki Raj (Slovensky raj) położony jest w południowo-wschodniej części Rudaw Słowackich (Slovenski rudohorie), które składają się z kilku części. Jedną z nich jest Kras Spisko-Gemerski, w skład którego wchodzi Słowacki Raj i Planina Murańska (Muranska planina). Opisywany obszar ograniczony jest od północy linią kolejową Żylina-Koszyce, na wschodzie drogą Nowa Wieś Spiska-przełęcz Grajnar-Hnilec, na południu doliną rzeki Hnilec i na zachodzie drogą Puste pole-Vernar-Hranovnica-Vydrnik. Zajmuje on powierzchnię ok. 20 tys. ha, która znajduje się na terenie powiatów: Nowa Wieś Spiska i Poprad. Najwyższym punktem w jego centralnej części jest Havrania skala (1153 m), zaś w południowo-zachodniej części Velka Knola (1266 m). Najniższym miejscem jest dolina Hornadu w rejonie Masy - przysiółka Smizan - ok. 466 m. Średnia wysokość szczytów, grzbietów górskich i płaskowyży zawiera się w przedziale 800-1000 m n.p.m.
Słowacki Raj, zwany przez geografów Górami Straceńskimi, jest przedłużeniem strefy wapieni triasowych Planiny Murańskiej w kierunku północno-wschodnim. Z tego względu, jak również ze względów hipsometrycznych, nie jest uważany za przedłużenie łańcucha niżnotatrzańskiego, z którym styka się na przeł. Vernar, ale za wybitnie wyodrębniający się subregion Rudaw. Słowacki Raj na zachodzie sąsiaduje z pasmem górskim Niżne Tatry (Nizke Tatry), na południu z centralną częścią Rudaw Słowackich (Slovenske rudohorie) - pasmami Stolicke vrchy i Volovske vrchy, a na północy i północnym wschodzie z doliną Hornadu.
Południową część Słowackiego Raju, oprócz doliny Hnilca, tworzą szczyty:
Cierna hara (1152 m), Honzovske (1172 m), Ondrejisko (1271 m) i przeł. Besnik (994 m). Północnym skrajem tego obszaru przebiega grzbiet, który wznosi się ponad dolinę Hornadu. Zaczyna się on przy ujściu potoku Velka Biela voda do Hornadu - szczytem Zelena hara (654 m), następnie biegnie przez szczyty: lhrik (651 m), Majerska (645 m), Ludmanka (666 m), Hradisko (561 m) i kończy się w miejscu, gdzie Hornad opuszcza obszar Słowackiego Raju szczytem Skala (552 m).

Słowacki Raj to obszar, który łączy w sobie trzy formy reliefu: krasowy, rzeczny i krasowo-rzeczny. Relief krasowy reprezentują krasowe płaskowyże: Glac, Geravy, Skala i Pele, posiadające wiele wspólnych cech, do których zaliczyć można przede wszystkim charakter płaszczyznowy, obecność krasowych jam i uwałów.
Występują tu obficie podziemne zjawiska krasowe, m.in. korytarze i jaskinie (Medvedia jaskyfia, Zlató diera, Ruiovó jaskyfia, Stratenskó jaskyfia). Charakterystyczne jest również łagodne nachylenie warstw zorientowanych na północny zachód.
S
Szczegóły
Dział: Książki
Wydawnictwo: Agencja TD
Oprawa: miękka
Wprowadzono: 28.03.2006

RECENZJE - książki - Słowacki Raj

4.6/5 ( 7 ocen )
  • 5
    5
  • 4
    1
  • 3
    1
  • 2
    0
  • 1
    0