RUCHY / Sławomir Shuty | Książka w Gandalf.com.pl
Ulubione
Kategorie
przeczytaj fragment

RUCHY (twarda)

książka

RUCHY - opis produktu:

 RUCHY to powieść, w której metafizyczny dramat splata się z groteskowym zapisem delirycznych wizji i pijackich opowieści, czas się rozgałęzia, tożsamości mnożą, a fabuła grzęźnie w obłędzie jak w galarecie.
Miasto widziane z okna sprawia wrażenie tandetnej makiety.
W centrum lokal taneczno-rozrywkowy oraz park, zwany laskiem, gdzie podejrzane indywidua, wiedzione mrocznym instynktem swojego zboczeństwa, przychodzą w sobie tylko wiadomych celach. W tej rzeczywistości ludzie poruszają się chaotycznie niczym pierwotniaki w kropli brudnej cieczy. Ich życie składa się z bezsensownych Ruchów. Wieczorne nakładanie makijażu, pijaństwo, tańce godowe, obłapywanie się w ubikacji, plotki, dyszenie przez telefon, kopulacja, masturbacja, fałszywe uśmiechy i infantylne marzenia. Jednak któregoś dnia rzeczywistość rozkleja się na łączach, a przez szczeliny zaczyna się sączyć galaretowata szarawa maź. Miasto okazuje się nawet nie makietą, ale kałużą bliżej nieokreślonego lepkiego świństwa na kuchennej podłodze. I tylko Ruchy trwają w najlepsze.
Shuty, z właściwą sobie inwencją językową, zaprawia narrację lawiną perwersyjnych fraz i brawurowym słowotwórstwem. Przerażający bezsens istnienia znajduje wyraz w totalnym szaleństwie języka.

Z recenzji poprzednich książek autora:

Wśród młodych twórców groteskowych opowiadań, które mają bawić, Shuty bawi mnie najbardziej, a czasem nawet myślę, że jedynie.
(Kinga Dunin, Res Publica Nowa)

Zwał to ładunek wybuchowy dalece bardziej niebezpieczny niż Wolna Trybuna i Wojna polsko-ruska razem wzięte; to zdumiewający poemat prozą, wobec którego książka Masłowskiej jest czytanką dla młodzieży; to literacki eksperyment, który mógłby się stać kultową książką dezerterów ze społeczeństwa konsumpcji, to dzieło wywrotowe, maniakalne, zaraźliwe.
(Wojciech Kuczok)

Wszyscy, którym w polskiej młodej literaturze brakowało autora naprawdę wkurzonego na rzeczywistość, powinni natychmiast sięgnąć po Zwał. Sławomir Shuty nie uznaje żadnych świętości i bez pardonu rozprawia się ze społeczeństwem, dla którego konsumpcja stała się religią.
(Bartosz Marzec, polityka.pl)

To dzieło wulgarne i wywrotowe. Szalenie zjadliwe i skrajnie lewackie. Chropowate i nieprzyjemne w lekturze. Ale potrzebne. Dla otrzeźwienia.
(Dariusz Nowacki, Gazeta Wyborcza)

Spora porcja dobrej prozy nieprzyjemnej w lekturze.
(Marek Zaleski, polityka.pl)

Sławomir Shuty (ur. 1973), pisarz, fotograf, autor filmów undergroundowych, happener. Autor tomu opowiadań Nowy wspaniały smak (1999) i Cukier w normie (2002), powieści Bełkot (2001), a także pierwszej polskiej powieści hipertekstowej Blok. Na podstawie opowiadań z Cukru w normie w teatrze Łaźnia Nowa z Nowej Huty powstał spektakl w reżyserii Bartosza Szydłowskiego. W 2004 roku nakładem W.A.B. Sławomir Shuty wydał powieść Zwał, nagrodzoną Paszportem Polityki za literacki słuch, za pasję i odwagę w portretowaniu polskiej rzeczywistości. Na podstawie Zwału powstał spektakl w reżyserii Emilii Sadowskiej, wystawiony przez Teatr Polski w Poznaniu. Ukazał się również rosyjski przekład Zwału. Najnowsze książki autora to zbiór wczesnych opowiadań uzupełniony o nowe utwory Cukier w normie z ekstrabonusem (W.A.B. 2005) oraz Produkt Polski (2005). Shuty publikował m.in. w Rastrze, Lampie i Iskrze Bożej, Brulionie, stale współpracuje z Ha!artem.

inne wydania :

produkt cyfrowy
 • -35%

E-book

Ruchy - epub

Sławomir Shuty

18,97 zł 29.19
S
Szczegóły
 • Dział: Książki
 • Wydawnictwo: W.A.B.
 • Oprawa: twarda
 • Okładka: twarda
 • Wymiary: 123x195
 • Ilość stron: 264
 • ISBN: 978-83-7414-404-9
 • Wprowadzono: 02.04.2008

Książkowe bestsellery z tych samych kategorii

 • -33%
Teraz albo nigdy

Szymon Hołownia

miękka
23,44 zł 34.99
 • -33%
 • -10%
Wiedźmin Tom 1-8 Komplet

Andrzej Sapkowski

pakiet
270,00 zł 300.00
 • -25%
Rumcajs

Vaclav Ctvrtek , Radek Pilar

twarda
33,79 zł 45.06
 • -20%
Pestki

Anna Ciarkowska

twarda
31,85 zł 39.81
 • -34%
Księgi Jakubowe, Olga Tokarczuk

Olga Tokarczuk

twarda
46,02 zł 69.73
 • RecenzjeRecenzje
 • Książka
 • RUCHY
4.4/5 ( 10 ocen )
  5
  8
  4
  0
  3
  1
  2
  0
  1
  1

Uwaga!!! Nie jesteś zalogowany. zaloguj się by zgłosić recenzję do konkursu i mieć szansę na wygraną w cotygodniowym plebiscycie!

imię, nazwisko lub nick:
Twoja ocena:
Twoja recenzja:
Wprowadź tekst z obrazka:

W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.

brak oceny

Aleksandra Tetera

olexandr(at)interia.pl
 • 16-07-2008
 • 23:27

Najnowsza książka Shutego to słownik wyrażeń określających płeć, których przykłady wstyd tu wymieniać. Dosłowny i metaforyczny obraz kopulacji, RUCHomy portret orgii. Geneza słowa „Ruchy” ma zapewne związek z po-ruszaniem się, ale akcja powieści Shutego wskazywałaby raczej na żargonowy czasownik, bezpośrednio związany z aktem płciowym, czyli ruch... Jednak to kolejna przewrotność, bo ruch jest w tej książce pozorny, a już na pewno nie uświadczymy żadnego kroku w przód, bo jeśli już zdarzają się tu jakieś „Ruchy” to są one wykonywane jedynie pod kątem sexualnym. Bohaterowie są jakby zawieszenie w próżni, poddają się regresowi lub krążą po błędnej orbicie wciąż wracając do punktu wyjścia. „Ruchy”- tytuł nadany ku chwale ironii, bo w „[...]h” niemal nic się nie porusza. Jak pisze autor: „ludzie postradali swoje wektory ruchu”, stoją w miejscu, grzęznąc w kałużach własnych ekstrementów. Turpizm pożera świat., a „nieszczęścia paradują parami”.
Shuty w swej twórczości przekręca nie tylko pojedyncze litery, czy słowa, on drwi z całych idiomów. Także konstrukcje dialogów toną w oparach nonsensu. Pisarz w usta bohaterów włożył podstępne słowa, które kpią z nich samych:
„ – Czemu jesteś smutna, o światło mego serca?
- Myślę, że nie chcę myśleć o tym, o czym nie myślę, ale nie chcąc o tym myśleć, właśnie o tym myślę...
- To nie myśl ,że nie chcesz myśleć.
- Ale wówczas będę o tym myśleć...
Zabrakło mu słów na te słowa(...)”
Tutaj absurd króluje nad logiką. Do jednych i tych samych drzwi pasują dwa różne klucze: od wejścia i wyjścia .„Ruchy” to książka napisana językiem swawoli, która w zależności od preferencji czytelnika może stać się dla niego pieszczotą, bądź torturą.
Obok językowej zabawy jednym z symbolicznych bohaterów powieści jest duchowa ślepota. Shuty staje się naocznym świadkiem tej ślepoty. Ta książka to historia notorycznych knajpiarzy, wiecznie zdegustowanych degustatorów trujących trunków, którzy modlą się na clubbingowych ołtarzach wielkomiejskich salonów. Mężczyźni noszą tajemnicze imiona, takie jak: Dulda, Borda, Pardwa, czy Ditko. Na kobiety woła się pospoliciej: Mariolka, Lilka, Gocha i Kacha. Fragmenty ich mętnej biografii to opowieść o podstarzałej młodzieży, która przy pomocy godowego tańca tworzy kolejną ułudę związku lub przynajmniej umila sobie wieczór masturbacją w zaciszu podstolika. Na ulicy Shuty’ego ślepe zaułki nie mają końca....
Tylko czasami w podłym tunelu przemknie jakieś światełko, maleńkie, acz uchwytne. I Wtedy choć przez moment istnieje wrażenie, że świat stoi otworem. Oczywiście po chwili okazuje się, że owy otwór jest zbyt wąski, by przez niego przejść. Pozostaje jedynie podglądanie prawdziwego życia przez szparę. Zupełnie jak dzieci, które przyczajone pod sypialnią rodziców przez dziurkę od klucza w napięciu obserwują „Ruchy”.Czy recenzja była pomocna?
image

Rekomendowane

 • -34%
Źródło Jak zmienić swoje życie na lepsze

Tara Swart

twarda
26,33 zł 39.90
 • -34%
Żywica

Ane Riel

twarda
26,33 zł 39.90
 • -20%
Niebo na uwięzi

Christina Leunens

miękka
31,92 zł 39.90
 • -31%
Skaza / Wada

Robert Małecki

pakiet
34,35 zł 49.77
 • -31%
Parabellum Tomy 1, 2 i 3

Remigiusz Mróz

pakiet
54,99 zł 79.70
 • -48%
Kluseczka / Pudding

Julie Murphy

pakiet
25,88 zł 49.77

Ciekawe pomysły Gandalfa

 • Czy rozwijające się na naszych oczach chrześcijańskie ruchy charyzmatyczne są czymś bezprecedensowym w historii Kościoła? Zaskakuje z pewnością skala i dynamizm, jaki ich rozwój przybiera. Czy są one jednak absolutną nowością? Niniejsza książka stara się znaleźć odpowiedź na postawione pod ich...

 • 44.10 zł
  40.13 zł

  Nie po raz pierwszy grupa lubelskich politologów, skupionych wokół prof. dr hab. Marii Marczewskiej-Rytko, reaguje na doniosły problem polityczny współczesnego świata we właściwy dla naukowców sposób. Reaguje, publikując książkę. Nie zadowala się analizami i komentarzami dziennikarskimi, z natury...

 • 35.90 zł
  27.28 zł

  W określonych momentach dziejowych filozofia przeradza się w myśl emancypacyjnego ruchu społecznego, a nawet rewolucji, stając się ich integralną częścią; w innych momentach natomiast, nawet zrodzona z ruchu emancypacyjnego czy rewolucji, potrafi z biegiem czasu zwrócić się przeciwko nim i stać się...

 • 39.81 zł
  38.61 zł

  Dynamiczny rozwój nowych ruchów społecznych, powstających w odpowiedzi na pojawiające się problemy i zagrożenia, skłonił autorów niniejszej publikacji do pogłębionej analizy zjawiska. Jej celem jest usystematyzowanie i ocena doświadczeń związanych z tymi ruchami, diagnoza ich obecnego stanu w...

 • Metoda Gestów Obrazujących Ruchy Artykulatorów (GORA) powstała po to, aby wesprzeć terapię logopedyczną dzieci z zaburzoną kinestezją artykulacyjną, jako pomoc w rozwiązaniu problemów w czuciu ułożenia narządów artykulacyjnych. Gesty wizualizują wybrane cechy artykulacyjne głosek, co pozwala małym...

 • Książka jest przekładem z języka angielskiego. Wyjaśnia podstawy teoretyczne i pokazuje praktyczne przykłady zastosowania metod kinezjologii edukacyjnej, której autorka jest twórczynią. Metoda ta zdobywa sobie coraz więcej zwolenników na całym świecie. Pierwsza i jedyna w Polsce publikacja na ten...