Residentiae tempore belli et pacis - Piotr Lasek - Książka | Gandalf.com.pl
Ulubione
Kategorie

Residentiae tempore belli et pacis (miękka)

Materiały do badań i ochrony założeń rezydencjonalnych i obronnych

 • Promocja
  image-promocja

książka

 • Wydawnictwo Instytut Sztuki PAN
 • Oprawa miękka
 • Ilość stron 328
 • GRATIS! Do każdego zamówienia zakładka mola książkowego!
 • Wysyłamy w 3 - 5 dni + czas dostawy
 • Dostępność Ostatnie sztuki u dostawcy
  Ostatnie sztuki produktu u dostawcy.
  Spróbujemy go dla Ciebie sprowadzić.
  W przypadku braku tej pozycji, zamówienie zostanie zrealizowane bez niej.
 • Okazje na książki w promocji!

Residentiae tempore belli et pacis, Materiały do badań i ochrony założeń rezydencjonalnych i obronnych - opis produktu:

Publikacja stanowi drugi tom serii wydawniczej Materiały do badań i ochrony założeń rezydencjonalnych i obronnych, zainaugurowanej w 2015 roku (Renovatio et restitutio, Instytut Sztuki PAN, Warszawa). Prezentowany tom poświęcono pamięci prof. Leszka Kajzera, mentora, nauczyciela, głównego twórcy polskiej kastellologi. Zamysłem redaktorów serii było stworzenie przestrzeni porozumienia między przedstawicielami różnych dyscyplin humanistyki, a także innych dziedzin nauki, zajmujących się obiektami o charakterze rezydencjonalnym lub rezydencjonalno-obronnym, przede wszystkim zamkami i pałacami.

Książka ma przybliżyć wielorakie spektrum funkcji podobnych założeń w okresie między XV a końcem XVIII stulecia. Zawarte niej artykuły podnoszą problematykę związaną z rolą rezydencji w różnorodnych realiach. W przypadku obiektów o metryce późnośredniowiecznej funkcje mieszkalne, reprezentacyjne i administracyjne zazwyczaj szły w parze z obronnością. Murowany zamek w niepowołanych rękach z bezpiecznej siedziby pana feudalnego mógł zmienić się w gniazdo rozbójników lub ośrodek działalności fałszerskiej. Wymagałoby to interwencji panującego władcy. W innych wypadkach umocniona siedziba zapewniała bezpieczeństwo w razie napaści. Wraz z rozwojem broni palnej możliwości te stawały się coraz bardziej iluzoryczne, o czym przekonali się na własnej skórze obrońcy zamku w Gołańczy. Częstokroć zanik funkcji obronnych wiązał się ze stopniowym rozwojem części mieszkalnej i reprezentacyjnej danej budowli. Tak stało się np. w przypadku zamku płockiego. Jednak w większości omawianych tu założeń o metryce późnośredniowiecznej lub wczesnonowożytnej, wyraźną cezurą są zniszczenia wojenne II wojny północnej, zwanej potopem szwedzkim.

Pojęcie rezydencjonalności nie łączy się jedynie z samymi murami siedziby. To także jej wyposażenie w meble, rzeźby, obrazy, książki i inne przedmioty, nie tylko upiększające czy ułatwiające życie, ale stanowiące dowód gustu i statusu społecznego właścicieli. To także otoczenie budowli mieszkalnej - ogrody (później zaś także parki), zwierzyńce, wodotryski, wreszcie zaś cała infrastruktura pomocnicza, bez której nie sposób rozpatrywać funkcji rezydencji w okresie jej tryumfu i rozkwitu - w czasach pokoju.

Książka Residentiae tempore belli et pacis Materiały do badań i ochrony założeń rezydencjonalnych i obronnych, pochodzi z wydawnictwa Instytut Sztuki PAN. Autorami książki są Piotr Lasek, Piotr Sypczuk. Należy do gatunków: albumy, architektura, nauki humanistyczne, kulturoznawstwo, muzyka. Książka Residentiae tempore belli et pacis liczy 328 stron. Jej wymiary to 165x240. Oprawa jest miękka.
S
Szczegóły

RECENZJE - Książka - Residentiae tempore belli et pacis, Materiały do badań i ochrony założeń rezydencjonalnych i obronnych

Zaloguj się i napisz recenzję - co tydzień do wygrania kod wart 50 zł, darmowa dostawa i punkty Klienta.

0/5 ( brak ocen )
 • 5
 • 4
 • 3
 • 2
 • 1

Wpisz swoje imię lub nick:
Oceń produkt:
Napisz oryginalną recenzję: