Książkowe bestsellery z tych samych kategorii

Ponętna, uległa, akuratna...

Ideał i wizerunek kobiety polskiej pierwszej połowy XIX wieku

książka

Wydawnictwo Impuls
Oprawa miękka
  • Dostępność niedostępny

Opis produktu:

W pierwszej połowie XIX wieku na rynku wydawniczym zaczęło pojawiać się coraz więcej pozycji mających charakter porad, dyrektyw, kierowanych do coraz szerszego kręgu odbiorców. Pozycje te miały najczęściej formę książkową, choć zdarzały się też broszurki czy nawet kilkustronicowe utwory wierszowane (...).
Zdecydowana większość poradników złożona była z rad i dyrektyw, w niektórych jednak były same zakazy i upomnienia. Na ich podstawie można wnioskować, jakie zachowania uznawane były za `nieobyczajne`. Natomiast rady zawarte w tego typu piśmiennictwie były swego rodzaju odpowiedzią na społeczne zapotrzebowanie (...). Prawdopodobnie największym powodzeniem wśród młodych dziewcząt cieszyły się poradniki savoir-vivre?u. W takich pozycjach zamieszczane były wszystkie możliwe porady dotyczące poprawnego zachowania się w towarzystwie. Każda młoda panienka chciała `zabłysnąć`, być akceptowana, podobać się. Opanowanie zaś `sztuki podobania się` miało przynieść konkretne efekty - w przypadku młodych dziewcząt chodziło o zdobycie upragnionego, wymarzonego męża. Inne cele przyświecały kobietom dojrzałym, sięgającym po kodeksy obyczajowe. Mężatki szukały w nich rad, jak stworzyć szczęśliwą rodzinę, utrzymać miłość męża na wysokim poziomie, zapewnić sobie jego dozgonną wierność
i troskliwość, odpowiednio wychować dzieci; gospodynie zaś - jak stworzyć idealne, dobrze funkcjonujące gospodarstwo domowe. Znaczna część poradników poświęcona była zagadnieniom związanym z troską o zdrowie, higienę ciała i zawierała wskazówki kosmetyczne oraz konkretne przepisy na poprawienie urody.
Książka składa się z pięciu rozdziałów. Rozdział pierwszy stanowi próbę ukazania życia kobiet w pierwszej połowy XIX wieku. W kolejnych czterech rozdziałach przedstawiono ideał kobiety pierwszej połowy XIX wieku. Rozdziały te powstały na podstawie poradników wydanych w języku polskim w latach 1800-1863. W książce zamieszczono dużo oryginalnych cytatów oddających klimat epoki. WYDANIE 2010
S
Szczegóły
Dział: Książki
Wydawnictwo: Impuls
Oprawa: miękka
Okładka: miękka
Wprowadzono: 29.05.2010

RECENZJE - książki - Ponętna, uległa, akuratna..., Ideał i wizerunek kobiety polskiej pierwszej połowy XIX wieku

4.4/5 ( 10 ocen )
  • 5
    7
  • 4
    1
  • 3
    1
  • 2
    1
  • 1
    0

Oficyna Wydawnicza Impuls

ilość recenzji:103

brak oceny 18-04-2018 11:49

Przeznaczeniem kobiety jest być aniołem, pocieszycielem rodu ludzkiego", ?niewiastą ulegać umiejącą", która ma ?więcej rozsądku niż dowcipu", ?pomocnicą, a nie zawalidrogą". Kobieta idealna jest zadbana, pracowita, pobożna, wierna, pełna miłości, cierpliwości, zawsze uśmiechnięta i zadowolona, grzeczna, cicha, serdeczna... Ta lista cnót nie ma końca. Taka miała być kobieta w XIX w. i, niestety, taki wizerunek bywa do dziś przekleństwem wielu przedstawicielek płci pięknej.
A skąd kobieta przed prawie dwustu laty czerpała wiedzę o życiu? Kto podpowiadał szlachciankom, mieszczankom, ziemiankom, wieśniaczkom, jak stać się idealną córką, siostrą, znaleźć męża, być wzorową żoną, matką i gospodynią? W latach 1800 ? 1863 ukazało się na ziemiach polskich ponad 200 poradników i innych utworów o charakterze poradnikowym. Niewiasta mogła znaleźć tu wszystko ? od porad dotyczących ciała, zdrowia, urody, po ducha, religię, moralność i edukację. Największym wzięciem cieszyły się poradniki savoir vivreu. Jak właściwie stać, siedzieć, chodzić, ubierać się, opanować sztukę ?podobania się". Jak znaleźć męża, choć, jak pisała nieoceniona Klementyna Hoffmanowa: ?sto razy lepiej niewieście nie iść wcale za mąż niż pójść źle".
?Ponętna..." to wielobarwny portret kobiety XIX w. Ta książka z podtytułem ?Ideał i wizerunek kobiety polskiej pierwszej połowy XIX wieku" jest pasjonująca, rzetelnie napisana i chwilami naprawdę zabawna - jak choćby we fragmencie o farbowaniu włosów na czarno. Trzeba było do tego zgromadzić 20 wielkich pijawek, ugotować je w ?kwarcie wody", poczekać 40 dni aż zgniją, potem dodać do nich olejek z jagód brzozowych i ocet i pozostawić jeszcze na 10 dni. Zalecano także ? uwaga ? ?myć wszystkie zęby, a nie tylko przednie".