Książkowe bestsellery z tych samych kategorii

PIĘKNO I SMUTEK WOJNY (twarda)

Dwadzieścia niezwykłych losów z czasu światowej pożogi

książka

Wydawnictwo Znak
Oprawa twarda w obwolucie
  • Dostępność niedostępny

Opis produktu:

Dotknij prawdziwej historii!
20 autentycznych postaci, 220 krótkich rozdziałów.
To oni, a nie politycy i generałowie, tworzyli wielką historię. Poczuj wszystkim zmysłami okrucieństwo i bezsens wojny. Poznaj zapach prochu i smak wojennej miłości. Weź udział w samobójczym natarciu, stań przed zbuntowanym batalionem i odwiedź oficerski burdel.
Piękno i smutek wojny to absolutnie unikatowa historia I wojny światowej w 220 krótkich rozdziałach. Peter Englund w mistrzowski sposób połączył barwną, niemal literacką narrację z historyczną erudycją godną największych mistrzów. Ta rewolucyjna książka stawia pod znakiem zapytania sposób, w jaki do tej pory pisano książki historyczne.

`Prawdziwe osiągnięcie dziennikarstwa historycznego.
Publishers Weekly

`Czyta się ją niczym najlepszą powieść. Tyle tylko, że to rzecz jasna nie powieść, ale historia prawdziwych ludzi i prawdziwych wydarzeń.`
Peter Graves, Swedish Book Review


Peter Englund (ur. 1957) studiował archeologię, historię i filozofię. Obecnie zajmuje się głównie pisarstwem historycznym. Każda jego książka staje się światowym bestsellerem. W Polsce ukazały się jak dotąd: Połtawa, Niezwyciężony i Srebrna maska. Autor pełni funkcję sekretarza Akademii Szwedzkiej, która m.in. przyznaje Nagrody Nobla.

Tłumaczenie: Emilia Fabisiak
S
Szczegóły
Dział: Książki
Wydawnictwo: Znak
Oprawa: twarda w obwolucie
Okładka: twarda
Wprowadzono: 10.11.2011

RECENZJE - książki - PIĘKNO I SMUTEK WOJNY, Dwadzieścia niezwykłych losów z czasu światowej pożogi

4.5/5 ( 2 oceny )
  • 5
    1
  • 4
    1
  • 3
    0
  • 2
    0
  • 1
    0

Paulina

ilość recenzji:142

brak oceny 7-03-2012 11:36

Książkę skończyłam czytać już jakiś czas temu. Długo myślałam nad tym co mogłabym o niej napisać. W mojej głowie kotłowały się tysiące myśli, o tym jak wtedy wyglądał świat i z czym musieli borykać się młodzi ludzie. Wojna przecież nigdy nie jest dobra, zawsze niesie ze sobą cierpienie, śmierć, rozstania, lecz z drugiej strony w sercach ludzi budzi się coś.... pięknego. Wiem, że brzmi to dość dziwnie, ale tylko to w tym momencie przychodzi mi na myśl. Stają się oni bardziej dojrzali, odważni, rodzi się w nich współczucie i chęć niesienia pomocy, a także przynależność do pewnej wspólnoty.

Książka ta, opisuje losy 20 autentycznych postaci, którzy zapisali się na kartach historii I wojny światowej. Czyta się ją niejako jako wykład rzekę, a z drugiej strony niczym pasjonującą powieść. To prawie 600 stron poruszającej i zmuszającej do refleksji przeprawy przez, jak podaje okładka - "dwadzieścia niezwykłych losów z czasów światowej pożogi". Najmłodsza bohaterka ma lat 12 i jest uczennicą, dla której wojna oznacza koniec dzieciństwa. Najstarszy to 45 letni chirurg polowy w armii amerykańskiej. Większość jednak ma 20-23 lata i być może właśnie dlatego lektura tej książki była dla mnie zwyczajnie wstrząsająca.

Uważam, że ta elegancko wydana pozycja literacka może być pięknym prezentem nie tylko dla miłośników historii. Jestem pewna, że będzie wspaniałą lekturą dla młodych i starszych czytelników, niezależnie od płci.

ulster

ilość recenzji:92

brak oceny 19-01-2012 13:56

Jednym z przytoczonych epizodów w książce Petera Englunda jest kłótnia między niemieckim żołnierzem i eskortowanym francuskim jeńcem. Jak się okazało obaj byli profesorami a przedmiotem kłótni były odmienne stanowiska wobec staroprowansalskiego wiersza. Ta nie zajmująca nawet połowy strony tragikomiczna sytuacja idealnie odzwierciedla charakter książki – historie zwykłych ludzi, którzy wyrwani przez możnych świata zostali wrzuceni w wir wojny i poddani nieludzkim doświadczeniom, którym muszą sprostać, by przetrwać. W tym wszystkim starają się przeżyć i zachować choć część znanej im sprzed wojny normalności. Świetna książka, skupiająca się na zwykłych ludziach, w których wojna uderza zawsze na początku i najbardziej dotkliwie.