Książkowe bestsellery z tych samych kategorii

Okrążyć słońce

książka

Wydawnictwo Znak
Oprawa miękka
  • Dostępność niedostępny

Opis produktu:

Poruszająca opowieść o bezgranicznej wolności i pasji.

Początek XX wieku. Trzyletnia Beryl Markham przeprowadza się wraz z rodzicami na farmę w Kenii. To miejsce szybko staje się jej domem, a członkowie plemienia Kipsigis przewodnikami po nowej i dzikiej krainie.

Wychowywana samotnie przez ojca Beryl szybko wyrasta na niezależną i silną kobietę. Nie boi się niczego. Z wyjątkiem miłości.
Kiedy poznaje Karen Blixen i jej kochanka, Denysa Fincha Hattona, jej życie zmienia się na zawsze. Uwikłana w miłosny trójkąt, odnajduje w sobie pasję, która wzniesie ją ku słońcu.

Okrążyć słońce to oparta na faktach historia Beryl Markham, kobiety, która daleko wyprzedziła swoje czasy. Pionierki lotnictwa, treserki koni, skandalistki i buntowniczki uwikłanej w miłosną relację tak doskonale upamiętnioną w Pożegnaniu z Afryką. Paula McLain powraca z kolejną znakomitą książką o kobiecie, która zawsze żyła według swoich zasad.

Paula McLain - amerykańska pisarka i poetka. Okrążyć słońce to kolejna po bestsellerowej Paryskiej żonie powieść tej uwielbianej przez krytyków i czytelników autorki, chwalonej za niezwykły styl w budowaniu wielowymiarowych portretów niezwykłych kobiet. Książka niemal natychmiast znalazła się na szczytach list bestsellerów - tylko w ciągu pierwszego miesiąca sprzedano ponad 100 000 egzemplarzy powieści.


S
Szczegóły
Dział: Książki
Wydawnictwo: Znak
Oprawa: miękka
Okładka: miękka
Wprowadzono: 27.05.2016

RECENZJE - książki - Okrążyć słońce

4.3/5 ( 4 oceny )
  • 5
    2
  • 4
    1
  • 3
    1
  • 2
    0
  • 1
    0

Magnolia044

ilość recenzji:193

brak oceny 30-11-2016 12:13

Okrążyć słońce to oparta na faktach historia Beryl Margham, jako trzyletnia dziewczyna przyjeżdża do Kenii wraz z matką, starszym bratem i ojcem, który otwiera hodowlę koni. Matka nie wytrzymuje w tych spartańskich warunkach, zabiera syna i wraca do kraju. Ojciec i Beryl zostają sami. Zaczynają budować swoje życie od nowa, wśród nieznanego im otoczenia i społeczności. Dziewczynka wychowuje się w dużej mierze w męskim towarzystwie, robi to samo co chłopcy z plemienia Kikuju, którzy ukorzeniają w niej ducha wojowniczki. O matce szybko zapomina, bowiem to w Afryce Beryl znalazła swój nowy dom i bliskich.

Trudne wybory jej ojca, przewracały do góry nogami jej życie i zmuszały do dokonania własnych ciężki wyborów. Płaciła wysoką cenę za to, że żyła w zgodzie z własnymi zasadami, a nie narzuconymi normami społecznymi w pierwszej połowie XX wieku, bowiem postanowiła wykonywać męskie zawody i być w tym, co robi najlepsza. Mimo że skandalom i plotkom na jej temat nie było końca i niejednokrotnie ponosiła porażki, to nie poddawała się i parła naprzód kolejno spełniając swoje pragnienia. Beryl na swoim przykładzie pokazała, że życie często potrafi przybrać niespodziewany obrót. Czy ostatecznie zaznała miłości? Tego nie zdradzę, aby nie zepsuć wam przyjemności z czytania.

Akcja powieści toczy się głównie w Afryce w latach 20. XX wieku, gdzie otrzymujemy tylko maleńki fragment z życia Beryl Magrham, ale prawdę mówiąc, najintensywniejszy, w którym kobieta podejmowała najważniejsze w swoim życiu decyzje. Książka podzielona jest na trzy części. Przyjazd i dzieciństwo Beryl w Kenii. Druga to jej wkraczanie w dorosłe życie. Natomiast trzecia opisuje ją jako już dojrzałą kobietę.

Trzeba przyznać autorce, że posiada niezwykle lekki i plastyczny styl, dzięki czemu bardzo szybko zatapiamy się w lekturze, przeżywając całą historię wraz z główną bohaterką ? narratorem powieści. Beryl Markham została przedstawiona jako kobieta odznaczająca się niewiarygodną siłą i hartem ducha. Pierwsza kobieta posiadająca licencję pilota i licencję tresera koni, która w 1936 roku ustanowiła nowy rekord lotu przez Atlantyk. Nie bała się pracy fizycznej, a dorastanie na farmie tylko ukształtowało jej charakter. Niejednokrotnie testowała granice swoich możliwości i potrafiła zaryzykować, nawet gdy nie miała gwarancji na wygraną. To dzięki swej odwadze zaszła tak daleko i udowodniła licznym, że jeżeli czegoś się bardzo pragnie, to dzięki ciężkiej pracy, można wiele zdziałać.

Bardzo lubię czytać biografie, które opisują o losach interesujących ludzi, jestem ogromnie usatysfakcjonowana z lektury. Polecam osobom, które lubią historie oparte na faktach traktujące o perypetiach silnych i nieugiętych kobiet. Jeżeli podobnie jak ja, nigdy wcześniej, nie słyszeliście o Beryl Markham, to polecam waszej uwadze książkę Pauli McLain Okrążyć słońce to świetnie skrojona i poruszająca opowieść, która zachwyci niejednego konesera dobrej literatury.

monweg

ilość recenzji:331

brak oceny 30-08-2016 22:42

"Okrążyć słońce to oparta na faktach historia Beryl Markham, kobiety, która daleko wyprzedziła swoje czasy. Pionierki lotnictwa, treserki koni, skandalistki i buntowniczki uwikłanej w miłosną relację tak doskonale upamiętnioną w ?Pożegnaniu z Afryką?."

"Zanim Kenia została Kenią ? staruszka mająca miliony lat, a jednak wciąż młoda ? nazwa ta należała tylko do naszej najwspanialszej góry." Tymi słowami Paula McLain rozpoczyna snutą przez siebie historię i zarazem fabularną biografię wyjątkowej kobiety Beryl Markham.

Czarny ląd, Kenia, początek XX wieku. Beryl Markham ma trzy lata i właśnie przeprowadza się z rodzicami na afrykańską farmę. Dziewczynka szybko się aklimatyzuje, niestety problemy z przystosowaniem ma jej matka, która po niespełna dwóch latach zostawia Beryl z ojcem i wraz z synem wyjeżdża do Anglii. Członkowie plemienia Kipsigis stają się towarzyszami dziewczynki i przewodnikami po dzikiej krainie. Na farmie prowadzonej przez ojca rozwija swoja wiedzę i miłość do koni.

"Nauczyłam się obserwować i pokładać zaufanie w rękach innych niż moje. Nauczyłam się wędrować. Nauczyłam się tego, co powinno wiedzieć każde marzące dziecko ? że żaden horyzont nie jest tak odległy, aby nie można przejść ponad nim lub dalej. Tego nauczyłam się od razu. Reszta okazała się trudniejsza. (Beryl Markham, West with the Night)."

Beryl wyrasta na bardzo niezależną i silną kobietę, która nie zna strachu. Kobieta walczy z ograniczeniami wynikającymi z klasy i płci. Mimo przeciwności losu zostaje pierwszą licencjonowaną trenerką koni wyścigowych w Kenii. Wydawałoby się, że w tej chwili ma już wszystko? wszystko oprócz miłości, której ojciec, niestety nie potrafił jej nauczyć. Los stawia na drodze Beryl niezwykłą parę. Ona to Karen Blixen, duńska arystokratka i pisarka. On, jej kochanek, Denys Finch Hatton, niespełniona miłość Beryl. Od tego momentu życie kobiety ulega zmianie.

Jeżeli pokochaliście Pożegnanie z Afryką to zachwyci was również ta książka. Przepiękne krajobrazy, gorący klimat i niemniej piękne słowa, które zdawałoby się wypływają z samego serca autorki. Nie da się napisać tak cudnie nie darząc niesamowitym uczuciem tego dzikiego kontynentu. I do tego bohaterka tej historii, Beryl, niepokorna, śmiała, odważna i ambitna. Nigdy nie dość dopasowana do świata. Niezależna, ze skłonnościami do niebezpiecznych przygód. Emocjonalna, źle znosząca rutynę i często działająca niestandardowo. Bohaterka, którą polubiłam od pierwszych kart i z którą z wielką chęcią zawarłabym bliższe relacje.

Okrążyć słońce to fascynująca opowieść, której przebrnięcie nie zajmuje wiele czasu. To książka, której lekturę polecam nawet tym, którzy nie przepadają za biografiami. Uważam, że życie Beryl Markham zasługuje na bliższe poznanie. Zakochajcie się w dzikości Afryki i podziwiajcie wyjątkową kobietę, trenerkę koni i pionierkę lotnictwa. Kobietę niekoniecznie szczęśliwą, ale umiejącą żyć jak mało kto. Gorąco polecam.

Szusteczka

ilość recenzji:1

brak oceny 19-08-2016 22:15

Okrążyć słońce Pauli McLain to historia oparta na autentycznej postaci, Beryl Markham. To opowieść o kobiecie, która wyprzedziła swoje czasy, odważnie patrzyła w przyszłość i nie bała się stawiać pierwszych kroków na terenie wcześniej niedostępnym dla płci pięknej.

Autorka przywołuje w swojej książce osobę Beryl, zaczynając jej historię we wczesnych latach dzieciństwa. Opuszczona przez matkę, pozostawiona pod opieką ojca, znajduje ukojenie w przyjaźni z afrykańskim chłopcem. Wraz z nim uczy się polować, biegać, skakać, śmiało patrzeć w przyszłość. Pozbawiona bliskości matki, nie ma z kim rozmawiać o trudach dojrzewania, stawaniu się kobietą. Lęk przed miłością jest większy niż przed lataniem.

Powieść McLain jest napisana lekko, a zarazem wyraziście. Czuć słońce upalnej Kenii, żar lejący się z nieba, zapach koni otaczających bohaterkę. Mogłam zobaczyć z łatwością tereny przedstawiane przez pisarkę, wyczuwać emocje targające Beryl. Na czas lektury przeniosłam się do Afryki, gdzie młoda Markham poznawała życie, stawiała pierwsze kroki w dorosłość.

Beryl Markham to inspirująca postać. Od dziecka hartowała się przebywając wśród plemienia Kipsigis, ucząc się od nich, czerpiąc wiedzę o dzikiej stronie Kenii. Od ojca pilnie słuchała o koniach, dzięki czemu mogła stać się pierwszą trenerką kobietą i zwyciężać na zawodach, zdobywając szacunek mężczyzn. Nie poddawała się, była odważna i dawała z siebie wszystko, poświęcając się zawsze swojej pracy. Stała się pionierką lotnictwa, pokazując kolejny talent. Pokazała, że kobiety są zdolne pokonywać trudności i wcale nie są słabszą płcią, gorszą.

Na kartach powieści pojawia się również wątek romantyczny. Beryl uwikłała się bowiem w miłosny trójkąt, który na zawsze odcisnął na niej ślad. Długo szukała szczęścia w miłości, ucząc się jej krok po kroku, dojrzewając do niej. Każda chwila spędzona z ukochaną osobą to moment, który powinniśmy doceniać, bo nie wiemy ile tych chwil będzie nam dane.

To moje pierwsze spotkanie z twórczością Pauli McLain i zaliczam je do udanych. Autorka wykorzystała postać zdolnej kobiety, którą ? wstyd się zapewne przyznać ? poznałam dopiero dzięki tej książce. Napisana w dobrym stylu, przybliża ciekawą historię, która na pewno wielu zainteresuje.

zaczytanamarzycielka8

ilość recenzji:40

brak oceny 29-07-2016 11:27

Książka opowiada historię Beryl Markham. Wspaniałej kobiety , która bardzo wiele osiągnęła w swoim życiu. Uwielbiała latać , stała się pierwszą pilotką , kochała konie , tresowała je najlepiej jak umiała. Historia pokazuje jak wygląda dorastanie w Kenii.

Książka jest fantastyczna , czyta się ją super , ale zresztą jak wszystkie powieści Paula McLaina. Piękny i łatwy styl , który za razem nie jest infantylny. Jeśli spodobało wam się " Pożegnanie z Afryką " to ta książka również bardzo przypadnie wam do gustu.

Anna Kaczmar

ilość recenzji:73

brak oceny 28-07-2016 11:07

Jednym z filmów, który zrobił na mnie ogromne wrażenie było Pożegnanie z Afryką. Zawiłe losy bohaterów okraszone pięknem surowej przyrody urzekły mnie od pierwszych minut. Od tamtej pory staram się co jakiś czas czytać książki nawiązujące tematyką lub opisem do tegoż filmu. Książkę Pożegnanie z Afryką czytałam kilkukrotne, że nawet gdybyście obudzili mnie w środku nocy, to sypałabym cytatami jak z rękawa :-)

Moje zainteresowanie Afryką z biegiem lat nieco osłabło, ale do tej pory uwielbiam książki, których miejscem akcji jest niedostępny i niebezpieczny krajobraz afrykański. Dlatego, kiedy otrzymałam propozycję napisania recenzji najnowszej książki Pauli McLain Okrążyć słońce, nie wahałam się i cieszyłam się jak dziecko w sklepie z zabawkami.

Główną bohaterką, a zarazem narratorką powieści jest Beryl Markham, która jako czterolatka przeniosła się na farmę w Kenii. Dziewczynka, mimo wyczerpujących warunków klimatycznych, szybko dostosowała się do nowej rzeczywistości. Zawarła przyjaźń z członkami plemienia Kipsigis, którzy stali się jej przewodnikami po afrykańskiej rzeczywistości. Niestety matka dziewczynki nie wykazywała podobnej tolerancji i szybko opuściła Afrykę wraz z chorowitym bratem Beryl. Od tej pory wychowaniem dziewczynki zajmował się ojciec, który pozwalał jej na odkrywanie świata u boku wojowników Kipsigis. Beryl szybko stała się samodzielna i doskonale radziła sobie w typowo męskich zajęciach. Wraz z ojcem doglądała pielęgnacji koni i zajmowała się ich tresowaniem. Jednakże szybko przyszło jej się zmierzyć z konwenansami, które nawet w odległej Afryce stanowiły o dobrym imieniu rodziny. Za namową ojca w wieku 16 lat Beryl poślubiła dużo od niej starszego Jocka. Jeśli myślicie, że to już koniec historii, to grubo się mylicie. Małżeństwo przyniesie kobiecie jeszcze wiele zmartwień, a jej poczynania będą szeroko komentowane w całej Afryce.

Największym atutem książki jest jej prawdziwość. Autorka przedstawiła bowiem losy kobiety żyjącej naprawdę.Beryl Markham zapisała się na kartach historii jako skandalistka i pierwsza kobieta, która zdobyła licencję pilota. Była doświadczoną i odnoszącą spektakularne sukcesy treserką koni, jednakże największą sławę przyniosły jej skandale towarzyskie. Prasa rozpisywała się o jej licznych romansach oraz trzech nieudanych małżeństwach. Przypisywano jej nawet romanse z brytyjskimi następcami tronu. Swoje buntownicze życie opisała na kartach dwóch powieści. Chociaż niezyskana sławy jako pisarka, to mogła liczyć na uwagę jednego z jej zagorzałych fanów. Ernest Hemingway był wprost zauroczony jej książką West with the Night i podobno żałował, że nie posiada takiego jak ona talentu do przekazywania emocji. Słynny pisarz miał okazję spotkać Beryl na safari w Kenii w 1934 roku. ,,Strażnicy moralności? spekulowali o ich romansie, a inni przekazywali plotkę o tym, że znana skandalistka wzgardziła zalotami Hemingwaya. Ile w tym było prawdy? To pozostało słodką tajemnicą Beryl.

Beryl była kobietą niezwykłą, niezłomną i odważną. Nie bała się realizować marzeń, za nic miała różnice między płciami oraz konwenanse. Nieraz nie rozumiała dlaczego biali osadnicy tak kurczowo trzymają się utartych schematów skoro wykazywali się podwójną moralnością- pozornie żyli w szczęśliwych związkach, ale miewali liczne romanse.

Beryl poszukiwała szczęścia i swojego miejsca na ziemi. Marzyła o farmie, która pięknem dorównałaby utraconej z powodu długów farmie ojca zwanej Zielonymi Wzgórzami. Chciała udowodnić mężczyznom, że kobieta może z powodzeniem wykonywać zawody przypisywane dotąd tylko panom. Aby zdobyć uznanie w męskim świecie musiała wykazać się siłą i determinacją oraz hartem ducha. Beryl udowodniła, że kobieta może być nawet lepsza od mężczyzn. Trenowane przez nią konie zdobywały pierwsze miejsca w prestiżowych zawodach. W 1936 roku ustanowiła rekord lotu nad Atlantyk, gdy leciała nieprzerwanie przez 21 godzin.

Okrążyć słońce to wspaniała opowieść o sile kobiecości w niesprzyjającym klimacie Afryki w pierwszych latach XX wieku. Dzięki opowieści głównej bohaterki czytelnik ma okazję poznać mentalność ówczesnych białych osadników oraz ich próbę koegzystencji z rdzenną ludnością Afryki. Choć większość z przedstawicieli plemion żyła z pracy dla panów (byli służącymi, kucharzami, stajennymi, przewodnikami itd.), to Beryl nie wspomina o żadnych przejawach przemocy fizycznej wobec nich. Co więcej bohaterka ukazuje oparte na przywiązaniu i szacunku relacje między plemionami a kolonizatorami. Beryl często wspomina o swojej przyjaźni z jednym z wojowników plemienia Kipsigis, z którym biegała po wzniesieniach i tropiła zwierzęta.

Na uwagę zasługują także obszerne opisy kenijskiej przyrody i kontrastujące z nimi chłód i nieprzystępność londyńskich budynków. Dzięki relacji Beryl poznajemy różnice między światem Europy, której mieszkańcy opływają w luksus i mają możliwości korzystania ze zdobyczy techniki, a Afryką, w której plemiona mieszkają w skleconych chatynkach i żyją głównie z myślistwa i odbywania służby u kolonistów.

Jestem pełna podziwu dla Pauli McLain. Autorka wykazała się ogromną pieczołowitością w ukazaniu tła historycznego przedstawianej opowieści o życiu Beryl. Doskonale ukazała obrzędy i zwyczaje ludów afrykańskich, w tym obrzędy stawania się wojownikiem i rytualne tańce. W bardzo wierny sposób przedstawiła Beryl i jej rozterki serca. Wskazała na silne oddziaływanie braku matki na jej późniejsze życie i decyzje. Pisarka skupiła uwagę czytelnika na poplątanych ludzkich losach oraz na przeciwnościach, które Beryl musiała pokonać, by zrealizować marzenia.

Polecam książkę Okrążyć słońce przede wszystkim osobom, które pokochały Pożegnanie z Afryką. Jest to powieść o zmaganiach z własnymi słabościami w czasach niesprzyjających usamodzielnianiu się kobiet. Główna bohaterka jest swoistą wojowniczką o prawa kobiet do równego traktowania i wykonywania zawodu. Powieść dokładnie opisuje przemyślenia i motywacje kierujące bohaterką oraz jej trudną drogę do osiągnięcia szczęścia. Mam nadzieję, że historia Beryl spodoba się Wam równie mocno jak mnie.

www.swiatmiedzystronami.blogspot.com

ilość recenzji:1

brak oceny 5-07-2016 10:56

Biografie nie są tym co kocham i czytuję namiętnie. W rzeczywistości mam za sobą żebym nie skłamała jakieś trzy książki z tego gatunku. Dlaczego, więc po nią sięgnęłam? Bo jej opis brzmiał wyjątkowo, przykuwał uwagę i pomyślałam, że jesli nie ta to już żadna biografia nie będzie w stanie mnie zainteresować. Więc decyzja zapadła, książka trafiła w me ręce i przekonana, że spędzę z nią ciekawe tydzień spędziłam z nią całe dwa dni...

Wraz z główną bohaterką przenieśmy się do Afryki, do początku XX w. To tam jako trzylatka wraz z rodzicami trafiła Beryl Markham. Powodem tego była ryzykowna decyzja jej ojca, który swój spokojny byt brytyjskiego posiadacza ziemi zamienił na egzystencje w Afryce. Jak się okazuje życie to nie jest łatwe i nawet możliwość przeżycia przygód oraz zdobycie zysków nie wszystkich do siebie przekonuje. Matka dziedczynki po niespełna dwóch latach wyjeżdża z powrotem do Anglii. Praktycznie zrywa kontakt z córką, a Charles próbuje ją wychować samotnie. Gdy w ich domu pojawia się guwernantka ojciec wraz z nią postanawia zacząć dbać o jej maniery i wykształcenie. Po kilku próbach zatrudnienia nauczycieli w domu w końcu Beryl trafia do szkoły. Jednak i tam nie zagrzewa długo miejsca, bo robi wszystko by wrócić do domu. Chce robić to co kocha czyli hodować i tresować konie. To pasja, którą odziedziczyła po ojcu i tylko oni wiedzą ile dla nich znaczy. To pasja, którą Beryl w sobie pielęgnuje do tego stopnia, że zostaje pierwszą licencjonowaną treserką koni nie tylko w Kenii, ale i Imperium Brytyjskim. Jednak jej życie to nie tylko sukcesy i sława. To także błędy, porażki i skandale. Będąc mężatką po raz pierwszy wdała się w dwa romanse, które wyszły na jaw. Dwa kolejne małżeństwa również nie są dla niej szczęśliwe, a jedyny mężczyzna, którego kocha należy do innej. Wplątuje się w trójkąt miłosny, który na jej ramiona narzuci wiele problemów i ciężarów, ale też dzięki któremu odnajdzie drugą w swoim życiu pasję. Pasję, która wzniesie ją ku słońcu - zacznie przygodę z lataniem, która będzie obfitować w sukcesy na tym polu.

Na stronach tej książki opisane jest jeszcze wiele innych przygód, problemów i radości Beryl. Jednak to co robi największe wrażenie to to, że jest to autentyczna kobieta z krwi i kości, a nie postać z kartek papieru. Jej upór, samozaparcie i dążenie do celu powinno być przykładem dla nie jednej / jednego z nas. Zachęcam do zapoznania się z tą lekturą, bo po prostu warto. Jak przeczytacie to zrozumiecie dlaczego. Trafiłam w biografię, która mnie pochłonęła i zorbiła wrażenie, a to mówi samo za siebie. Przeczytajcie