Książkowe bestsellery z tych samych kategorii

Ochrona praw twórców i producentów

Prawo autorskie i prawa pokrewne

książka

Wydawnictwo Europejska Wyższa Szkoła Prawa i Administracji
Oprawa miękka
  • Dostępność niedostępny

Opis produktu:

PRZEDMOWA
Niniejsze opracowanie różni się pod wieloma względami od typowych, konwencjonalnych opracowań prawa autorskiego. Jego podłoże normatywne stanowić} normy wchodzące w zakres różnych gałęzi prawa, jednak jego trzon opiera się na kreowaniu cywilnych praw podmiotowych, co przemawia za wskazaniem jego przynależności do tej gałęzi systemu prawa. Nie przeczy temu twierdzeniu fakt, że w przepisach prawa cywilnego ustawodawca zdefiniował tylko jedną kategorię dóbr, a mianowicie rzeczy, nadając temu pojęciu dość wąskie znaczenie (art. 45 k.c).
Przepis ten zawiera legalną definicję rzeczy (rzeczy w znaczeniu technicznoprawnym). Przedmiotem zaś stosunków prawnych lub praw podmiotowych są nie tylko dobra materialne, ale także niematerialne. Pomijanie całkowicie tych ostatnio wymienionych nie znajduje moim zdaniem żadnego uzasadnienia. Wyodrębnienie przejawu działalności intelektualnej, która jest strukturalnie związana z odpowiednimi prawami o charakterze praw bezwzględnych, jest de /ege ferenda konieczne do odzwierciedlenia znaczenia określonych dóbr w obrocie gospodarczym. Na szczególne podkreślenie zasługuje fakt, że obecnie przedmiotem obrotu stają się coraz to nowe kategorie dóbr intelektualnych, których nie można utożsamiać z żadną z dotychczas znanych kategorii przedmiotu własności intelektualnej, np. osiągnięcia naukowo-techniczne.
Podkreślenia wymaga fakt, że Autor prezentowanej monografii nie pominął wyjaśnienia podniesionych wyżej zagadnień cywilistycznych. W przeciwieństwie do innych tego rodzaju opracowań, znalazły one obszerne omówienie między innymi w rozdziale dziewiątym, a w szczególności w rozdziale dziesiątym. W rozdziale tym Autor omówił ponadto uznawanie i wykonywanie orzeczeń sądów zagranicznych, europejski tytuł egzekucyjny oraz rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady Europy w sprawie prawa właściwego dla zobowiązań umownych (Rzym I) oraz dotyczące prawa właściwego dla zobowiązań pozaumownych (Rzym II). Poruszona przez Autora tematyka nie wchodzi -moim zdaniem - w zakres prawa autorskiego. Jest to tematyka prawa międzynarodowego prywatnego, a europejski tytuł egzekucyjny należy do postępowania egzekucyjnego. Nie leży także w zakresie prawa autorskiego konwencja o patencie europejskim.
Prawo autorskie jest jedną z najbardziej dynamicznie rozwijających się dziedzin prawa, co spowodowane jest wpływem postępu technicznego na przedmiot jego regulacji oraz dostosowaniem polskiego prawa do standardów UE. Trzeba podkreślić, że zmiany te zostały obszernie omówione przez Autora monografii.
Podstawowym aktem prawa autorskiego jest ustawa z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Jednakże ważną rolę odgrywają ponadto akty prawa międzynarodowego, a w tym konwencja berneńska o ochronie dzieł literackich i artystycznych, konwencja rzymska o ochronie wykonawców, porozumienie TRIPS ustanawiające Światową Organizację Handlu (WTO), traktaty WIPO; wszystkie szczegółowo przez Autora omówione, z wyjątkiem genewskiej konwencji powszechnej w prawie autorskim z 1952 r. ze zmianami.
Układ pracy, wybór zagadnień, sposób ich przedstawienia jest bez zastrzeżeń. Podkreślenia wymaga także, że monografia jest napisana poprawnym prawniczo, a jednocześnie w miarę przystępnym językiem. Na uwagę zasługuje przede wszystkim umiejętność stawiania problemów i ich analizy zakończonej jasno wyrażonym stanowiskiem.
Tadeusz Szymanek
sędzia Sądu Najwyższego w stanie spoczynku
S
Szczegóły
Dział: Książki
Wydawnictwo: Europejska Wyższa Szkoła Prawa i Administracji
Oprawa: miękka
Okładka: miękka
Wprowadzono: 06.05.2011

RECENZJE - książki - Ochrona praw twórców i producentów, Prawo autorskie i prawa pokrewne

4.5/5 ( 4 oceny )
  • 5
    3
  • 4
    0
  • 3
    1
  • 2
    0
  • 1
    0